ana sayfa > Üretim > Kanaryalarda Yumurta Toplama

Kanaryalarda Yumurta Toplama

Perşembe, 30 Nis 2009
YUMURTA Saklama Kabı

 

Burda amaç, yumurtaların aynı günde çıkmasını sağlamaktır. Kısaca anlatılacak olunursa: Dişi yumurtalarını sabah erken saatlerde yumurtlar. Normal şartlarda Sabah en geç saat 8,00 e kadar yapması gerekir.Farklı saatlerde yumurtluyorsa. Mesela ögleden sonra, bu durumda yumurtalara ellememek daha mantıklı olacak. Her sabah bu yumurtalar alınıp. Yerine sahteleri konur.Aslında tek bir sahte yumurta koyup diğer değiştirdiklerimizi koymasakda olur.Toplanan Yumurtalar bir saklama kabında tutulur.Saklama kaplarına numara verirsek hangi çiftin yumurtası olduğunuda karıştırmamış oluruz. Bazı arkadaşlar yumurta dik konacak, hergün çevrilecek diyor. Ben yem dolu kaplarda, yumurtaları yatık şekilde bırakıyorum. Bir sorunla karşılaşmadım. Dişi kuş 3.yumurtayıda yapınca, akşamdan gerçek yumurtaları yuvaya koyup sahteleri alınır.Ertesi sabahada 4. Yumurtayı yapacaktır. Böylece yavruların hepsinin aynı günde çıkması sağlanmış olunur.Yumurta toplamadığımızda, son çıkan yavru ile ilk çıkan arasında 3-4 günlük fark olacak ve son çıkanlar daha küçük olacağından mama kapmada altta kalıp ölme oranları artacaktır.Bazı kanaryalarda içgüdüsel olarak yumurtaların hepsini düzmeden yuvaya yatmıyor.Biz ilk yumurtadan itibaren yattıklarını varsayarak yumurtaları topluyoruz.
Sinan KARNICAOĞLU

Resimler internetten alıntıdır.

Üretim

“Kanaryalarda Yumurta Toplama” için 17.012 cevap

 1. akif celep diyor ki:

  kanaryanın sahte yumurtasın nasıl veya nerden temin edeceğiz .tşk ler.

 2. admin diyor ki:

  @akif celep
  sahte yumurtayı pet shoplarda bulabilirsiniz.

 3. mehmet diyor ki:

  merhaba,benim bir cift kanaryam var,eslestiler,disi yuvayi hazirladi ve bir ayi geckin suredir yatiyor ama henuz yumurtlamadi,bunun nedeni nedir acaba? tesekkurler.

 4. admin diyor ki:

  @mehmet
  1.dişi kanaryaların yumurtlayabilmesi için 10-12 aylık bir kuş olması gerekli.Daha genç kuşlar yeterli erişkinliğe ulaşmadıklarından yumurtlamayabilir.
  2.çok yaşlı kuş olduğundan yumurtlamayabilir.
  3.Kuş yeni alındıysa aldığınız yerde zaten 3-4 sefer yumurtlamış olabilir.

 5. tuba diyor ki:

  gloster cinsi kanaryamın yanına hint bülbülü almıştım arkadaşlık yapsın diye. hint bülbülünü aldıktan 2 hafta sonra arkadaşım yüzünden kaçtı evden. aradan 1 yada 2 hafta sonrada kanaryam kendi yaptığı yuvaya yumurtladı 4 tane. şuan merak ediyorum cinsi nolcak diye? fikri olan varmı?

 6. zeynep diyor ki:

  benim kanaryamın 7 yumurtası var 15 günü saymak mı gerekir bütün yumurtanın bitmesini beklemek mi lazım

 7. admin diyor ki:

  Dişi kanarya genelde 2.yumurtadan sonra yatmaya başlar.Yumurtaları toplamadıysanız, 2.yumurtadan sonra 14 gün sayabilirsiniz.

 8. rami diyor ki:

  kanaryam 3 yumurta yaptı,üstlerine de yatıyor..şimdi bu yumurtaların boş olup olmadığını anlamak için 15 gün bekleyip içinden yavru çıkıp çıkmayacağını mı beklemem lazım?bir de boş yumurtayı ben mi alıp yok edeceğim yoksa kanarya mı onu kırıp yok eder?

 9. admin diyor ki:

  http://www.gloster-kanarya.com/isik-testi
  yukarıdaki linki inceleyebilirsiniz.
  Tüm yumurtaların boş olduğuna eminseniz. Dişi kuşu 10 gün yuvada yatırın. 11.gün yumurtaları, ertesi günde yuvalığı alın. yerine banyo asın.1 gün yuvasız kalsınlar,sonra yeni yuva asın ve yeni yuva malzemesi verin.

 10. ömer diyor ki:

  iyi de kanaryanın yumartalarıyla oynamak pek iyi deil kanarya anlarsa veya elinin kokusu sinerse bi daha yatmaz birde kanarya tüneğin üzerin deyken nasıl alcaksınız yumurtaları yumurtayı alırken kanarya görür bi daha yatmaz bence kanaryalar narinler korktumu yatmıo

 11. kahrama n diyor ki:

  arkadaşlar bence kanaryalar doğada nasıl yaşıyorlarsa öyle bırakın yani 1 yumurta yaptığında yumurtayı alan varmı yok 2. yok 3. yok yani herşeyi tabiyata bırakın insan eliyle hiç birşey yapmayın bence ben yemini,suyunu ve mamasını veririm gayet iyi şimdi 3 yunmurta oldu gerisi allahın işi ne verirse o dur benim için

 12. admin diyor ki:

  Doğayı taklit etmeliyiz. ama bu herzaman mümkün olmaz.Doğadaki kuş özgürdür,neye ihtiyacı varsa bulur onu yer içer. Oysaki 50 cm2 kafes içindeki kuşlar bize bağımlıdır. o anda ihtiyacı olanı bilemeyiz ve veremeyiz.eşlerini biz seçer, eşe atacağımız günüde biz belirleriz. Birçok anne kanarya vardır yavruları çıkar 1 hafta sonra bakmayı keser. O yavruları alıp başka yuvaya kaydırmalıyız.doğaya uyarsak gerisini allaha bırakırsak o yavrular ölecektir.Veya yuvadan düşen yavruyuda alıp yuvasına koymak gene bize kalmıştır.

 13. sezer diyor ki:

  benım kanaryam yumurta kırıyor erkek yuvayı sallıyo ve dısıyı yuvada dovdugunu gordum ne yapmammm gereklı

 14. admin diyor ki:

  Her yumurtayı sahtesiyle değiştirip, dişi yumurtaları tamamlayıp yuvada yatmaya başladıktan sonra erkeği ayırabilirsiniz, Bu durumda çıkan yavrulara dişi tek başına bakacaktır. veya yumurtaları başka bir bakıcının altına kaçıracaksınız.

 15. yusuf diyor ki:

  iyi günler. kanarya yumuurtladıktan en fazla kac saat ıcınde yumurtayı toplamalıyız.
  sabah yumurtalmıssa öglen alabılırmıyız…. tşk…

 16. admin diyor ki:

  yusuf :iyi günler. kanarya yumuurtladıktan en fazla kac saat ıcınde yumurtayı toplamalıyız.sabah yumurtalmıssa öglen alabılırmıyız…. tşk…

  Dişi yumurtladıktan 2-3 saat içinde yumurtayı almak gerek. Genelde sabah yumurtlar, bizde sabah 08.00 e kadar almalıyız.Öğlene kadar yavru oluşumu başlayacağından, yumurtaya hiç dokunmamak yerinde olur.

 17. hasan diyor ki:

  kuşun yumurtasını aldığımızda 2 inci yumurtadan sonra kanarya genelde yumurtaların üstüne yatıyor ya sahteleri koymak için kanaryayı bizim mi kaldırmamız lazım yoksa kendisinin yemyemeye kalkmasınımı beklemeliyiz üçüncü yumurtanın yerine sahte yumurta koyalım

 18. admin diyor ki:

  Kuşu fazla ürkütmeden yavaş hareketlerle yuvadan kaldırıp yumurtaları alıyoruz.

 19. Murat diyor ki:

  Bu sabah kanaryam yumurtladı ben öğen yumurtayı aldım yerine sahte yumurta koydum plastik yani ama bugün hiç yatmadı yumurtanın üstüne ve kısık sesle mırıldanıp duruyo habire bu durum normalmi ? ne yapmalıyım ?

 20. admin diyor ki:

  Murat;
  yumurta toplama yapacaksak, bunu sabah saatlerinde yapmalıyız. Dişi genelde 2. yumurtadan sonra yatmaya başlar.

 21. Murat diyor ki:

  Dişinin yumurtalara yatalı bugün 2. gün birşey belli olurmu yumurtaların dolu olup olmadığı yani Veya Tam kaç gün olunca belli olur dolu olup olmadığı tşklr

 22. admin diyor ki:

  Murat;
  Aşağıdaki link size bilgi verecektir sanırım.
  http://www.gloster-kanarya.com/isik-testi

 23. Sinan diyor ki:

  Kanaryam 3 yumurta yaptı ve 6 gün üsütnde yattı 6.günden sonra bidaha yuvaya yatmadı ne yapmalıyım? 😐

 24. emrah diyor ki:

  Bende ilk yumurtayı dün aldım. ama yumurtayı yuvaya değil kafeste yere yapmış aldım yumurtayı sahte yumurta koydum ama bugün baktım sahte yumurtanın üzerine yatıyor ama 2. yumurtayı yapmamış. bide sanırım tünekteyken mi yaptı ilk yumurtayı yumurta azıcık çatlamış. o yumurtadan fayda beklemiyorum. bakalım neler olacak. Bu arada gerçekten kanaryalar hassas hayvanlardır yumurta değişiminde sabırlı olmalı ama saatinide geçirmemeliyiz. sabah 8 gibi yada daha erkende yapmışsa yumurtayı hiç ürkütmeden değiştirmek gerek mümkünse yem için kalkmasını yada yavaş haraketlerle kaldırmalıyız yuvadan ve ellerinizin son derece temiz olmalı aldığınız yumurtayı da temiz bir kaba koymanız gerek. artık yavrulama sezonu başlıyor. Herkese bol verimli günler… 😉

 25. alpaslan diyor ki:

  slm benim kanarya 20 ocakta yumurtayı aldım ama nedense hiç yatmıyor arada sırada gelip yatıyor ve 2 yumurtada yok ama erkekle çifleşiyor sıkıntı yok acaba ne yapmalıyım bu durumda

 26. admin diyor ki:

  alpaslan;
  kuşları ayırıp 1 hafta kadar dinlendir. Daha sonra eşe atıp, yuvayı tak ve yuva malzemesi ver.eşe attığında yumurtaları tamamlayana kadar her gün yumurta maması ver.yeşillik ve sebze gibi gevşetici ürünler verme.eşe atmadan evvel 1-2 gün vitaminli su ver. Kafeste mürekep balığı kemiği ve kum bulunsun.
  kolay gelsin

 27. hüseyin diyor ki:

  mrb benım 1 çift gloster var ilk partiden 3 yumurta dogurdu 1 yavru aldım 2 boş çıktı şimdi ise 2. partiyi dogurdu ama ilk yumurtayı kafesın tabanına dogurmuş oda kırılmış sebebi ise ilk yavru yuvadan çıkmamıştı kırık yumurtayı attım şimdi ise 2 ve 3 yumurtayı dogurdu ama kafama takılan tek sorun yumurtaların uzerıne yatmıyor neden olabılır ılk yaptıgı yuvayı bozdum attım yenılesın dıye ondan olabılırmı acaba yoksa başka sebeb varmı bana yardımcı olurmusunuz şimdiden tşk ederim….

 28. Mustafa diyor ki:

  s.a ben 1 hafta oluyor eşe atalı ama kanaryalarımı hiç eşleşirken görmedim dün akşam bir kere gödüm bugun sabah baktığımda 1 yumurta buldum yuvada sizce bu yumurta döllenmişmidir ?

 29. admin diyor ki:

  Hüseyin;
  Yavrular 20 günlük olunca, yavruları yuvalıkla beraber kafesin tabanına yakın bir yere koy. 2.yuvalığı tak ve yeni yuva malzemesi ver.anne 2,postayı yumurtlarken, yavrulara baba bakacaktır.

 30. admin diyor ki:

  Mustafa;
  Eşleşirken görmeyebiliriz. Genelde sabah erken saatlerde olur.1 ve 2.yumurta boş bile olsa, çiftleşirken gördükten sonraki yumurtalar muhtemelen dolu olur.

 31. Mustafa diyor ki:

  Teşekkür ederim yardımcı olduğun için bugun akşamda aynı saatte görünce artık bir kuşkum kalmadı açıkcası 2 kere gördüm birde senin dediğin gibi sabah eşleşmiş olabilirler

 32. halil diyor ki:

  Merhaba. Kanaryamin bu sabah ilk yumurtlamasi fakat ben i$ten eve aksam geldim. Sahte yumurta henuz koymadim gec mi kaldim almakta..ne yapmaliyim…internette anlatilanlara gore Yarin sabah muhtemelen 2. Yumurta gelecek ne yapmaliyim…teskkurler

 33. admin diyor ki:

  Halil; Mutlaka yumurtaları toplamak gibi bir zorunluluk yok. Ama toplanırsa iyi olur. İlk yumurtaya kalemle işaret koyarsan,2.ve daha sonrakileri toplayabilirsin. Tabiki zamanında alınmadığından 1.yumurta yuvada kalacak. Yumurtayı işaretlerken dikkatli olup kırmamak gerek.

 34. halil diyor ki:

  Sinan abi gunaydin… Yumurtalari toplamadim kendi haline biraktim.bugun 3 ncu yumurtayida yapti.. Fakat bi tane yumurtayi yuvaligin kenarina itmis iki yumurta ustunde yatiyor.. Neden itmis olabilir…tesekkurler abi sagolasin..

 35. Gönül diyor ki:

  abi bişey sorcam sana benim mozaik kanaryam var dişiyi erkeğin yanına erken attım galiba birbirlerinin ağızlarına yem vermiyorlar anlaştıklarından nasıl emin olabilirim? dişiyi ayırayım mı? abi bir çif de bakıri var ilk yavrularını çıktığı halde bakmadılar 2.yavrulamada öyle olurmu ne yapmalıyım … teşekkürler 🙂

 36. admin diyor ki:

  Gönül;
  1.olarak erkeğin dik ötümde, yani sert ötüme geçmiş olması gerek.Yanyana attığımızda hazır kuşlar kendilerini inceltir.Erkek kuş dişiyi öterek kovalar.Dişi hazır ise, karın kısmına baktığımızda normalden farklı bir şişlik olur. Yanyana attıktan 2-3 gün sonra dişi hazırsa yuvayı örer.
  Durum böyle değilse, kuşları ayırıp, hazır olmalarını beklemeliyiz.
  2.olarak, yavrular çıktığı günden itibaren devamlı mamaları önlerinde olmalı,Bazı kuşlar yavrularına bakmayabilir. Bu durumda yavruları başka kuşların altına kaçırmalıyız.2,ağızda tekrar şans verin.

 37. hakan diyor ki:

  ben birbuçuk ay önce bir çift malinua aldım dişi ile erkeği ayırdım dişinin yuvayı örmesini bekledim yuva hazır olduğunda erkeği yanına attım ikinci günü dişi yumurta bıraktı yuvaya acaba dolumudur boş mu yoksa. emin olamadım

 38. Demir diyor ki:

  Abi merhabalar öncelikle böyle birbirinize yardimci oldugunuz icin cok tesekkür ederim. Ben yurt disinda yasiyorum ve kanaryaya cok merak sardim. 2 Metre yüksekliginde 2 metre genisliginde 1 metre eninde bir salma kafes yaptirdim. Arti yaninda disileri ver erkekleri ayri koymam icin kafesleride aldim. Ben bu salma kafesin icine cift sayisi kadar yuvalik ve gerekli malzemeleri koysam burada kanaryalar ciftlesirler mi. Herhangi bir sorunla karsilasirmiyim. Saygilar…

 39. MERHABA diyor ki:

  MERHABA BEN BI AYA KADAR ONCE DISI ERKEK KANARYA ALDIM BUNLARI BI HAFTA KUMESLERDE KARSI KARSIYA BI HAFTA YAN YANA SONRA ESE ATTIM DISI VIKVIK DERKEN ERKEK ESLESIYO SU AN 2 YUMURTA VAR AMA GOZLEMLEDIGIM ERKEK SU ANA KADAR YATMIYOR HEP DISI YATIYO FARKAT ERKEK DISIYE YEM VERIYO BOGAZNDAN BUNDA BI SORUN VAR MI ACABA ? ? ? ?

 40. admin diyor ki:

  MERHABA :
  MERHABA BEN BI AYA KADAR ONCE DISI ERKEK KANARYA ALDIM BUNLARI BI HAFTA KUMESLERDE KARSI KARSIYA BI HAFTA YAN YANA SONRA ESE ATTIM DISI VIKVIK DERKEN ERKEK ESLESIYO SU AN 2 YUMURTA VAR AMA GOZLEMLEDIGIM ERKEK SU ANA KADAR YATMIYOR HEP DISI YATIYO FARKAT ERKEK DISIYE YEM VERIYO BOGAZNDAN BUNDA BI SORUN VAR MI ACABA ? ? ? ?

  Yuvayı dişi kuş yapıyor ve yumurta ve yavru üzerinde ısıtmak için gene dişi kuş yatıyor.Bir sorun yok.

 41. admin diyor ki:

  hakan :
  ben birbuçuk ay önce bir çift malinua aldım dişi ile erkeği ayırdım dişinin yuvayı örmesini bekledim yuva hazır olduğunda erkeği yanına attım ikinci günü dişi yumurta bıraktı yuvaya acaba dolumudur boş mu yoksa. emin olamadım

  Dolu yada boş olmasını anlamak için yumurtalara ışıkta bakmanız gerekli.
  http://www.gloster-kanarya.com/isik-testi

 42. admin diyor ki:

  Demir :
  Abi merhabalar öncelikle böyle birbirinize yardimci oldugunuz icin cok tesekkür ederim. Ben yurt disinda yasiyorum ve kanaryaya cok merak sardim. 2 Metre yüksekliginde 2 metre genisliginde 1 metre eninde bir salma kafes yaptirdim. Arti yaninda disileri ver erkekleri ayri koymam icin kafesleride aldim. Ben bu salma kafesin icine cift sayisi kadar yuvalik ve gerekli malzemeleri koysam burada kanaryalar ciftlesirler mi. Herhangi bir sorunla karsilasirmiyim. Saygilar…

  yuva sayısını dişilerden fazla tutarsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama kuşlar eşleri kendileri seçeceğinden, uygun eşlemeler olmaz.

 43. Demir diyor ki:

  admin :

  Demir :
  Abi merhabalar öncelikle böyle birbirinize yardimci oldugunuz icin cok tesekkür ederim. Ben yurt disinda yasiyorum ve kanaryaya cok merak sardim. 2 Metre yüksekliginde 2 metre genisliginde 1 metre eninde bir salma kafes yaptirdim. Arti yaninda disileri ver erkekleri ayri koymam icin kafesleride aldim. Ben bu salma kafesin icine cift sayisi kadar yuvalik ve gerekli malzemeleri koysam burada kanaryalar ciftlesirler mi. Herhangi bir sorunla karsilasirmiyim. Saygilar…

  yuva sayısını dişilerden fazla tutarsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama kuşlar eşleri kendileri seçeceğinden, uygun eşlemeler olmaz.

  abi cok tesekkür ederim…

 44. hakan korkmaz diyor ki:

  abilerim benim malinua kanaryalarımvar. erkek süper öterken dişi kafesinin yanına arada kapalı bölme varken koydum ötümü kesti şimdi çik diyo.abi dişide hareketli sağlıklı ama kafesin altı bibaktım çok az tüy dökülmüş bir haftadır günde 5-10 tüy dökülüyo açaba aratüymü .yarrrrrrddddımmmmmmm.

 45. hakan korkmaz diyor ki:

  abilerim yem olarak sıhhat tohumları sade yem nijer yulaf turp ve hazır mama veriyorum acaba ağarmı geldi

 46. admin diyor ki:

  Yemleri az miktarda veriryorsanız zararı olmaz.Son zamanlarda ısı, ışık ve beslemede ani değişiklik yaptıysanız, tüye girmiş olabilir.

 47. coşkun diyor ki:

  slm arkadaşlar abiler benim gloster kuşlarım var şu an hala 5 yumurtaya basıyor ama zaman olara saydıgımda bugün ilk yumurtlama günü 22 şubAT bugün ayın 16 sı yani 24 gün oldu bu yumurtalar boşmu acaba bi abimiz ar kuşcu ona sordu dediki kış şartlarından dolayı bi kaç gün daha bekle dedi sizce nedir durum ne yapmam lazım 🙁

 48. admin diyor ki:

  coşkun :
  slm arkadaşlar abiler benim gloster kuşlarım var şu an hala 5 yumurtaya basıyor ama zaman olara saydıgımda bugün ilk yumurtlama günü 22 şubAT bugün ayın 16 sı yani 24 gün oldu bu yumurtalar boşmu acaba bi abimiz ar kuşcu ona sordu dediki kış şartlarından dolayı bi kaç gün daha bekle dedi sizce nedir durum ne yapmam lazım

  Normal şartlarda 14 günde yavruların çıkması gerek. istisna durumlarda, havanın soğuk olması gibi, 3-4 gün daha bekleyebiliriz.Sizin nerdeyse 29 gün olmuş. Yumurtalar boş veya cılk olmuş.yuvayı alıp 1-2 gün sonra tekrar takın.yuva malzemesi verin.

 49. timur diyor ki:

  arkadaşlar benim kanaryalarım 4 tane yumurtladı bugüne kadar yatıyordu ama bugün hiç yatmadı biraz araba yolculuğu yaptı ve korktu sanırım. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum biri yardımcı olabilirse sevinirim…

 50. Ferit Kerem diyor ki:

  Merhaba abi..ben kuşlarımı çifte attım..dişi yuva örmeye devam ediyor..işe gittiğim için takip edemiyorum,erkek horozlamak istiyor fakat dişi kaçıyor..bu normal mi? birşey yapmam gerekiyor mu ? TEŞEKKÜR EDERİM

 51. admin diyor ki:

  Ferit Kerem :
  Merhaba abi..ben kuşlarımı çifte attım..dişi yuva örmeye devam ediyor..işe gittiğim için takip edemiyorum,erkek horozlamak istiyor fakat dişi kaçıyor..bu normal mi? birşey yapmam gerekiyor mu ? TEŞEKKÜR EDERİM

  Erkeğin öterek dişiyi kovalaması normal.Bol yavrular ..

 52. admin diyor ki:

  timur :
  arkadaşlar benim kanaryalarım 4 tane yumurtladı bugüne kadar yatıyordu ama bugün hiç yatmadı biraz araba yolculuğu yaptı ve korktu sanırım. ne yapmam gerektiğini bilmiyorum biri yardımcı olabilirse sevinirim…

  Dişi kuşun yuvası ile fazla oymarsak, bazıları yuvaya tekrar yatmayabilir. Araba yolculuğu gibi durumlarda tekrar yatmasını beklemeyin.Yuvayı bozup tekrar eşe atın.

 53. hakan korkmaz diyor ki:

  abilerim dişi kuşların üreme dönemi altı nasıl olur çokmu şişer yoksa eşe hangi durumda atayım teşekkürler.

 54. çağıl diyor ki:

  merhaba benim dişi kanaryam bu sabah bir tane yumurtlamış fakat işte olduğum için ilk yumurtayı alamadım yarın sabah alsam bi sorun olurmu yoksa artık bundan sonraki yumurtaların hiçbirine dokunmamak mı gerek yardımcı olursanız sevinirm kanaryada yavru alma konusunda ilk tecrübem 😀

 55. Ferit Kerem diyor ki:

  saygılar abi..benim kuş ilk yumurtayı 4 gün önce yumurtladı..am yatmıyor..sanırım ilk yumurtadan sonra horozlama oldu..yuvayı ördüğü halde yuva malzemesi verince yuvaya taşıyıp yine yatıyor bir süre sonra yine kalkıyor..yapmam gereken birşey var mı? çok Teşekkür ederim.

 56. Ece diyor ki:

  Merhaba benim kanaryamın üç yumurtası vardı bugün son yumurtanın üstünden 14 gün geçti hala yavru çıkmadı (3. yumurtayı 11 mart’ya yapmıştı) yavru çıkmayacak mı? bir de yumurtalarda dikkat ettim, bak kısmı biraz daha açık renk, kalan kısmı daha koyu ve keskin bir çizgyle açık renk koyu renkten ayrılıyor, sizce yumurtalar boş mu?

  eğer bunlar boşsa ikinci yumurtlama evresine boş çıkmaması için ne yapmalıyım?

 57. Murat Seçkin diyor ki:

  İyi günler. Ben kanaryalarımı salmaya 15 mart civarı attım yuvayı taktım fakat yuvayı örmüyorlar.Dişi kuş isteksiz duruyor ama erkek yuvaya yatıyor ama malzeme taşımıyorlar.Ne yapmam gerekli ?

 58. furkan diyor ki:

  bir çift al mozaik kanaryam var 5 gun ıcınde 5 tane yumurta bıraktı ama 4 tanesini kırdı.benim odamda sessiz bir ortamda ve oda sıcaklıgındalar.ilk gunku yumurtanın ustunden hıc kalkmıyo dısı ama sonradan yumurtladıgı butun yumurtaları kırdı sebebı nedır acaba?

 59. selim diyor ki:

  dişinin tırnaklarımı yada ayaklarımı ne yumurtalara qelior kırılıyor.. yuva qeniş benim yapabiliceqim birşey varmı… bir yumurtada özürlü sanırım deqişik yamuk ve çok küçük mercek kadar yani benim yapabilceqim birşey varmı

 60. admin diyor ki:

  @selim
  Yapacak bir şey yok.

 61. osman diyor ki:

  iyi günler bende 3 çift malinua var acaba yumurtalar dışarıda kaç gün kalabilir 2 haftaya yakın dışarıda durdular serinde acaba icleri dolu olabilirmi yoksa boşmu çıkabilir cevbınızı bekliyorum iyi günler teşekkür ederim…

 62. admin diyor ki:

  @osman

  10 gün kadar beklettiğim olmuştu. Dolu idiler.2 hafta da ne olur bilgim yok.Bu süre içinde bozulmayı önlemek için ara sıra yumurtaları çevirmek gerekli.

 63. Gürkan diyor ki:

  Acil cevap alabılırsem benım ıcın onemlı…

  Benım bır takım malınuam var..eslestıler dısı yumurtladı uzerınede yattı yumurtalarının.3 tanesı bos cıktı attık..daha sonra yıne hazırlandılar yıne eslesme oldu yıne yumurta 3 adet ve yıne boş cıktılar.

  sorun erkekte mı acaba? kısır olabılır mı? bırde normalde kuslarda tek bılezık oluyor bu kusta ıkı bılezık var bırı pembe? sızce ne olabılır sorun

 64. Murat Seçkin diyor ki:

  Kanaryam geçen gün yumurtladı.Yumurtası kahverengiye dönük bir renkteydi.Acaba bu beyaz sahte yumurtalara kanarlar mı ?

 65. admin diyor ki:

  @Murat Seçkin
  Renkten sorun çıkmaz.

 66. admin diyor ki:

  @Gürkan
  Sorun her ikisinde de olabiliyor. Genelde erkeklerde olur.Her ikisinede birer eş alırsanız anlaşılır.
  Renkli olan soy takibini takip etmek için kullanılıyor.Aynı soydan gelen kuşlara aynı renk bilezik takılır.

 67. Murat Çelebi diyor ki:

  Hepinize hayırlı günler.Benim bir çift Timbrado kanaryam var. Erkegi 5 ay önce almıştım. Dişiyi alalı 3 ay oldu. Dişi geldikten 1 hafta sonra tüy dökümüne girdi. Muhtemelen yer degişikliginden dolayı. 1 ay önce tüy dökümü bitdi. Bundan sonra ayrı kafeslere koydum. Birbirlerini görmediler. Yem olarak kuş yemi,nijer,yumurta maması,ve e vitamini verdim. Erkek dik ötüme geçti. Erkek kafesin içindeki gazeteleri yırtıp agzında taşıyor. Dişinin oldugu yöndeki tellere yapışıp duruyordu. Bende aralarındaki görmelerini engelleyen engeli kaldırdım. Erkek devamlı gazete parçalarını alıp dişinin kafesine atıyor dişiyi görünce agzını açıp ona bakıyordu. Dişi yavaş yavaş iplerle gazete parçalarıyla oynayınca erkegi yanına atıp yavrulugu ve ipleri koydum. Erkek sürekli dişiyi kavalıyor ama dişi kaçıyor. Dişi erkek kovalayınca cikcik ince sesler çıkararak tüylerini kapartıyor ama erkekten kaçıyor. Erkek hiç durmuyor ipleri kafese taşıyıp tekrar yere atıyor. Ne yapacagımı şaşırdım. Bu konu da yardımcı olusanız sevinirim. Saygılarımla.

 68. admin diyor ki:

  @Murat Çelebi
  Uygulaman güzel ve yerinde. 3-4 gün kavga olabilir, uzarsa, erkeği ayırıp dişinin kafesine yuva takıp yuva malzemesi verin. Dişi yuvayı ördüğünde hazır demektir. Yuva örümü bitince erkeği yanına atabilirsiniz.Dişi gene terslik yaparsa, erkeği sabah akşam dişinin yanına 5-10 dakikalığına atın çiftleşme olacaktır.yumurtalar tamamlana kadar devam edin.Kavga olmuyorsa erkek dişinin yanında kalır. aksi halde erkeği ayırın, dişi yavruları tek başına büyütecektir.

 69. Murat Seçkin diyor ki:

  İyi günler.Kanaryam dün ilk yumurtasını yumurtladı.Ama bugün yumurtlamadı.Acaba 1-2 gün arayla mı yumurtlaması gerekiyor ?

 70. Murat Çelebi diyor ki:

  Hayırlı günler. Hocam dün Timbradoları ayırdım. Ayrı kafeslere birbirlerini görecek şekilde yanyana koydum. Erkek devamlı dişinin oldugu tarafta kafesin tellerinde ve dikkatimi çeken ayırdıktan sonra yem yememesi. Ayırırken altlarına baktım. Erkegin fisi bayağı şişmiş ve uzamış. Dişide bu kabarıklık yayılma biraz daha az.Erkegin yem yememesi normalmidir. Çiftleşme dönemi ne zamanakadar olur. Çiftleşmezler diye endişem var açıkcası. Saygılarımla.

 71. hakan diyor ki:

  merhaba hayırlı sabahlar benim mozaik kanaryalar 1 nisan yumurladı 19 nisan oldu daha halen çıkmadı.ne olmuştur yumurtalar.

 72. admin diyor ki:

  @hakan
  Yumurtalar boş veya yavrular yumurta içinde ölmüştür.Hesabınız doğru ise Yumurtaları atabilirsiniz.Yuvayı alıp 1-2 gün boş bırakın.Bu arada banyo verin.Yuvayı tekrar takıp yuva malzemesi verin, kuşlar tekrar yumurtlayacaktır.

 73. admin diyor ki:

  @Murat Çelebi
  Kendine yetecek kadar yem yiyordur.Dişiye mama vererek yumurta yapmaya hazırlayın.Yavru sezonu, Kuşlar tüye girmediği sürece temmuza kadar devam edebilir.

 74. admin diyor ki:

  @Murat Seçkin
  Normalde hergün 1 yumurta yapar. Bazen 1 gün ara verdiğide oluyor.Dişi yumurtaları tamamlayana kadar mama verin.

 75. Murat Seçkin diyor ki:

  Kanaryam 1 yumurta yaptı ve üstünden 2 gün geçmesine rağmen başka bir yumurta yapmadı.Acaba kızgınlık yumurtası mıdır ? Hergün çiftleşiyorlar ama yumurta yok..

 76. admin diyor ki:

  @Murat Seçkin
  Kanaryalar eşe atıldıktan yaklaşık 5 gün sonra yumurtlamaya başlar. Eğerki 1-2 gün içinde yumurtladıysa eşe atmadan önce yumurtayı hazırlamıştır ve muhtemelen boştur.Eğerki böyleyse 5-6 gün içinde tekrar döllenmiş yumurtlayacaktır. Ayrıca yaşlı kuşlarda fazla yumurta yapmayabilir. Kuşu yeni aldıysanız, almadan önce zaten yumurtalayarak sezonu kapamıştır.Bilemediğimiz başka sebeplerde olabilir.

 77. mustafa diyor ki:

  merhabalar , dişi kanaryam 3 kez yumurta dönemi geçirdi ilkinde 3 tane yumurta yaptı ve hepsi boş çıktı. ikincisinde de yine 3 tane yumurta yaptı ikisi yine boş çıkarken bir tanesinden yavru çıktı ama dişi kanarya yavrunun üstüne yatarak yavruyu öldürdü . üçüncü yumurta döneminde 2 tane yumurta çıkardı biri yine boş çıktı diğerinden yavru çıktı ama yavru yine ezilip öldü . Yavruların ölmemesi için ne yapmalıyım…

 78. Erkan Yılmaz diyor ki:

  merhaba arkadaslar benm 1 cift kanarya türü kusum war kuslarım yumurtlladı ama 25 gündür yumurtadan cıkmadılar ve dişide erkekde yuvada yayıyor kaç günde cıkar bi yavru yumurtadan bilgilenderirseniz sevinirm basta yumurtaların rengi beyazdı 1 hafta sonra mavimsi bi renk aldı saygılarımla..

 79. admin diyor ki:

  @Erkan Yılmaz
  Dişi kuş yumurtalara yatmaya başladıktan 14 gün sonra yavrular çıkmaya başlar. 25 günde yumurtalar boş olabilir veya yumurta içinde ölmüşlerdir.

 80. admin diyor ki:

  @mustafa
  İyi bakıcı kuşlar genelde yavru öldürmüyorlar.Günde en az iki kere taze mama vermeliyiz.Suları ve yemleri tam olmalı.

 81. atilla diyor ki:

  merhaba,
  acil cevap lütfen,
  yavrular 6-7 günlük iken kafesin etrafını temizlerken sanırım anne ürktü ve yavruların üstünden kalktı ve bir daha yatmadı olay bu akşam oldu , bende üzerlerine pamuk koydum ,ertesi gün pamuğu alayımmı anne yatarmı?

 82. admin diyor ki:

  @atilla
  Muhtemelen anne tekrar yatacaktır.Özellikle akşam yatar.Anne yatmazsa pamuk koymaya gerek yok.yavruları diğer kuşların altına koymaktan başka yapacak birşey yok.

 83. alperen diyor ki:

  selamun aleyküm arkadaşlar bu işte daha yeni başladım ilk erkek kanarya aldım sonra martta dişi getirdim 1ay alışmaları için yan yana birbirlerini görmeyecek şekilde koydum ve nisanın başında eşe attım bugün 27 gün oldu ama yumurtlamadı dişi kanaryam ve dişi sürekli yuvanın içinde uyuyor ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun..

 84. admin diyor ki:

  @alperen
  İlk etapta önceki yorumları iyice bir okuyun biraz bilgi verecektir.Işık süresini uzatıp kızıştırıcı yemler verin. Vitamin verin.Aldığınız dişi yaşlı olabilir, siz almadan önce 3-4 ağız yavru alınmış olabilir. Eşe attığımız bütün kuşlar yuva ve yavru yapmıyor. Arada verimsizlerde çıkıyor.

 85. alperen diyor ki:

  sağolasın kızıştırıcı yem derken ?

 86. Sercan diyor ki:

  Merhabalar benim bir çift kanaryam var sürekli çiftleşiyorlar dişi yuvayı örmeye başladı fakat bir süre sonra durdu ve yuvayı boşalttı yardımcı olursanız sevinirim a rkadaşlar ne yapmam gerek ve neden böyle olmuştur ?

 87. admin diyor ki:

  @Sercan
  Normal hareketler. Kuş yumurtlamaya yakın yuvayı tam olarak örer ve bozmaz.

 88. Sercan diyor ki:

  @admin
  teşekkürler öylede oldu zaten 🙂

 89. Sercan diyor ki:

  kusura bakmayın bol yorum yaptıgım için bir sorum daha olacak dişi kuşum yumurtladı 2.yi yaptı ve yatmaya başladı kafesin altını temizlemem sorun olur mu ?

 90. admin diyor ki:

  @Sercan
  çok fazla rahatsız edilirse bazı kuşlar yuvaya yatmayabilir.Kafesi yerinden kaldırmadan, çekmecesini çıkartıp kağıdı yenileyebilirsiniz.

 91. Sercan diyor ki:

  teşekkürler ..yanlız dün yumurtladı bugün baktım yumurtlamamış kızgınlık yumurtası olabilir mi ? veya toplam bir taneylemi sezonu tamamlıycam ? 🙂

 92. admin diyor ki:

  @Sercan
  Bazen 1 gün ara verebilir.Eşe attıktan sonra dişi yumurtaları tamamlayana kadar mama takviyesi yapabilirsiniz.

 93. Sercan diyor ki:

  son sorumu soruyorum biraz merak var kusura bakmayın 🙂 babam kafese pamuk koymuş kanaryada almış yuvanın dibine dizmiş bi sakıncası var mıdır ?

 94. admin diyor ki:

  @Sercan
  pamuk kuşun tırmaklarına takılabiliyor.onun yerine peçete yırtıp verebilirisiniz.

 95. atakan diyor ki:

  merhaba benim merak ettiğim ilk yumurtayı aldık sahtesi ile değiştirdik. ikinci yumurta ne zaman olur.

 96. atakan diyor ki:

  birde dişi kuş çiftleştikten sonra tünekte dururken ara da bir tek ayaını kaldırıyor bu neye işarettir.

 97. emre diyor ki:

  kanaryamın 4 yumurtası ancak 16 gün oldu ve hala çıkmadı ne yapmalıyımm acilll suya batır çıkar dediler dogrumudur ?

 98. admin diyor ki:

  @atakan
  Her sabah bir tane yumurtalar

 99. admin diyor ki:

  @emre
  Bazen kabuk sert olduğundan yavru yumurtaya kırıp çıkamayabilir.ılık suya batırıp çıkartılarak kabuğun yumuşaması sağlanabilir.Nemlendirilen yumurta tekrar yuvaya konur.

 100. AYSU diyor ki:

  kanryalar hangi aralıklarda yumurtluyor?
  şimdiden saolun… 🙂

 101. AYSU diyor ki:

  sormun cevabını sitenizde buldumm saolun:D

 102. Sercan diyor ki:

  selam arkadaşlar .. kanaryalarım yumurtladı şuan yatıyor mama takviyesi yapayım mı ? yavrular cıktıktan sonra mı vereyim ?

 103. Murat Seçkin diyor ki:

  @Sercan
  Eğer yumurtladıysa yani yumurtalarını tamamladıysa vermene gerek yok fakat yavrular yumurtadan çıktıktan sonra dişinin yavrulara kusması için yaş yem vermen iyi olur.

 104. tekin diyor ki:

  benim sorunum kanaryam yumurtaladı altındaki yumurtaları aldım ve son yumurtasının aksamı yumurtalar sahteleriyle deyiştirdim ama 1 yavru cıktı diyer üc tanesi cıkmadı yardımcı olurmusunuz yumurtaları elle almak gerekiyor yoksa başka bişeyle almak gerekyor cevabınız icin şimdiden teşekur ederim

 105. admin diyor ki:

  @tekin
  Yumurtaları kırmadan alalım yeterli.Diğer yumurtalar dolumuydu. Dolu olupta çıkmıyorsa, yumurta içi ölümler oluyor demektir. Kuşlara üretim öncesi vilfloks ile kür yapmak sorunu çözebilir. Daha önce bu sorunu yaşan arkadaşlar, nasıl çözüme ulaştıklarını yazarlarsa herkese faydası olacaktır.
  http://www.gloster-kanarya.com/bazi-ilaclar-ve-kullanimlari

 106. ATAKAN diyor ki:

  ilk yumurtayı cumartesi günü gördük pazar sabahı baktım yoktu saat 10 gibi baktım ki yumurta kafesin tabanında ellediğimi anlamasın diye çok dikkatli bakmadan hemen yuvaya attım sanırım çatlak vardı daha sonra tekrar kurcalamak istemedim. sizce yavru çıkar mı?

 107. admin diyor ki:

  @ATAKAN
  Yumurta çatlamışsa, yavru çıkmaz. Fakat 3-4 tane daha yumurtlaması gerek. Yumurtalar döllü ise yavruda çıkar,

 108. atakan diyor ki:

  yumurtanın çatlak olduğuna emin değilim. eğer çatlamışsa yuvada kalmasının zararı olur mu yani illaki bakmalımıyım aslında doğal dengeye çok karışmak istemiyorum. lütfen yardım

 109. admin diyor ki:

  @atakan
  Çatlamışsa ve yumurta akarsa anneye ve diğer yumurtalara yapışıp zarar verebilir. Kanaryalar kafes kuşları olduğundan arasıra yumurtalara bakmaya dokunmaya tepki vermiyorlar. Saatlerce uğraşmazsak elbette.

 110. atakan diyor ki:

  @admin
  teşekkürler

 111. Alperen diyor ki:

  abi benim dişi sürekli uyuyodu ya son günlerde ikiside kaşınmaya başladı sordum bit ilacı al dediler bit ilacı aldım kafesi değiştirdim bide vitamin almıştım ilk gün ilaçladım vitamini suyuna damlattım dişi dengesiz hareket ediyo bi yere zıplayamıyo düşüyo sürekli uyuyo uyurken bile düşecekmiş gibi sallanıyo ve erkekde sürekli dişiye eziyet ediyo yuva yı ilaçlamadan önce temizledim birgün beklettim geri taktım ama zaten yuvayı örmüyolar bugün 50 gün felan oldu yuvayı sökmemde bi sakınca varmı ve dişi kanaryamın neyi var sence.

 112. admin diyor ki:

  @Alperen
  kuşları ayrı kafeslere alsan iyi olur.Kuş ayakta duramıyorken yumurta beklemenin anlamı yok.önce sağlıklarına kavuşsunlar, sonra yavru yaparlar zaten. Dişinin neyi var onu söylemek çok zor.Sularına neo-teraymycin verebilirisin.

 113. Alperen diyor ki:

  abi senin sitede hastalıklara baktım heralde kuruma var dişide döş kısmı hafiften açık ona napmalıyım.

 114. Murat Seçkin diyor ki:

  İyi günler benim de bir sorunum var. Kanaryalarım 1 ay önce yuva ördüler.Dişi 2 hafta önce 1 yumurta yumurtladı ve boş çıktı ama gerisi gelmedi.Günde en az 3 kere çiftleşiyorlar.Dişi yuvaya yatıp kalkıyor ama çok uzun kalmıyor daha çok yem ve mama yiyerek geçiriyor gününü.Dişi bu sezon henüz hiç yavru vermedi sağlıkları da gayet iyi.Sizce sorunu ne olabilir ?

 115. katip diyor ki:

  iyi günler benim 1 çift manolya kuşum var dişi kuş 4 tane hiç ara vermeden yumurta yumurtladı bugün 8 gün oldu ama işığa tuttum içi boş bir tanesini kırdım gerçekten boş şimdi yine yumurtladığında boş çıkma ihtimali yüksekmidir erkeği değiştirmem gerekmi(erkek 1 aydır ötmüyor )tşkler

 116. levent diyor ki:

  sinan abi bu yumurtaları dik şekilde koymuşsunuzda bunlar çıkarmı dolapların sıcaklıgı yemin içine koymuşsun merak ediyorum

 117. Sercan diyor ki:

  arkadaşlar kanaryam 1 mayısta ilk yumurtayı bıraktı 2.yi 2 gün sonra diğerlerinide 1 gün arayla yumurta fakat bugün 25 i dişi hep yatıyor fakat bir kıpırtı yok boş mu çıktı acaba ? boş cıktıysa eger yuvayı bozayım mı napmam gerek saolun ?

 118. admin diyor ki:

  @katip
  çiftleşmiyorlarsa muhtemelen dişi 2.ağızda yine boş yumurtlayacaktır.

 119. admin diyor ki:

  @levent
  önceki yorumlarda da belirttiğim gibi, dik koymaya gerek yok, herhangi bir mamalığın içine yem doldurup içine topladığım yumurtaları koyuyorum. yumurtaları güneş almayan herhangi bir yerde tutuyorum. 3.yumurtayı aldığım günün akşamı, 3 yumurtayı birden dişinin altına sürüyorum.

 120. admin diyor ki:

  @Sercan
  Normal şartlar 14 günde çıkarlar. 2-3 gün daha bekleyip.gene çıkmazlarsa yumurtarı atabiliriz. yuvayı bozup 1-2 gün yuvasız bıraktıktan sonra -bu arada banyo verebilirsiniz- Tekrar yuvayı takıp yeni yuva mal
  zemesi verin.

 121. Sercan diyor ki:

  Hayırlı günler abi benim kanaryalar yumurtladı fakat 27 gün oldu çıkmadı yavrular bende aldım yuvayı banyo verdim ama benimde dişininde hevesinde kaldı tekrar yatırmak istiyorum yuva taksam örerler mi 2.ye ne yapmayalıyım ?

 122. admin diyor ki:

  @Sercan
  Bir üstteki yorumda belirttiğim gibi, yeni yuva takın ve yeni yuva malzemesi verin. Kuşlar istekliyse yeni yuvayı öreceklerdir.

 123. atakan diyor ki:

  Bende bir cift maliuna .var yumurtalari tamaladiktan sonra disi ytmaya baslai bir hafta sonra yumurtalari yere atarak kiri sonra tekrar yeni bastan yuva malzemesi verdim yuvayi ordu dun ve bugun yumurtladigii gibi kirdihata nerde lutfen yardim

 124. Sercan diyor ki:

  teşekkürler görmedim yukarda yorumu 😀

 125. admin diyor ki:

  @atakan
  ördüğü yuvayı biraz derinleştirin. Dişi yuvadan kalkarken bir şekilde yumurtalar düşebilir. Eğer erkek kuş sorun yapıyorsa, dişi yumurtladıkça yumurtaları toplayın, 3 yumurta olduğunda altına sürüp erkeğide ayırın.

 126. Sercan diyor ki:

  abi benim yumurtalar boş çıkmıştı dişi kanarya çiftleşmeden yuva örer mi ? yani çiftleşmeden yuva örüp yumurtladıgı için mi boş çıkmıştır acaba ?

 127. atakan diyor ki:

  @admin
  yumurtayı alıcam almasınada daha yumurtladığı gibi kırıyor.
  birde yuvayı nasıl derinleştirebilirim ki kendisi örüyor. yumurtlayacağı zaman altına kağıt falan topluyor.

 128. admin diyor ki:

  @Sercan
  Dişi hazırsa yanına erkek atmadanda yumurtlar ve yatar.Kendi kendine yumurtlar.

 129. admin diyor ki:

  @atakan
  Dişi kırıyorsa yapacak bir şey yok. Yuvayı çay bardağı ile bastırıp derinleştirebilirsin.

 130. atakan diyor ki:

  evet bu sabah yine yumurtladı ben dişiden şüphe ederken yumurtayı alana kadar erkek kırdı. kırık yumurtayı aldım yerine sahtesini koydum erkek sahte olmasına karşılık hala saldırıyordu kırmak veya yemek için uğraşıyor yavru almak istiyorum. çabalasamda olmuyor. üzülmeye başladım

 131. atakan diyor ki:

  YARDIM EDİN

 132. admin diyor ki:

  @atakan
  kuşun ördüğü yuvayı alıp, onun yerine. üst üste ik keçe koyun, üstteki keçeye yumurtanın alt keçeye geçeciği kadar bir delik açın.iki keçe arasında boşluk kalsınki, dişi yumurtladığında delikten alt keçeye geçsin.yumurtalar tamamlandıktan sonra erkeği ayırıp, tekrar kuşun ördüğü yuvayı takın, yumurtalarıda altına sürün.

 133. atakan diyor ki:

  teşekkür ederim dediğiniz gibi denicem

 134. atakan diyor ki:

  aklıma şu geldi erkek kuşu akşamdan kafesten ayırsam sabah dişi yumurtladıktan sonra yumurtayı sahtesi ile değiştirsem ve sahte yumurtalar varken erkeği tekrar kafese koysam yumurtalar boş çıkmasın diye. sence olurmu???

 135. admin diyor ki:

  @atakan
  evet olabilir.

 136. skadlele diyor ki:

  benim kuslarimin 4 tane yumurtasi var. 14 gun oldugunda baktigimda yumurtanin biri kirilmis ama tamamen degil disi de yuvaligin icinden disari atmis ve yumurtadan yavru cikamama ve olme nedeni fazla oluyormu !
  simdiden tesekkür ederim . iyi günler

 137. admin diyor ki:

  @skadlele
  yumurta 12-13 günlükken ufak çatlamalarda olsa sorun olmuyor. Ne zaman kırıldığına ve ne kadar süre dışarda kaldığınada bağlı.Bütün gün ısıtılmayan yumurta cılk olmuştur.

 138. skadlele diyor ki:

  admin benim yumurtalarin tutmama nedeni yok. cünkü yumurta hafif sanki yavru tarafindan kirilmis gibi. bugünde ayni sekilde yumurta kirilmis ama yavru icinde olmus. bu yumurtanin kabugunun kalin olmasi nedeni olabiliur mi ne yapmam gerek. cevap icin cok tesekkur ederim tesekkürler.

 139. admin diyor ki:

  @skadlele
  yumurtaları 12-13.günlerde ılık suya daldırıp çıkarın.Kabuk sertse ve ortam havası kuruysa bu işlem, kabukları yumuşatacaktır. Bu şekilde çözüm olmuyorsa, Veteriner Niran hanımdan ilaç isteyin. yumurta içinde ölümler için derseniz size gönderecektir. Telefonu sitede baş sayfada mevcut.

 140. TANYEL diyor ki:

  merhabalar benim kanaryalarım 2 günde bir yumurta yapıyor bunun nedeni ne olabilir sice bi fikri olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim.

 141. yılmaz gebedek diyor ki:

  al mozaik iki kuşum var yumurtadan yavru çıkarıyor fakat yavrular çok yaşamıyor neden acaba. Yanıt verirseniz sevinirim.

 142. admin diyor ki:

  @yılmaz gebedek
  Anne kuş yavruları beslediği halde ölüyorlarsa, yavrularda bakteri olabilir veya siyah benekte olabilir.

 143. atakan diyor ki:

  Yumurtalari toplayip ayni gun hepsini yuvaya biraktim 9haziran da 23 haziranda iki yavru cikti fakat isik testi falan yapmadim dolumu bosmu bilmiyorum yumurtalari hafif catlatipcine bakayiim mmi yoksa daha beklemelimiyim

 144. atakan diyor ki:

  merhaba 9 haziran sabahı döt yumurtayı tamamlayıp yuvaya bıraktım 23 haziran da iki yavru çıktı fakat diğer iki yumurtada gözle görülür bir oluşum yok ışık testi falanda yapmadım. acaba yavru çıkması için daha ne kadar bekeleyebilirim.

 145. atakan diyor ki:

  içinde ölüm olmasın diye yumurtayı çatlatmalı mıyım ?

 146. admin diyor ki:

  @atakan
  Yumurtalar dolu mu boş mu? önce buna bakmak daha iyi olur. Doluysa ve yumurtadan çıkamama sorunu varsa 12 ve 13. gün yumurtaları ılık suya batırıp çıkartarak kabukların yumuşaması sağlanır.Yumurtaları çatlatmanızı tavsiye etmem.

 147. hasan diyor ki:

  benim kanarya bu sabah dogurdu erkeginden de ayrı ne yapmam lazımm yumurtasıyla oynamak istemiyorum ama

 148. cem diyor ki:

  merhaba arkadaslar ben zamansız bir iş yaptım dişi ve erkeği aynı kafese aldım ayrı kafeste erkek dişinin sesini duyup kendini sağ sola vuruyordu dayanamadım aynı kafese aldım kanaryalarım çiftlesti ve ilk yumurtasını yavruluktan cok uzakta kırık halde buldum sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim dişi yumurta olmayan yerde yatıyor yumurta olmadığı halde yardım edermisiniz

 149. volkan diyor ki:

  kanaryam yemliğe yumurtlamıştı bir yuva aldım içine koydum fakat yumurtaya hiç bakmıyor ayrıca yuvadada ilgi göstermiyor yuvanın lifini kafesin altına taşıyor bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

 150. uğur diyor ki:

  8 gün önce dişiyi kafese yerleştiridm aralarını kapattım birbirlerini görmediler bu gün açtım erkek pek bi ilgisiz davranıyo dişi yaklaştıkça erkek kafeste onu kovalıyo ben acemiyim yeni beslemeye başladım yardımcı olursanız sevinirim

 151. e-filadam diyor ki:

  1 hafta önce çiftleştirdiğim malinuam var gayet güzel uyumlu bir çift sorunsuz çiftleştiler ortamda sıcak 08.01.2013 sabah bir yumurta aldım ilerki günlerdeki yumurtalarını bekliyorum acaba erken mi davrandım bu seneki yavrulama döneminden erken olduğu için sorun olurmu?

 152. yarinsiz diyor ki:

  slm arkadaşlar bi dişi kanarya aldım yirmi gündür çiftleşiyorlar ve dişi yuvayıda yaptı hala yumurta etmedi kısır olma ihtimali varmı acaba

 153. blent diyor ki:

  kanaryaları aynı kafese almak için mart ayını beklemem gereklimi yoksa şimdi aynı kafese alsam sorun olurmu?

 154. e-filadam diyor ki:

  @yarinsiz
  kuş kumunun içine yumurta kabuğu için gerekli olan mermer, mozaik tozu karıştırman gerekli, çiftlerden biri çok yaşlı ise bundan dolayıda yumurtlamayabilir.
  bu arada benim yumurtalar 3 oldu ocak 22,23,24 çıkış bekliyorum inş.

 155. kafadar diyor ki:

  merhabalar kanaryam yumurtladı fakat yumurtaları 7 günde konntrol ettiğimde yumurtalar boş oldugunu anladım için yuvayı dagıttım. tekrar nezaman eşe atabilirim.

 156. admin diyor ki:

  blent :
  kanaryaları aynı kafese almak için mart ayını beklemem gereklimi yoksa şimdi aynı kafese alsam sorun olurmu?

  kuşlar eşe hazır ise, ısı miktarı yeterli, kümesteki ışık miktarı 13-14 e saata kadar uzatılmışsa şuan eşe atabilirsiniz

 157. admin diyor ki:

  kafadar :
  merhabalar kanaryam yumurtladı fakat yumurtaları 7 günde konntrol ettiğimde yumurtalar boş oldugunu anladım için yuvayı dagıttım. tekrar nezaman eşe atabilirim.

  Yukarıdaki yorumları okursanız cevapları bulacaksınız.

 158. blent diyor ki:

  dişi yuvayı örüyor ancak erkek tekrar bozuyor ne yapmam gerekiyor.

 159. huseyin diyor ki:

  SLM BENIM KANARYAM 3 TANA YUMURTLADI AMA YAVRULUKTA 1 TANE YUMURTA KALMIŞ SEBEBİNİ BİLEMEDİM ERKEK YUMURTAYI YİYORMU ACABA BU DURUMDA NE YAPMAM LAZIM ERKEGİ AYIRSAM OLURMU SAYGILAR

 160. huseyin diyor ki:

  SLM BANA DİŞİ KANARYA AMA MALTA LAZIM SATACAK ARKADAŞLARDAN ALMAK İSTERİM TEL 536 975 87 29

 161. tolga diyor ki:

  selamlar, kanarya 4 yumurta yaptı. ancak yumurtaların başında nöbet tutuyor. Üzerine yatmıyor. sebebi nedir acaba?

 162. emre karatas diyor ki:

  S.a benim bakiri kanaryam yemligin icine 1 tane yumurtladi sonra erkek sandigim bilmiyorum yemisler daha sonra erkegi ayirdim 2 3 4 5. Yumurtayi yemlige yumurtladi tek basina yatiyor bi sorun teskil eder mi ufak ve yumurtalar ustuste erkek yatmiyor die ayirdim tekrar zarar verebilir die tesekkurler mail.witer-tiqer@hotmail.com

 163. Sabri nanacak diyor ki:

  Merhaba ben sabri benim bir çift kanaryam iki yaşında falanlar bu sıralarda yumurta yaparlarmı kafesin içine üst tarafa yuva da koydum bir aydan beri bir faliyet yok acaba neden dir bir yanlışmı yapıyorum acaba teşekkürler

 164. Sabri nanacak diyor ki:

  Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum saygılarımla

 165. AYKUT CAGLAR diyor ki:

  selamun aleyküm arkadaslar böyle bi sitede paylasım yaptıgınız için hepinize ayrı ayrı tesekkur ederım cunki butür paylasımlar sitelerde pek werilmiyor. benimde sorum dişi yuva yaptıktan kac gün sonra yumurtlar bunu cok merak ediyorum 1 çift kanaryam war dişi yuvayı yaptı yuvada çiftleşip öpüşüyorlar kac güne kadar yumurtlar?

 166. admin diyor ki:

  @Sabri nanacak
  ayrı kafeslerde dişi ve erkeğin eşe hazır olması gerek, erkek sert ötümde dişide ağzında kağıt taşır vaziyette ise ortam sıcaklığı ve ışık süresi uygunsa eşe atabilirsiniz.

 167. admin diyor ki:

  @AYKUT CAGLAR
  normal şartlarda yuvayı yaptıktan sonra 1 hafta içinde yumurtlar.

 168. AYKUT diyor ki:

  Selamun aleyküm bugun yumurtladı kanaryam bu site yapandan da yardımcı olandan da ALLAH RAZI OLSUN GERCEKTEN COK GÜZEL BİR ÇOK SİTEDE BULAMICAGIMIZ BİLGİLERİN HEPSİ BURDA PAYLASILMIS TESEKKÜRLER KOLAY GELSİN

 169. emre karatas diyor ki:

  Kanaryam yemlige yumurtladi ve Disi kanaryam in 1.yumurta ciktiktan sonra yavru ertesi gune oldugunu gordum yavru ve yumurtalar varken ustune yattigindan dolyimi z? Yemlik ufak galiba yuvaliga alsam yatar mi yemlikte 3 tane yumurtaya yatiyor? Erkegi ne zaman yanina koyayim yuvaya zarar verdigini gordum aldim ? Yavrularin hepsi cikinca mi koyayayim tesekkurler kolay glsn

 170. aykut diyor ki:

  benim de malunia kanaryası var kuşları eşe atmadan dişi yumurtlamış hemen bende eşe attım eşe atıktan bi gün sora bi tane daha yumurtlamış ikinci yumurta dolu cıkarmı

 171. SUMRU diyor ki:

  BEN KUSLARI ESLESTİRDİM 2 YUMURTA TALİHSİZLİKLE SONUCLANDI MALESEF. 1.CİSİNİN KABUGU İNCE COK İNCEYDİ ELİMİZE ALIP SAHTESİYLE DEĞİSTİRİRKEN BİLE KIRILDI. 2.CİSİ SORUNSUZCA KABIN İCİNE PAMUĞA KOYDUK. ODA NEMSİZLİKTEN DOLAYI KENDİSİ ÇATLAYIP KURUMUŞ. ARTIK DEDMKİ DEĞİŞTİRMİYİCEM :(( ŞİMDİ YUVADA SADECE SAHTE YUMURTA VAR VE 2. YUMURTADAN BERİ YUMURTLAMIYOR :(((( YARDIM EDİNNNNN!!!!!! NEDEN YUMURTALAMIYORR YATIYO YUVADA AMA YUMURTLAMADIII

 172. kadir diyor ki:

  kanarya yumurtluyor üstünede yatıyor ama yumurtalar 15 gün sonra kırılmıyor biz kırdıgımızda yavrular yumurtada çoktan bogulmuş oluyor bunun nedeni nedir acaba

 173. admin diyor ki:

  @SUMRU
  kafeste kum ve mürekkep balığı kemiği bulundurun. Yumurtaları sahteyle değiştirmek gibi bir zorunluluk yok. Kendi haline bırakabilirsiniz. Kanaryalar 2-6 arasında yumurtlayabilir.

 174. admin diyor ki:

  @kadir
  kafesin bulunduğu yerde nem oranı çok düşük olabilir. nem ölçerle kontrol edip gerekirse odayı nemlendirmek gerekir.

 175. babasultan diyor ki:

  benim bakıri bir çift kanaryam var çiftleştiler anlaştılar fakat 11 gün sonra yumurtladı ve ertesi gün yumurtlamadı 1 tane var ve üstinde yatıor erkekde kusuyor ne zman yumurtlar diğerlerini bunun boş ihtimali yüzde kaç (çiftleştiler)

 176. coskun diyor ki:

  ıyı gunler malınua dısı kanaryam yumurtanın kabugunu olusturamıyor .. acıkcası kusa hıc bır vıtamın yada kalsıum katkısı yapmadan dırekt ese attım . ve yumurtanın kag-bugunu olusturamadı . tekrar ese atmak ıstıyorum kusun olmesınden korkuyorum vıtamın vermeye basladım kemıkde verıyorum hatta toz edıp suyuna da katıyorum .. acaba bunlar sorunu gıdermeye yardımcı olurmu .

 177. murat özeker diyor ki:

  iyi günler ben ilk 2 yumurtayı alıp sahtelerini koydum.fakat gerçek yumurtalar nasıl saklanmalı ve kaç derece ısıda korunmalı saygılarımla

 178. FEHMİ diyor ki:

  merhabalar arkadaşlar. bende bir dişi kanarya vardı. daha sonra bir tane erkek aldım bir hafta bekledim daha sonra bir araya koydum.hemen çiftleştiler.17 gün oldu yumurta alamadım.dişi 1 yaşında erkek de 1,5 yaşında.ayrıca anlamadığım bir nokta daha var.dişi kuş yuvayı örüp bitirmesine rağmen erkek olan yuvadaki ipleri alıp kafesin dibine atıyor. ama dişi yuvada yatarken onu besliyor.bana yardımcı olurmusunuz

 179. özkan diyor ki:

  slm arkadaşlar yaklaşık 22 gündür gloster kanaryalarımı eşe attım yuvayı ordü ama 22 gündür hala yumurtlamadı aşden ayırıp beklesemmi yoksa bıraksammı kendi haline

 180. betül diyor ki:

  bizim kanaryamız ilk yumurtasını 20 Mart 2013 te yaptı 2.sini bir sonraki gün ve bir sonraki gün bole bole 4 tane yumurtamız var 4. sü 24 Martta oldu .Peki bu yavrular sıraylamı doğacaklar?İlk yumurta önce bir gün sonra 2.si bir gün sonra3.sü diyemiiiii???? ❓ ❓ 😐 :roll: :roll:

 181. emre diyor ki:

  selamlar bu sitede bizlerle ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler. Kanaryalarımın ikiside malta sanrım, erkek olan yeşil kırçıllı dişi sapsarı bunu farklı tüylerin eşleşmesi iyi diyen birisi olduğu için yaptım bu gün itibariyle bir haftalık yuva hazırlanmasından sonra pazar 1. pazartesi 2. yumurtalarını yaptılar dediğiniz gb ilk yumurtaya fazla yatmazken 2. yumurta olduktan sonra hep yatmaya başladı. 2 sorum var 1.si bu farklı tüyde kuşları çaprazlamak daha mı sağlıklı? 2. si ise dişim kız dişidi ilk eşleşmesinde yumurta ve yavru alabilme miktarım tahmini ne kadardır?

 182. zeki diyor ki:

  Slm arkadaslar bi sorunum var benim disi kanaryam iki yumurta yapmis biri kafesin icinde kırik bi digeri yuvalikta ona yatiyor bi haftadir kus bir yildir bede daha once 2 defa daha yumurtladi Yine tek yapti yatti uzerinde sora yumurta foldan kayıp oldu sebep nedir

 183. emin diyor ki:

  @admin

  @FEHMİ
  dişin hazır oldugunda yumurta vericektir genelde yuvayı örüp bitirdiginde 2 3 gün içinde yumurta verir bazen yuvayı örer bozar ama hazır oldugunda yumurtlar sıkıntı yok bence bekle erkekte yuvayı dagıtır arada sorun yok bekle yumurta aldıgındada toplama ben ce seen kıra bilirsin

 184. emin diyor ki:

  @özkan
  dişi hazır oldugunda yumurtlar ben ce ayırma

 185. emin diyor ki:

  @aykut
  erkek olmadan yumurta aldıysan boştur erkekte varken yumurta verdiyse eşleş mişse dolu ola bilir şan

 186. gül diyor ki:

  mrb arkadaslar benım size birkaç sorum olacak molinua kanarya bir arkadaştan hediye aldım dişi dediğine göre çiftleşmiş eve getirdim yavruluk taktım ama yuva yapmıyor alışamadı sanırım ayrıca neden sahte yumurta konuluyor asılları alınıyor bunuda anlamadım yardımcı olurmusunuz yuva yapması yada yumurtası oldugunu nerden anlarım

 187. fırat diyor ki:

  mrb bir çift harz kanaryam var eşe attım 4 yumurta yaptı biri çıktı oda öldü bende yuvayı çıkardım banyo verdim tekrar yuvayı koydum dişi yuvayı hergün örüyor sonra bebraber bozuyorlar ve erkek öterek dişiye yaklaşıyor ama dişi izin vermiyordu hiç çiftleş tiklerini görmedim ama 10 gün sonra yumurtladı yumurta boşmudur sizce

 188. FEHMİ diyor ki:

  tesekkür ederim sayın arkadaşım.dişi ve erkeği ayırdım iki hafta sonra tekrar çiftleştirdim.iki gün sonra dişi yumurtladı şuan iki yumurtam var sabırsızlıkla yavruların cıkacağı günü bekliyorum

 189. Cagri diyor ki:

  Merhabalar, 9 gün önce 4 yumurtadan 3 tane yavru aldım, yavrular bugüne kadar gayet sağlıklı geldiler fakat biraz önce evden bir telefon aldım ikisi öldü diye. Kafesin yerini 1-2 saatliğine değiştirip tekrar eski yerine koymuştum, bundan dolayı anne bakmayı kesmiş olabilir mi veya 9 gün sonra ikisinin birden ölmesi neden olmuş olabilir?

 190. Cagri diyor ki:

  Ortaya çıktı ki yavrular yuvada oluşan bitlerden dolayı ölmüş. Anne kuş sürekli üzerleinde olduğundan ortalıkta da hiç bir gezmediğinden, bitleri ancak yavrular öldüğünde ortalığa çıktıkları zaman farkedebildim. Bitin bu kadar kolay oluşacağı ve öldürücü olacağı pek vurgulanmıyor, dikkatli olunmasını tavsiye ederim.

 191. CİHAN diyor ki:

  ıyı gunler benım bı cıft malınua cınsı kanaryam var 2 yumurta yaptıktan sonra yuvayı dagıttı ve ıkı yumurtayı kırdı erkek kus yumurtaları yerken ben kırılmıs yumurtaları aldım bu sabah bır yumurta daha yumurtladı kanaryam ve yumurtaya oturmuyor sızce bundan sonra ne yapmalıyım bana bır yol gosterırsenız sevınırım TESEKKULER..

 192. orhan diyor ki:

  iyi günler ben bi çift mozaik kanarya aldım eş ilk aldıgımda 2 yumurtasını yere bırakıp kırıldı aldıgım kişide bana vermeden 4 yumurtasını almış 2 tane kırdıkdan sonra 2 gün sonra eşleşdi yuva yapdı acaba yumurta verirmi?

 193. METE diyor ki:

  merhabalar bennim kanaryam var ben yavruluğu taktım ip attım sabah geldiğimde yavruluğu örmüş ancak altındaki keçe çok kaymış dışarı bende bozdun tekrar ip attım sıkıntı olurmu acaba tekrar yuvayı sararmı yardımcı olursanız sevinirim

 194. ilyas diyor ki:

  merhabalar. bir çift malinua kanaryam var çiftleştirdik ve şuan dişi yumurtada. benim sormak istediğim erkeğimin bugün ayak parmaklarından biri kırılmış olarak gördüm. ne yapmam gerekiyor.öneriniz varsa çok sevinirim.

 195. ejder diyor ki:

  iyi günler gloster cinsi iki tane kuşum var velhasıl bunlar yumurtladı fakat 14 günü geçti hatta bugünle birlikte tam 21 gün oldu ama hala yumurtalar çıkmadı ne yapmam gerektiği için bilgi verebilirmisiniz rica etsem şimdiden teşekkürler.

 196. ali diyor ki:

  @ejder
  ejder o yumurtaları al kır ya cılk dır yada yavrular içinden bogulmustur.yuvalıgı boz 1 hafta kadar takma sonra yuvalıgı takarsın ese girer.

 197. erkan diyor ki:

  s.a. bende birçift bakiri var ilk ağız yumurtaları üç tane oldu ışıkla kotrol ettim biri boş diğerleri doluydu fakat 21 gün oldu yavru çıkmadı sonra yumurtaları aldım kırdım içilerindeki yavrular tam oluşmamış sıyahtılar bunu nedeni ne olabilir acaba acil yardım istiyorum. şimdiden teşekürler..

 198. ankaralı diyor ki:

  slm arkadaşlar benim bir çift kanaryam var 4 yumurtayı tamamladı 4. yumurtada aksama kadar yattı ama 2 gündür cok az yatıyor 3 dk yatıp kalkıyor sizce sorun varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

 199. furkan diyor ki:

  slm benim 2 hint bülbülüm var dişi olan kabardı ve gözlerini kapatıyor bu ne anlama gelir lütfen yardım edin…

 200. ali diyor ki:

  ankaralı :
  slm arkadaşlar benim bir çift kanaryam var 4 yumurtayı tamamladı 4. yumurtada aksama kadar yattı ama 2 gündür cok az yatıyor 3 dk yatıp kalkıyor sizce sorun varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

  ankaralı senin kafesinde büyük ihtimalle kuşların hosuna gidecek türde yiyeceklerden vardır bunun içinde kuş onu yemek istedigi için yuvalıktan kafese sıkca iner eger öyle bi yiyecek varsa onu al duurum normale gelir bu durum dewam ederse yumurtaların cılk cıkma ihtimali yüksektir..

 201. timur diyor ki:

  bende kanarya 1314 sonra yumurtadı ve il yumurta almadım öbürlrinde 22 gün oldu ama yok işik var gibi birisinde cıtırdı cıktı beliyorum cevap boşmu dolumu

 202. Ali Civelek diyor ki:

  Selam, benim erkek kuşum, kışın elektriklerin kesilmesiyle birlikte evin ısısında ciddi bir düşme oldu. Bu nedene önceleri ses kısıklığı ve sonrasında tamamen sesi kayboldu. Birinci problemim bu. İkincisi ise, Nisa ayında bir dişi aldımi hemen yuvayı yaptı, bende erkeğin sesi çıkmaığı için internetten Kanarya sesi dinleterek çiftleşmelerini bekledim, iki defa gördüm ama 3 tane yumurta yapmasına rağmen hepsi boş çıktı. Bu sefer erkeğin altındaki tüyleride keserek tekrar eşe attım. Dişi yine yuvayapıyor. Ama erkeğin sesi çıkmadığı için haberleşemiyorlar. Bu iki konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekürler.

 203. fatih diyor ki:

  merhaba..benım gloster cinsi erkek kanaryam var.. çok uzun ötmüyo cıyaklıyo zaman zaman yerıne bıle durmuyor. karısık yem ve nıjerle de beslıyorum.. benım sorum şu : 7 aylık dişi gloster alsam yan yanda bır bırlerını gormeden farklı kafeslerde dursalar dişi çiftleşmeye hazır olurmu yanı çiftleşme zmanını kaçırdım mı acaba.. yoksa boş yere uğraşmayayım..bilgisi ve yardımcı olacak arkdasların cevaplarını beklıyorum

 204. melike diyor ki:

  merhaba benim yavrum 20günlük oldu fakat 2ayağınında arka parmağını kullanmıyor tüneğe tutunurken arka parmaklarını açıp tutunmak yerine üstüne basıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

 205. ULAŞ diyor ki:

  1 yasında dişi erkek bakır kanaryam var. erkek hazır hersabah dişiyi kovalıyor. erkek ip alıp dısıye verıyor. dişi yuva yapıp bozuyor bazen 1,2 dk yatıp kalkıyor yuvadan… kanaryalarım öpüşüyorlarda fakat dişinin altı şiş deil. 15 gundur yuvayı yapıp bozuyor. kafesi ortadan 2ye bölup ayırayım mı yoksa yanyana kalsınlarmı lütfen yardım arkadaşlar….

 206. Gökhan diyor ki:

  Merhaba, erkek malinua ve bakıri dişiden oluşan bir çift kanaryam var. Mayıs ayında 3 adet yavru aldım. Haziran sonunda tekrar eşe attım, yuvada şuan 3 yumurtası var. Yumurtaların üzerine 2 ya da 3 gün yattı fakat daha sonra yumurtadan kalktı ve yatmıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba? Teşekkürler…

 207. sinan diyor ki:

  slm arkadaşlar benim yokşair kanaryam var erkek diye aldım yanına dişi attım 3 hafta oldu ilk başta kavga ettiler daha sonra kavga etmedi ancak dişi yuvayı daha örmedi ama erkek yatıyo yuvada normal midir anlamadım dişide giriyor yuvaya amA sabsaha kadar erkek yatıyo ne yapabilirim yardım edermisiniz birde erkek dişiden çok büyük fizik olarak bişey olurmu

 208. sinan diyor ki:

  erkek kanarya yokşair dişim ise timbrado çiftleşirlermi teşekkürler..

 209. melisa diyor ki:

  bnm kanaryam 1. gün 1 tane yumurtladı 2. gün tekrar bi tane yumurtladı fakat yanlışlıkla yumurtalarından birini kırdk bu durumda kanaryanın tepksi ne olur ne yapmlyz

 210. timur diyor ki:

  kanaryamın yanına nısan sonunda 1 hafta gibi eş koydum. ama temuz bsında bir boş yumurta yaptı. 1 hafta sonra yıne yumutladı. eşsiz yumurtlama olur mu. bu yumurtayı ne yapmalı. eş olmadıgı icin yuva falan almadım kus hakkında bilgi sahibi degilim. kafesteki kagıtları yırtığp yumurtluyo. yapabilecegim birsey var mı

 211. Mehmet diyor ki:

  bende başka bir kanaryanın yumurtası var .benim dişi biraz kendine gelsin çiftleşecek. acaba hem kendi hemde diğer iki yumurtaya bakabilir mi. bu iki yumurtayı pamuğum içimde saklıyorum. bozulma süresi falan var mıdır?

 212. sevket demir diyor ki:

  merhaba kanaria küsüm var 5 gün önce yumurtladigi 4 tane yumurta yalniz bir gün ustune oturdu ve kalkti 4 günden beri üstüne oturmuyor sebebi nedendir.lütfen yardimci olunuz
  saygilar

 213. serdar mercan diyor ki:

  dişi kanaryam zamansız eşe geldi erkeği yanına koydum fakat eş aldığını anlayamıyorum .eş aldığında kuşlar nasıl tepki verir neler yapar yardımcı olurmusunuz.

 214. mahmut diyor ki:

  kuşumun 5 yumurtası vardı yuvada akşamleyin bi baktım ölmüş neden ola bilir ve yumurtalar nolcak

 215. muharrem diyor ki:

  Merhaba.Bende 2013 yılı kanarya yavrusu var.Yani yavru dediğim yaklaşık 6-7 aylık erkek.bunun yanına dişi alsam uygun olur mu?yoksa üreme dönemini mi beklemeliyim?

 216. yigit diyor ki:

  Kanaryam 4 tane yumurta yapti 5 gun gecti 1 yumurta kirildi neden acaba acil 🙁

 217. ömer diyor ki:

  slm kardeş benim kanarya anlamadım gitti 6 yumurta yaptı her baktıgımda eksik görüyordum sadece 2 tane kaldı bu diğer yumurtalar nereye gitti bunlar yiyormu yumurtaları ne yapıyorlar

 218. ergin diyor ki:

  Iyigunler kanaryaarim tekli sekilde kafeslerde duruo yalniz disi maliuanamin teki kizginlik yumurtasi yapio surekli gazte parcalarini yirtiyor surekli tabanda 3 gundee bir yumurta buluorum bu 3. Yumurtasi oldu sagligi bozulucak zayiflicak die endise ediorum karisik yem veriorum ondanmi kaynaklanio acaba bu konuda aydinlatabilirseniz sevinirim

 219. önder diyor ki:

  1. sorum: kanaryaları yeni eşe attım ama yuva iperni çekip yere atıyorlar nedendir
  2. sorum: kaç güne kadar yuva örerler?

 220. emre diyor ki:

  ben kanaryalarımı eşe attım 2 yumurtam var ama evde odalar değiştiği için yerlerini değiştirdim o yüden dişi yuvaya yatmıyor napmalıyım

 221. baytr diyor ki:

  kuşları eşe atıcam bu yavalığı ne zaman takmalıyım?

 222. Kanaryam diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba iki tane kanarya aldım eve geldim ve direk çiftleştiler.8 gün sonra yumurtladı 2 adet yumurta oldu fakat üzerine yatmadılar aradan bir hafta geçti şimdi üzerine yatmaya başladı ne yapmalıyım bilemedim yumurtaları almalımıyım boşa yatsın istemem tabi bu konuda bilgili olamadığım için siz profesyonellere sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

 223. ekan diyor ki:

  Ben kanaryaya yeni basladim bunlari nasil ese hazirlaya bilirim daha altini yapmamislar diyorlar ne yapmam gerekiyo tlf num 0535 951 66 26 benim numaram caldirirsan ararim bir yardimci olursaniz size zahmmet tsk kolay gelsin

 224. pelin diyor ki:

  arkadaşlar kanryamın 3 yumurtası vardı..biraz önce bi tanesi çatlayarak doğdu 🙂 diğerleri çatlamadı..çıkan yavruyu ayırdım annesi ezmesin diye..çünkü hala diğer yumurtaarın üstünde yatıyo..doğrumu yaptım bilmiyorum..lütfen cevap verin..

 225. emin diyor ki:

  benim 1 ciftkanaryam var ikisini tek kafese aldım ama dişi ne yuva yapıyor nede çifleşiyorlar lütfen yardım edin

 226. emin diyor ki:

  dişi sürekli yuva manzemesini agızına alıyor ama yuvaya atmıyor erkek hiç çifleşme girişimide bulummuyor ve dişi kısa kısa ötüyor neden acaba bilenler yardımcı olursa sevinirim lütfen

 227. emin diyor ki:

  erkek kanaryam dişiden cekiniyor galiba böyle birşey olurmu

 228. lwll diyor ki:

  Kanaryamın yavruları doğdu kaç gün sonra yuvadan ayırmalıyım ❓ Ayırdıktan sonra ne ile beslemeliyim ❓ Yumurtanın birisi elimde çatlarsa ama anne kuş üstüne yatarsa yine sorun olurmu ❓

 229. lwll diyor ki:

  Kanaryamın yavruları doğdu kaç gün sonra yuvadan ayırmalıyım ❓ Ayırdıktan sonra ne ile beslemeliyim ❓ Yumurtanın birisi elimde çatlarsa ama anne kuş üstüne yatarsa yine sorun olur mu ❓

 230. lwll diyor ki:

  @pelin
  Kesinlikle doğru değil, kuş soğuktan ölebilir dişi kuş yine üstüne yatmalı ❗

 231. mahir diyor ki:

  benim 1 çiftim var yuvayı yaptı dişi ve 1 tane yumurtlamış ama yuvayı dağıtmış hiç dokunmamıştım tekrar örer mi yuvayı ?

 232. engin diyor ki:

  Erkek kanaryam sert örtüsü ve disinin karsilik vermesiyle hazir olduklarini dusunerek ese attim 1 hafta sonra da yuvalik takip malzemesini verdim yuvayi tamamen yaptilar ve sureklide ciftlesiyorlar hatta bazen erkek kanaryayi yuvada yatarken bile goruyorum ese atali bir ayi gecti ama yumurtlamadilar sebebi ne olabilir yada disiyi degistirmelimiyim tesekkurler

 233. emin diyor ki:

  benim kanaryalar çifleşmedigi ama dişinin yuva yaptıgı icin erkekte pasif
  kaldıgı için bilenlere sordum ve erkek yi deniştirme olanagı varsa deniştir dediler bende deniştirdi ve yeni erkek sürekli cifleşmek için dişiyi kovalıyor dişi kacıyor böyle böyle çifleşirler deyilmi? bide dişide yumurta oldugunu nasıl anlarız teşekkürler.. ❓

 234. Bahar diyor ki:

  @admin
  Amcalarım mrblar ben Bahar..1 buçuk ay önce amcam bana doğum günümde çift kanarya hediye etti..Bende beslemeyi bilmediğim için çok araştırma yaptım.Kanaryalarımı çok seviyorum..Onları araştırdıkça daha çok sevmeye başladım..Dişiciğimin 5 gün önce 2 tane yumurtası oldu..Ama bugün 2 yumurtayıda yerde kırılmış olarak gördüm..Çok üzüldüm,,sabahtan beri ağlıyorum buna,canım çok sıkıldı..Ne yapmam gerekiyor.Ayrıca yumurta olduktan sonra erkek kanaryam dişiciğimi hep kovalıyodu..Erkek kanaryam mı kırdı acaba bu yumurtaları..Onlara elimi bile sürmedim,rahatsız bile etmedim..Şimdi ne yapmam gerekiyor..Tekrar yumurtaları olurmu..Yuvayı bozmam gerekiyormu..Tekrar başa dönüp onları ayırmam gerekiyormu..Ya çok üzgünüm ne yapcağımı bilemiyorum..

 235. erdem diyor ki:

  arkadaşlar dişi sakamın yanına dün erkek kanarya koydum fakat dişi erkekden korkuyor gibi uzakda duruyor eşleşirlermi daha önce yapmadm hiç bilgilerinizi bekliyorum tşk.ler şimdiden hayırlı geceler

 236. Hakan diyor ki:

  merhaba Bahar….olay cok üzücü olsada üzülme sakin. kanaryalarini 10-15 gün ayri kafeslere koy ama birbirine yakin olsunlar sonra yuva as disiye, taaki birbirlerine cokca ötene dek bir araya salma,tekrar yuva ve yumurta yapacaklardir fakat erkek disiyi tekrar sürekli rahatsiz ederse 2. yumurtayi yumurtladiginda erkeyi ayir…anne yumurtaya da yavruya da kendi bakar merak etme selam ve sevgiler Hakan

 237. meryem diyor ki:

  3 cıft kanaryam var erkegın bırı cıftlestı ve 3 yumurtam var ve bugun cıkmaya basladı benım sorum bu esnada erkek kanaryayı yuvadan alıp baska dısıyle cıflestırebılırmıyım anne yavrulara bakabılırmı ..

 238. mmehmet akif diyor ki:

  merhaba.erkek kanaryam ötmeye başladı,dişide ona karşılık veriyor ve yuvasına iplik ve tüy götürmeye başladı.ama erkek o yuvasındaki iplikleri gelip gelip atıyor.hasta etti beni ya!sebebini öğrenebilirmiyim?

 239. meryem diyor ki:

  evt benım 3 yumurtadan sade bırı cıktı ama öbürkulerıde dolu görebılıyorum ne yapmalıyım sımdıye cıkması lazımdı ama cıkmadı ben ne yapabılırım acaba kabugunu ben kırsaydım olurmuydu bana bu konuda bılgı verecek kımse yokmu yazıyorum ama..

 240. batuhan lurt diyor ki:

  MERHABA .KANARYALAR ÇİFTLEŞTİLER AMA DİŞİ YUMURTLAMADI 6 GÜN OLDU YUMURTLAR MI

 241. hüseyin diyor ki:

  Kanaryamin 3 yumurtadan 1 cikali 2 gün oldu digerleri daha çıkmadı bilgi verirseniz çok sevinirim

 242. Seda diyor ki:

  Merhaba benim kanarya 5 gün içinde 5 tane yumurtası var ve hala yumurtaların üstüne çöküyor daha çıkarır mı bide bu yumurtaların yavrusu çıktımı hepsine bakabilir mi

 243. levent diyor ki:

  yumurtalrın kabugu serttir yavrular icinde ölmüştür :roll:

 244. levent diyor ki:

  yavruya yatarken bastırmayla yavru ölürmü

 245. can diyor ki:

  selamlar bnm bi çift kanaryam var gloster dişi olan tepeli. sorum şu kanaryam 4 tane yumurtanın üzerine oturuyor 1 haftadır.kuşların çiftleştiğini defalarca gördüm erkekte istekli dişinin yanında ötüyo bile.ama dişi çok anaç çıktı elimle yuvadan itiyorum yinede kalkmıyo yuvadan ısık testi yapim yumurtalar dolmu die izin vermio yumurtalara zarar verir die korkuyom.ne yapmalıyım.yumurtalar dolumudur?. yardım edecek biri yokmu?

 246. admin diyor ki:

  @can
  acele etmenize gerek yok. yumurtalar dolu ise 14 gün sonra yavru çıkar.çıkmazsa 1-2 gün daha bekleyip yumurtaları kontrol edersiniz. yumurtalar boş ise dişi 2 hafta yatarak dinlenmiş olur. bir sonraki yumurtalar için hazır olur

 247. murat diyor ki:

  iyigeceler benim kanarya hep bos yumurtluyordu simdi iki yavru cikti erkekte besliyo yavrulari illa ayirmam gereklimi ilginiz icin tesekkur ederim.

 248. murat diyor ki:

  erkegi Turkiyeden getirmistim Raff isminde bi mama veriyorum bayiliyolar acaba yan etkisi olurmu yavrulara erkek disiye disi yavrulara kusuyor erkek cok mizmiz di ama disi ile bi kavga yaptilar duzelmis gibi biraz sanirim kafesin icinde ortak bi yol buldular erkegi ayirsam suan 2 yavru var annesi bakabilirmi tesekkurler iyigeceler.

 249. can diyor ki:

  tşkürler admin. kuşa elma falan koydum bi ara baktım kalkmış baktım yumurtaların 4ü de dolu. ama yumurta toplama falan yapmadım. 2. yumurtada oturmaya basladı kalkmadı umarım bişe olmaz tşkrler yavruları heycanla bekliorm.

 250. mahir diyor ki:

  mahir :

  volkan :
  kanaryam yemliğe yumurtlamıştı bir yuva aldım içine koydum fakat yumurtaya hiç bakmıyor ayrıca yuvadada ilgi göstermiyor yuvanın lifini kafesin altına taşıyor bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. @admim

  ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❓ ❗ ❗ ❗

 251. Memo diyor ki:

  Selam, Disi ve Erkek ciftlestikten hemen hemen 10 gün sonra 4 Yumurta yapildi.. hatta ikinci günü Disi kus yürüyemiyordu sebebini anlamadim ve ertesi gün 2. gün yumurtayi yapti.. Neyse.. yumurtalarin hepsi bos cikti ve kirilmislardi.. büyük ihtimalle disi kus kirmistir.. Simdi Yuva icinde hala asili duruyor. Kulucka sirasindada ciftlesmeler oluyordu.. ama Dünden beri ben ciftlestiklerini görmedim.. Sorum : Disi Kusum bir hafta icinde gibi bir sürede tekrar yumurtlarmi? Yuvayi cikarip tekrar bosaltipmi takayim ve yeni iplermi vereyim tekrar örmesi icin? Yoksa icinde yeni yumurtalar gelene kadar asili kalabilirmi? Tesekkürler.. 😯 ❓ 😉

 252. admin diyor ki:

  @Memo

  dişi kuş yumurtalarda en az 10 gün yattıktan sonra, yumurtalar boş ise yumurtaları atabiliriz, yuvayı çıkarıp 2 gün sonra tekrar asalım ve yuva malzemesi verelim. yuva olmayan günde banyo verelim.yuvayı tekrar astığımızda yumurtlayana kadar mama verelim. kuş tekrar yumurtlayacaktır.

 253. BEKİR diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim bir çift timbradom var. Ayrı tutuyorum birbirlerini görmüyorlar ama seslerini duyuyorlar. Erkek dik ötümde dişi hazır yani yerden kağıt parçalarını kopartıp duruyordu. 20 gün öncesinde 1 tane kızgınlık yumurtası attı. 4 gün önce yuvalık taktım. Yuva örmesi için telis çuvalı ipinden taktım. 2 gün sonra ipleri hep yere atıyor yada ilgilenmiyor. Yuvaya da zaman zaman girip çıkıyor. Bence çok kızgın çünkü erkek gibi ötüşler sergilemeye başladı. Yumurta maması veriyorum. Nijer, kenevir gibi yemler de veriyorum. Ne yapmalıyım yuva örmüyor. Eşe atamıyorum.

 254. admin diyor ki:

  @BEKİR
  kuşlar hazır ise, yapacaklardır merak etmeyin. Biraz süre verin

 255. can diyor ki:

  selamlar arkadaslar.sorunum gloster kuşlarım 4 tane yumurta yaptı.2 hafta önce çarşambadan cumartesiye birer gün arayla.2. yumurtada oturmaya başladı.ve yumurtaların 2 tanesi dün sabah cıkmıştı. öbürlerinde tık yok.bugün cumartesi son yumurtanın 2, haftası.ve renklerine baktım biri sarımtrak duruyor.ev kaloriferli.yumurtalarda dolu ama ölmüşlermidir kırayım mı yada suya falanmı batırayım yardım edin ilk yavrularım.tesekkürler.

 256. atilla diyor ki:

  Merhaba yumurta lari kusun altina koymadan kac gun bekletebilitiz bakicinin altina koymadan 20 gun bekler mi bozulmadan

 257. swly diyor ki:

  bir çift gloster kanaryam var.ikinci defadır yumurtluyor.Fakat her ikisinde de aynı sorun söz konusu.Dişinin yumurtalar inanılmaz ince.İlk partide anlayamamıştım bunu.2 yumurta yaptı ikisini de kırdı.Sonra yuvayı cıkarıp yeni malzemeleri koydum yaklasık 1 hafta sonra.Yeniden çiftleştiler ve yumurtladı.İlkindeki gibi olmaması için yumurtaları toplamaya karar verdim.Sabah ilk yumurtayı almaya çalışırken yumurtanın ıslak olduğunu farkettim kabuk çok inceydi ve dokunmaya fırsat kalmadan kırıldı.Ertesi gün ikinci yumurta geldi.Onu plastik kaşıkla aldım.Fakat onun da kabuğu çok ince.Normal kanarya yumurtaları gibi değil rengi.Oldukça şeffaf görünüyor.3. yumurtayı yapmayınca ertesi gün koydum yumurtayı altına anında kırdı.
  Sebep ne olabilir?Neden sertleşmiyor yumurtalar acaba?Kalsiyum eksik vs diyenler oldu.Kafeste mürekkep balığı kemiği var.Ayrıca mamasına yumurta kabuğu ezip ekledim.Yapabileceğim başka bir şey var mı?Yavru alamayacağım herhalde:(

 258. tuncer diyor ki:

  15 gun once erkek kanarya aldim o kadar çok otuyorduki eslestirmek icin disi aldim aynı kafesteler ama arada bolme var sadece birbirlerini gorebiliyorlar. Dişi tarafinda yuva ve yuva malzemesi de var erkek olan disiyi gördüğünde n beri hiç otmuyor sadece düşük sesle cik cik diyor oten kuş otmez oldu yanlış biseyler mi yaptim yardimci olurmusunuz

 259. coarse diyor ki:

  arkadaşlar merhaba bir çift mozaik kanaryam var 4 tane yumurtası vardı bugün tam 14. gün baktım 1 tane yavru çıkmış diğerlerini bekliyeyimmi alayımmı bide bu yeni yavru için özel bir bakım gerekirmi yoksa dişi kuş bakarmı şimdiden teşekkürler..

 260. eren diyor ki:

  Merhaba yardiminiza ihtiyacim var bir erkek malinuam birde dişi timbardom var ikisi kesinlikle bir araya gelmedi ancak dişi yuvayi kurdu bu gün baktim ki dişi yumurtlamis ve yatiyor ne yapmaliyim acemiyim. Ayrica erkek daha otuse baslamadi dişi yokken erkeğin otusunde sorun yok ama dişiyi görünce susuyor bende bu yüzden ese atmadim daha salma kafesteler ve arada tel var lütfen yardimci olun teşekkürler.

 261. serhat oskar diyor ki:

  selm benim kanaryalar 3 yuta yaptılar fakat dokunmadım onara ve sırayla oturyolar ama fazla deyil arda kalkıyolar birde yumurtaları pamuk altına saklamışlar ben cıkardım şimdi altlarına bıraktım ac ba bi sorun olurmu ışıkta baktıgımda doleşmışler

 262. serhat oskar diyor ki:

  selam benim kanaryalar yumurta yapmış ve bugun baktım tekrar cıftleşyolar bu normalmı ama yumurtaya oturmuyolar yuva hazırlıyolar birde yumurtaları almadım altında duryo neyapmam lazım acmiyiz yardımcı olsanız şimdiden teşkur ederim

 263. harun diyor ki:

  Abilerim ben çiftlerimi 15 gün önce bir araya attım.erkek dişiye atlamaya çalıştı ama dişi kaçtı ve sonra kafeslerini ayırdım.son 3 gundur dişi yuva malzemesi arıyodu bende malzemelerini attım ve 2 gundur yuvada yatıyor acaba yumurtlıycakmı erkeğide yanına atmalımıyım. 😉

 264. meryem diyor ki:

  benım 3 çift kanaryam var fakat bır tanesı yavrusuna bakmadı ve öldü bıdahakı yumurtlama dönemını öbür çiftlerle aynı zamana getırıcem ve yumurtaları degıstırıp yavrusuna bakmayan annenın yumurtaları dolu bakan annenın ıse sade 1 yavrusu cıkıyor yumurtaları degıstırsem acaba öbur yavrusuna ıyı bakan anne kanarya o yumurtaları anlarmı anlamazmı kendısının olmadıgını. bana acıl bılgı…

 265. meryem diyor ki:

  benım 3 çift kanaryam var fakat bır tanesı yavrusuna bakmadı ve öldü bıdahakı yumurtlama dönemını öbür çiftlerle aynı zamana getırıcem ve yumurtaları degıstırıp yavrusuna bakmayan annenın yumurtaları dolu ,bakan annenın ıse sade 1 yavrusu cıkıyor yumurtaları degıstırsem acaba öbur yavrusuna ıyı bakan anne kanarya o yumurtaları anlarmı anlamazmı kendısının olmadıgını. bana acıl bılgı… :roll: ❗ :

 266. metehan diyor ki:

  Selamın aleyküm bende bi çift malinua var dün sabah 1 tane yumurtaladı ama bugün yumurta vermedi sebebi ne olabilir acaba yardım lütfen

 267. Mehmet diyor ki:

  Selam
  benim çift kanaryada 5 yumurta vardı evekedi girdi kafesi devirdi
  yumurtalar kırıldı erkek öldü 14 gün sonra dişi tek başına tekrar
  yumurtladı bu yumurta dolu olabilirmi daha önceden döllenmişmidir
  yoksa boş yumurtamıdır teşekkürler

 268. İsmail İshakoğlu diyor ki:

  Kanaryaları çiftleştirdim üç yavru aldın sonra yeniden yumurtladı ve 5 yumurta yaptı. Bu arada dıkkatsızlığım yumurtaların kırılmasına neden oldu.. Bu durumda dişi ile erkeği ayırdım erkek kuşu yavrularla aynı kümese koydum dişiyi başka kümeste dinlendiriyorum . Doğru mu yaptım yeniden ne zaman tekrar çiftleşebilirler…

 269. Recep Güdücü diyor ki:

  Meraba ağbi. Bende de 1 çift mozaik var. Yaklaşık 10 gün önce yan yana duran kafeslerini birleştirdim. Fakat erkek dişi yanına gelince ötmeyi kesti. Ve dişi 10 günden beri yuvayı hiç örmedi. Ama sürekli ağzında yuva malzemesini taşıyo ve dağıtıyo. Ama yuvaya hiç taşımıyo. Genelde erkekle dıdıklaşıyolar. Ne yapmalıyım yardımların için şimdiden teşekkürler.

 270. keskin mehmet diyor ki:

  Selam Benim manolya bir çift kanaryam var mart 12 de yumurtladı.14 gün sonra baktım 2 yumurta yapmıştı yumurta çılk çıktı. kuş hala yuvada yatıyor yuvayı kaldırmam mı gerekir tekrar çifleşmesi için ne yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim

 271. serkan diyor ki:

  İyi günler diliyorum.dişi kanaryam 4 tane yunuta yaptı ve yumurtaların üzerine yatmaya başladı.Fakat dişi mama ve yem yemeye kalktığında aşırı derecede kaşınıyor.bu kaşıntı bit veya parazittenmidir? Bu durum karşısında hangi ilacı almalıyım? Aldığım ilacı yumurtalar varken dişiye uygumamda sakınca varmı?

 272. atmaca diyor ki:

  Selam ßenım kanarya kuşum 1 yumurta yaptı 3 . 4 gündür tuyleri kabarık başını kanatların altına alıyor küşüm biraz şişman acaba yumurta içinde kalmış olabırmı?

 273. İLYAS diyor ki:

  Merhaba benim iki dişi 1 erkek kanaryam var 2 tane yuvalık taktım ikiside yuvasını yaptı 1 tanesi 4. yumurtayı yaptığında öteki daha 1. yumurta yapmıştı ama 1 yumutası olan hem kendininkini hemde diğer 3 yumurtayı kırdı hemen ayırdım kıran tek başına .yumurtayı kıranı erkeksiz yumurtalarını yumurtlar mı, yumurtlarsa diğer dişinin altına koysam olur mu

 274. bahadır diyor ki:

  selam benim bir cift kanaryam var 29 martta yumurtladı sırasıyla 5 adet yumurtladı bir kac gun ustlerinde yattı isten eve geldıgımde 3 adet yumurtayı yerde kırılmıs olarak gordum ve kalan iki yumurtadan birinide ayırmıstı bu neanlama geliyor ve o ayırdıgı yumurtanın ustunede sonradan yatmaya devam etti 11.04.2014 hala iki yumurtanın ustune yatıyor ne yapmalıyım sizce beklemelımıyım yardım lutfen….

 275. mükerrem diyor ki:

  kanarya kuşumuz yumurtlADI 1 yumurtayı aldık sahte yumurta koyduk 5 gun oldu başka yumurtlamadı sahte yumurtanın ustune aralıklarla yatıp kalkıyor neden 2. yumurtayı yumurtlamadı ?

 276. Timur diyor ki:

  Slm benim kanaryam ilk yumurtasini yapali uc gun oldu hala tek yumurtanin ustunde yatiyor. Kanaryalar kac gunde bir yumurtlar? Aceba tek yumurtadami yatacak? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 277. sevgi diyor ki:

  merhaba kanaryanın yumurtası olup olmadığını nasıl anlarız yanlız yolculuktan geldiler geldikleri yerde yuvaya yatmaya başlamış burda ise kafes değişikliği falan oldu bunların etkisi olurmu şimdiden teşekkürler

 278. erkut diyor ki:

  Selamlar benim dişi kanaryamin 4 tane yumurtası var 15 günü geçti yavrular cikmadi.ve 2 gündür yatmiyor bunun sebebi nedir acaba yardimci olabilirsiniz çok sevinirim.ne yapmam gerekiyor.

 279. Erkut diyor ki:

  merhabalar;

  benim kanaryamın 4 tane yumurtası var 15 günü geçti ama halen çıkmadı yavrular vve 3 gündür yumurtaya yatmıyor nedeni ne olabilir yardım edin lütfen bana ne yapmam lazım..

 280. amötör diyor ki:

  Bende bir cift kaanarya var ilk yumurtalari aliyorum 2 yumurta aldim bugun yumurta yapmamis normalmi birde ilk yumurtalar bos cikar diyorlar dogruudur.

 281. eren diyor ki:

  benim 2 tane sarı mozaik cinsi kuşum yumurtladı bunlardan bir tanesi çıktı diğerleri çıkmadı çıkmayanları ne yapmalıyım?

 282. Hakan diyor ki:

  Merhabalar herkse ben kanaryamdan bu sezon yumurtasını aldım fakat cok nazikti kırıldı ikinci yumurtayı ellemedim onuda kendi kırdı. Aradan biraz zaman gecti yine yumurtladı onuda kırmış şuan yumurtlamadı.

 283. harun diyor ki:

  hakan Mümkün oldunca elleme benım kus suan 3 yumurtası var kafesin yarı bolumune kadar ortu ortulmus durumda sadece 7-10 gunde bir kafesın altını temizle hergün suyunu yemını değiştir mamasını eksik etme yeter.Mümkün oldunca kafesin yerini değiştirme ve gece 12 lere 2 lere kadar ışığı açık tutma benim tavsiyelerim bunlar

 284. samet diyor ki:

  @admin
  benim bir çift kanaryam var 3 yumurta yaptı ve sadece bir tane cıktı diyer yumurtalar duruyor almam gerekirmi yoksa bekleyeyim mi cıkan yavru 7 8 gün oldu cıkalı tşk ler

 285. harun diyor ki:

  öbür yumurtalar boştur beklemenin bi anlamı yok yuvalıktan alman daha dogru olur

 286. tuncay turgut diyor ki:

  merhebalar ACİL YARDIM EDERSENIZ SEVINIRIMM
  erkek bir kanaryam var son 2 haftadr kızıstı bende yanına dişi bir kanarya buldum kızısmıs ıkı gn ayrı kafeslerde tuttum VE DUN YAN YANA koydum ayrı kafeslerdeykn ıkısıde brıbırıne dru atılıodu kafeslerın ıcnde yanı yan yana olmak ıstıolardı fakat yan yana koydum erkek hıc oymuyor ve dısıden kacıyor dısıde yuva yapmıyor neden olabilir

 287. HAKAN GÖKDEMİR diyor ki:

  bu yumurtanın çıkma ihtimali 100 /0 dır kuş kaçtıktan 15 gün sonra yumurtlamış bunun için normalde 5günde yumurtlaması lagzım

 288. bahadir diyor ki:

  slm arkadaslar benim cift gloster tüye girmedi ve suan yumurtaları var sormak istedigim kafesim birz ufak geliyor cift taraflı salma aldım suan dişi yumurta ustunde yatıyor kafes değişikliği yapsam sorun olurmu sizden ricam acil bi cvp yazın….

 289. sahin diyor ki:

  Slm benim kanaryalarim sirayla dört tane yumurtladi 20gunu asti ne yapmaliyim isikta bakiorum içinde siyah birşeyler oynuyor birisinde bisey yoktu kirdim bismus diğerlerini de kirsammi artik

 290. Emir diyor ki:

  Kanaryam 7. Kez yuva hazırladı ve yeniden yumurtladı şimdi ise yavrulara yatmıyor sebebi ne olabilir ve bunları kuluçka makinasına koyarsak çıkar mı birkaç tanesi dolu.

 291. Ali gulmez diyor ki:

  Kanarya yumurtalarının 14 cu günü 2 yumurta sanki diğer yumurtalara sıkıştırılmış gibi biraz ezilme var acaba yavrulari çıkacak yoksa başka bişeymı var

 292. ceren diyor ki:

  iyi günler benim bir çift mozaik kanaryam vardı dişi olan yaklaşık 1 haftadır 2 tane yumurtanın üstünde yatıyordu bu sabah kalktığımda dişinin yumurtalar üzerinde öldüğünü farkettim yumurtalarda zarar yok fakat biri boş biri dolu gözüküyor boş olanı attım fakat bu dolu olanı ne yapmam gerekiyor yaşatabilmek için .yardımcı olursanız çok memnun olucam teşekkürler.. 😳 😳

 293. serco diyor ki:

  15 günü geçtiyse kırın hocam hayır gelmez o yumurtalardan başıma geldi biliyorum bol şanslar@sahin

 294. onur diyor ki:

  benım kuşlarım aynı kafete kalıyor yavru almak için ayırmam gerekıyormu veya ne zaman ayırırıp ve yan yana bırakmaıyım

 295. onur diyor ki:

  yardımcı olursanız sevınırım
  5444261413

 296. ibrahim diyor ki:

  arkadaşlar dişinin yumurtlaması için en önemli şey şudur kafesi yüksek bir yere koymalısınız alçak yere koymayın örneğin ;

  dolap,buzdolabı,vitrin vb. şeylerin üstüne koyun böylece dişi rahatsız olmaz ve yumurtlarrr….

  aynısı bendede olmuştu çiftleştiler 1 ay geçti ama yumurtlamadı sonra yüksek bir yere koydum ertesi gün yumurtladııı :mrgreen: :mrgreen: 😮 😮 🙂 🙂 😉 😉

 297. demir diyor ki:

  Meraba arkafaslar benim kanaryalar 1 haftadir hergun bir kac kez ciftlesiyor disi yuvayida yapti aizce ne zaman yimurtlar.

 298. ali diyor ki:

  ya arkadaslar abiler benim kanaryalarim ilk yumurtladiginda ilk 5 yumurtayida kirdilar simdi yine yumurtluyolar herkez diyo ergegi ayirm gerekmis bana bir cozum söleye bilirmisiniz 😐

 299. serdar diyor ki:

  s.a arkadaşlar kanaryam bu sabah yere yumurtlamıs ve sanırım tunekdeyken yumurtlamıs ve yumurta kırılmıs baya bı yuvayıda ordu hazırladı o halde yere yumurtlamıs ne yapmalıyım 2.yumurtayı yere bırakır mı ? şimdiden tesekkur ederım

 300. özgür diyor ki:

  benim bakırı kanaryam çifte girmeye hazır ama yumurtalama yuvasına nasıl yapacak benim ne koymam gerekli bilmiyorum keçe aldım iyi deyil dediler uyuzluğuna neden olur dediler

 301. Ufuk diyor ki:

  Çok cevapsız soru var sitede ama sormadan edemeyeceğim yardımcı olan olursa sevinirim.Glosterlerim var herşey yolunda gibiydi.İşten geldiğimde yuvada yatan dişi ve altında yumurta vardı.Bekliyordum zaten.Ancak birgün sonra sabah baktım yeni yumurta yok akşam işten geldim gene yok nedendir acaba ve ne yapmalıyım acaba.iki yumurtlama arasında en fazla ne kadar zaman olur acaba.Bilen varsa lütfen cevap.

 302. serdar diyor ki:

  ufuk aynı sıkıntı bende de var kuş 2 den fazla yumurtlamıyor genç kuş ile de alakası yok en verımlı zamanı suan benım kusun ama 2 yumurta fazlası yok bende cozum arıyorum malesef

 303. mustafa diyor ki:

  Merhaba bnim bi kanryam var bir yildan beri bakiyorum cifti filan yoktu ve kendi kendine yumurtladi.3 tane yumurta getirdi ve kirdi yumurtalarini yaklasik iki hafta sonta iki tane daha yumurta getirdi yumurtalri kirmamasi icin aldim kalorifer peteginn yanina koyfum ne yapmaliyim? Yumurtalrdan yavru cikarmi ve ciftlesmeden nasi yumrta getiriyor? 😐

 304. emirhan diyor ki:

  Merhabalar Ben 2 tane hint bülbülü alıcam 1 dişi 1 erkek aldıkdan sonra çifleşirlermi Muhabbet kuşları gibi çoklu ortamdanmı eş seçerler?

 305. ahmet ceylan diyor ki:

  Merhabalar.kanaryalarımı dün aynı kafese koydum ve çiftleştiler hemen.ancak benim kafesi değiştirmem gerkiyor kafesim kücük veerdiğim kafes siparişide persembe elimde olacak.Perşembe günü kafesi değiştirmemde bi sakınca olur mu? yoksa artı kafese dokunmamalıyım? tesekkürler

 306. berat karaca diyor ki:

  Bende iki kanarya var bu sabah yumurtladı sonrada yuvayı bozdu yuvada sadece yumurta kaldı ne yapmam gerekli?

 307. emre peker diyor ki:

  Abilerim sorumu lütfen yanitlayin.es kanaryam var ikinci yumurta yapıslari ilkinde yavrular yyumurtanın içinde olu çıktı ikinci sefende aynisi oldu neden yumurtanın içlerinde olu yavru oluyor anlamıyorum bir yavru çıktı sadece o da 2 gün sonra oldu herşeyi yapiyorum

 308. oğuz diyor ki:

  Slm benim kanaryam 4 adet yumurtladi 4 gun oldu ancak sanki cok az yatiyor yani cok sik kalkiyorgibi geldi kaktiginda yaklasik yarim saat yatmiyor, yumurtalar bos cikabilirmi? Ev kaloriferli oldugu icin olabilirmi

  tsekkurler…

 309. ergin diyor ki:

  Slm. Kanaryam 1yumurtayapti baskayapmadi Neden sebebiney Acaba bosmudur kizginlik yumurta simi Acaba

 310. muhammet diyor ki:

  Selam. Benim bir cift bakiri kanaryam var. Disi kizginlik yumurtasi birakinca erkegi yanina es attim. Suan sorun yok. Kizginlik yumurtasi yaparken yuvayi dizdi. Yumurtadan 1 hafta oturduktan sonra kalkti. Agizinda kece parcalariyla geziyo kafeste. Asil sorum su. Bende bir adet disi bakiri daha var. Gecen kizginlik yumurtasi atti. Yanina erkek kanaryam olmadigi icin erkek saka koydum ve yuvalik astim. Kus 3 gundur yuvaliga dokunmadi ve 2. Kizginlik yumirtasinida kafesin tabanina yapti. Kuslar ayri kafeslerde ama ic ice duruyorlar sebep olabilirmi. Yardimci olursaniz sevinirim. Birde ayni erkegi 2 diseyede es atabilirmiyim.

 311. mustafa diyor ki:

  Benim kanaryam daha ciftlesmeden yumurtladi bunun sebebi nedir ben bir anlam vermedim

 312. Ömer diyor ki:

  Merhaba benim kanaryam mozaik 1 haftadır nerdeyse kafesteler sürekli öpüşüp duruyorlar Yuva aldım be malzemelerinide koydum ama dişi hiç yuva hazırlamıyor ve hiç çiftleşmiyorlar acil yardımm

 313. Ömer diyor ki:

  Sa arkadaşlar benim 2 kanaryam var 1 haftadır aynı kafesteler ama birşey yaptıkları yok ne yapmalıyım ne olur yardım rdinn

 314. duygu diyor ki:

  kanaryamı eşe attıktan sonra kafes dışına asılan yuvalığa yuvasını yaptı birkaç gün içinde kafes tabanına yumurtladı şu an 3.yumurtadayım bunu da kafes tabanından aldım sahte yumurtayı yuvalığa koymama rağmen yatmıyor kafestabanına yumurtluyor ne yapabilirim?

 315. hayri diyor ki:

  mrhb benim kanarya 5 yumurta yabtı 1 yavru cıkartı 1hafta gecti diyer yavrular cıkmadı ne yabmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 316. Cem diyor ki:

  Abiler ben bu işte daha yeniyim erkek kanaryam güzel sapsarı malinua cinsi ama ötümü kubvrtli değil kışın asla ötmüyo 6 7 gün oldu öpmeye başladı bende dişi aldım türünü bilmiyorum ama çok farklı değil yapıları. Erkek çok yüksek sesle ve çok ötmüyo ne kadar bekleme lazım? Erkek çok az bile ötse dişi hemen cevap veriyo ne yapmalıyım yel lütfen yarıdmcı olun

 317. Muzaffer diyor ki:

  Merhabalar. Benim bir çift al mozaik kanaryam var. İlk yumurtasını ilk sahibinde iki yumurta yapmış. Ben eve getirdigimde bu iki yumurtaya yatmadı ve başkada yumurtlamadı. Şimdi ise yeni yuvalık ve yuva ipi verdim. Dişi ipleri yere atıyor. Yuvaya dizmiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 318. zehra diyor ki:

  yumurtaları toplanmadım. ortamın sıcaklığı nasıl olmalı?

 319. adem diyor ki:

  arkadaşlar kanaryam 2 yumurta yaptı halen iple yavruluguyla oynuyor ne yamam gerek başına gelen varsa bilgisine ihtiyacım var tşk

 320. ALPER diyor ki:

  merhaba benim bir çift kanaryam var.dişi yuvayı yaparken erkek bozmaya çalışıyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 321. mehmet ali diyor ki:

  Merhaba benim kanaryamın yumurtası vardı 1tane onu atık pet soptan
  yeni yumurtalar aldık 11gün oldu kaç günde çıkmasa yumurtayı atayım

 322. mehmet diyor ki:

  Ugur bende acemiyim ama bendede iki ytiskin kanarya var cifte attim onceleri baya kavga ediyorlardi sonra bir baktim yumurtlamis enteresandirki kavaga ederlerkenmi ciftlesti dedim bunlar ama baktimki yumurta olduktan sonra iyi anlasmaya basladilar su anda 4yavrum var anneside besliyor babasida birde ben yumurtalari hic ellemedim gun asiri yumurtalari kirip cikti yavrular ve hala onlara bakiyorlar bence hic ellemeyin yumurtalari derim ama siz bilirsiniz ben bu konuda uzman degilim 🙂

 323. hayrettin diyor ki:

  arkadaşlar bir çift manulua kanaryam var. eşleştikten dokuz gün sonra bir yumurta yaptı ve hiç üzerinden kalkmadan yatıyor.bu gün dördüncü gün olmasına rağmen ikinci yumurta gelmedi.bu durum normalmidir.erkek 2014 dişi 2013 üretim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 324. mehmet diyor ki:

  benim şöyle bi sorum olcak normal kanarya kac tane yumurta yumurtlar benım kıler 8 tane yumurtladı 2 sıde yumurtaların üstünde yatıyor normalmi bu :

 325. Kemal diyor ki:

  Arkadaslar öncelikle iyi günler.Benim 1 çift malinua kanaryam var kanaryam yuvayı yere yaptı ve oraya yumurtladı fakat en son 2 yumurtası vardı onlara gayet güzel yatıyordu 3. yumurta ise yumurtladıktan sonra poposuna yapışmış.bnde alayım dedim hemen kırıldı.4.yumurtayıda yuvanın dışına yumurtlamış.onu da alıp yerine koyuyum derken o da kırıldı.kuş kalktı bi baktım 2 yumurta da yok.acaba yumurtaları yemiş midir?
  yuvayı bozup dişiyi ayırsam mı?
  yere yuva yapmaması için ne yapabilirim?

  yardımcı olursanız sevinirim.

 326. serkan diyor ki:

  Selam 2 cift kanaryam 4 yumurta aldim malesef 2nci postayi bos cikcak anlam veremedim yardimci olurmusun yoksa kuslari napiyim ilk posta 8byumurtam bosa cikdi simdi birinde 2 diyerin 4 yumurta var bekliyorum pazar gunu 14 gun olyo 😳

 327. admin diyor ki:

  serkan :
  Selam 2 cift kanaryam 4 yumurta aldim malesef 2nci postayi bos cikcak anlam veremedim yardimci olurmusun yoksa kuslari napiyim ilk posta 8byumurtam bosa cikdi simdi birinde 2 diyerin 4 yumurta var bekliyorum pazar gunu 14 gun olyo

  Arkadaşlar bu başlıkta birçok yorum var.Baştan aşağı okursanız, hem bilginiz artacak hemde sorunuza cevap bulacaksınız sanırım.
  erkek kuşların kızgın ve sert ötümde olması gerek. kuşların eşleriyle anlaşmaları gerek. çiftleşmeleri gerek. erkeklerin kısır olmaması gerek.

 328. özkan diyor ki:

  dişi kanaryam kızmıştı erkek kanaryam da keza öyle attıktan 48 saat sonra yumurta bıraktı çiftleştiklerini gördüm daha sonra ikinci yumurtayı da bıraktı degerli yorumlarınızı alabilirmiyim bu yumurtalar başarılı olur mu tesekkurler

 329. ibrahim diyor ki:

  selamlar… öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşk ederim… bir çok sorumun yanıtı var… ben ilk defa kanarya besliyorum… ve bugün ilk yumurtayı aldım… yumurtayı saat 9:30 gibi farkettiğim için hiç dokunmadım… kanaryalarımı iş yerinde beslediğim için ses ortamı bazen yükselebiliyor… bazende sigara içilebiliyor… sesin ve sigaranın zararı olurmu? birde şuan yuvada kabuklu yumurta yarısı ve marul var… durmasının zararı olur mu? ve son olarak bundan sonraki süreçte hangi besinleri kullanmam gerek? tekrar teşekkürler…

 330. Emre diyor ki:

  S.a arkadaşlar bendede 2 cift malinua var dişi daha önceden kızgınlık yumurtası yaptı ve yuvayı örüyor ama ne yaptıysam erkegi tam kızıştıramadım eşleşmenin oldugunuda gördüm yumurtanın dolu olma olasılıgı nedir ? daha öncede aynı durumu yaşadım 6 yumurtanın 6 sıda boş çıktı

 331. muhammed emin diyor ki:

  İyi gunler benim iki adet sorum olacak ben yaklasik 14 15 gun evvel kanaryalarimi es icin bir araya getirdim ve eslestiler de. Disi yumurtalari birer gun arayla atti ve ucuncuyu atana kadar hic kuluckaya yatmadi bu kanaryalarda erken cikma – gec cikma yani ölüm riski varmidir? İkinci bir sorum ise ben tecrubesizim isik testi yaptigimda bisey anlamiyorum bu k anaryalarin hepsi bos mudur yoksa dolu mudur veya bir kismi bos bir kismi dolu mudur? Kesin bir sey soylenebilir mi tesekkurler

 332. DURAN GÜZEL diyor ki:

  KANARYAM 4 TANE YUMURT LADI 22. GÜNÜN DE İLK YUMURTASI NI DELDİ VE YUVADAN ATTTI ŞUAN KALDI 3 YUMURTA VE BU GÜN 22. GÜNÜ 2. YUMURTASNIN SİZCE NORMALMİ

 333. muhammed emin diyor ki:

  @DURAN GÜZEL
  Dolu oldugunu sanmiyorum en gec 18. Gunde cikar yavrular ışık testi yapmanda fayda var

 334. cem diyor ki:

  bir ay önce aldıhım çif kanaryalar yuva yattılar ama hala yumurtayok
  🙁

 335. tuncay diyor ki:

  Bir adet Glaster kirigi dışı Kanarya aldım sonra yanına bir manilo kırığı aldım eşleştiler ama dışı yuvaya yapmıyor 1 hafta oldu hala yumurtlamiyor sebeb ne olabilir acil cevap teeekkurler

 336. AHMET diyor ki:

  slm arkadaşlar benim sorum kanaryam 3 gün yumurtaların üstünde yattı sonra geceleri yatıyor gündüzleri hiç kaale almıyor sebebi ne olabilir 4. yumurta tünekte yaptı oda kırıldı yuvada 3 yumurta var.

 337. surmeneli diyor ki:

  Slm benim bir kafeste dort ayri kanaryam var bunlarin 2 tanesi ,2 ayri yuvada yumutluyorlar surekli ama her uc haftada bir atiyor hic yavru olmuyor neden acaba beni bilhilendirirseniz cok sevinirim

 338. aliii diyor ki:

  mrb benim kanaryam yumurta yapti ustune hep oturuyor 14 gun gecti ama cikmadi tskurler…

 339. ismail diyor ki:

  Merhaba.. Glosterlarım 5 tane yumurta yaptı. 6.-7. günlerde ışığa tutup baktığımda hepsi damarlı, doluydu. Fakat dişi kuş sürekli üzerine yatmasına rağmen hiçbirinden yavru çıkmadı ve 15-16. günde yumurtaları kırdığımda sadece sarı sıvı çıktı hepsinin içinden.. Neden böyle olmuş olabilir? Teşekkürler..

 340. taner diyor ki:

  amatör kanarya besleyicisiyim kanaryalarım yumurtladı ama iki tanesi kayıp oldu tahminim erkek tedi erkeğin yememesi için ne yapmalıyım ayırıncada dişi yumurtaya yatmıyor ne yapabilirim

 341. Misafiir diyor ki:

  merhaba benim kanaryam bana bakarken sürekli gözlerini kırpıştırıyor nedenini öğrenebilir miyim?

 342. Berkay diyor ki:

  Kardeş acil yardım yorumları okudum ama sadece 1 soru benziyordu onada yuvayı at yeni yuva koy demişsin.Sorum: 1 cift kanaryam var dişi al mozaik ve bu sezon 1 kere sağlıklı çiftleşme geçirdiler.3-4 gün ayırıp dinlendirdim sonra tekrar eşe attım 1 yumurta yaptı 4 gün geçti 2.yi yumurtlamadı.sorunum yumurtanın 1 olması değil yumurtaya sadece gece yatmasıdır.yumurta damarlı ışık testi yaptım ve yumurta dolu.dişi kuşun 2 ye 4 e tamamladıktan sonra yatma huyu yoktur 1 yumurta yapsada yatardı.Bana bi çözüm yolu bulursan sana minnettar kalırım.(cevabını bekliyorum)

 343. admin diyor ki:

  @Berkay
  Bunun bir çözümü yok gibi.daha anaç bir kuş edinmenizi tavsiye edebilirim.

 344. ALPER diyor ki:

  MERHABA BENİM BİR ÇİFT GLOSTER KANARYAM VAR VE DİŞİSİ`NİN DAHA İLK YUMURTALARIYDI AMA 8,9 AĞIZ YUMURTA VERDİ FAKAT HEPSİ BOZULDU BOZULMASININ SEBEBİ NE? YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

 345. feride diyor ki:

  Merhabalar bizim kanaryamız 2 gün önce yumurtladı sorun şu ki herhangi erkek bir kanarya yok kanarya tek başına ,yumurtasısının üstüne yatmıyor ve hala biraz şişkin olup halsiz görünüyor şu duruma ne yapmamız gerekiyor yardım ederseniz sevinirim iyi günler

 346. mehmet diyor ki:

  meraba Benim kanaryam tek başına 2 tane yumurta yaptı bize yavru ve erkek kuş diye verdiler neden yumurta yaptı daha ötemiyor bile

 347. cuma27 diyor ki:

  benim kanaryam ayın sekizine ilk yumurtasını yaptı üçüncüyüde ayın onbirin de yaptı hala yavru çıkmadı daha gunu varmı yoksa cılkmı yumurtaları kırayımmı tşk

 348. cuma27 diyor ki:

  benim kanaryam ayın sekizine ilk yumurtasını yaptı üçüncüyüde ayın onbirin de yaptı hala yavru çıkmadı daha gunu varmı yoksa cılkmı yumurtaları kırayımmı tşk

  DURAN GÜZEL :
  KANARYAM 4 TANE YUMURT LADI 22. GÜNÜN DE İLK YUMURTASI NI DELDİ VE YUVADAN ATTTI ŞUAN KALDI 3 YUMURTA VE BU GÜN 22. GÜNÜ 2. YUMURTASNIN SİZCE NORMALMİ

 349. cuma27 diyor ki:

  cevap verir seniz sevinirim acil

 350. Barış diyor ki:

  Slm benim disi kanarya 1 tane yumurta yapti bugun 3.gün hala 2.yumurtayı yapmadı yumurtayada oturmuyor nedenini öğrene bilirmiyim neden 2.yumurtayı yapmiyor tşk

 351. Emine diyor ki:

  Slm. İtalyan pao kanaryalarım var. İlk kanarya besleyişim. 17 Ekim’de ilk yumurtayı verdi.toplam 4 tane olmuştu biri boştu aldık yuvadan. Biri çatladı aldık.biri de üç gün önce çatlamış yavruyu yuvadan atmış anne. Elimizde bir yumurta var ve dün akşam ufak bir çatlak gördüm. Yavru yaşıyor mudur? 17 gün geçti. Ne yapmalıyım? Dişi hala üstüne yatıyor.

 352. BARIŞ diyor ki:

  Slm.kanaryalarımı çifte attım ilk gün çiftleşme oldu dişi ertesi gon kafese yumurtladı bende yuvalıga koydum acaba yumurta boşmudur. yardımcı olursanız sevinirim

 353. CEMIL diyor ki:

  Merhaba , arkadaşlar gloster besliyorum. Dişi yuvayı tamamen ördü yalnız 1 hafta oldu ama hala yumurtlama ws hiçbirşey yok.Dişi erkege yaklaşıyor ama erkek dişiye vuruyor. Sizce ne yapmalıyım tşkler saglıklı hobiler.

 354. Burak diyor ki:

  Arkadaşlar benim dışı kuşum erkek kustan daha önce kızıştı ve yuva ordu bende mecburen tam hazır olmayan erkeği yanına attım ve 5 gün sonra yumurtlamaya başladı suan 4. Yumurtayı yaptı acaba bu yumurtalar dolumudur ? Erkeğin 1 defa ciftlestigini gördüm yeterlimidir erkek çok isteksiz

 355. Burak diyor ki:

  Arkadaşlar benim dışı kuşum erkek kustan daha önce kızıştı ve yuva ordu bende mecburen tam hazır olmayan erkeği yanına attım ve 5 gün sonra yumurtlamaya başladı suan 4. Yumurtayı yaptı acaba bu yumurtalar dolumudur ? Erkeğin 1 defa ciftlestigini gördüm yeterlimidir erkek çok isteksiz1

 356. Burak diyor ki:

  Yardımcı olursanız çok sevinirim

 357. Seyit diyor ki:

  Merhaba
  Kanaryam 3 gun once ilk yumurtasini yumurtladi ama daha sonra hic yumurtlamadi sebebi nedir ne yapmaliyim

 358. ayhan diyor ki:

  Slm bnim erkek kanaryam hep gazete parcalari yirtip topluyor bnde disi kusu attim yanina kizmis olabikecegini dusundum fakat diside tik yok erkek otunce ada karsilik veriyordu simdi ikisi ayni kafeste yuvalik koydum ve kil koydum sizce xifleseceklermi bna yardimci olurmusunuzz.

 359. Murat diyor ki:

  Selamun aleyküm yumurtaların aynı gün çıkması için yumurtaları toplasam altına sahte yumurta koymasam bir sıkıntı olurmu. Teşekkür ederim

 360. ömer diyor ki:

  Selamun aleyküm acaba kanaryalar en fazla kaç tane kızgınlık yumurtası yapar

 361. admin diyor ki:

  ömer :

  Selamun aleyküm acaba kanaryalar en fazla kaç tane kızgınlık yumurtası yapar

  normalde 4 yumurta yapacaksa hepsini yumurtlar

 362. yilma z diyor ki:

  Merhaba kanarya besleme 6 ay önce başladım. Elimdeki bir çift kanarya yi 10 gün önce eşe attım. 2gun önce kabuksuz yumurta verdi.hemen yumurta kabuğu ezdi verdimbugunde 2.kabuksuz yumurta yumurtladi kanaryalarim esten ayiripdinlendireyimmi ayirmadanyumurtaların kabuklu olması için ne yapmamlazim .

 363. orhun diyor ki:

  Merhaba
  Bir takım kanaryam ben işe gittikten sonra yumurtluyor. Akşam geldiğimde yumurta yapmış ve gün boyunca yatmış oluyor. Yumurtaları akşamları toplasam sorun olur mu?

 364. Eyüp diyor ki:

  Abi merhaba benim kanaryam yaklaşık bir hafta önce tek yumurta yaptı ama 2 erkek kuşla bir yuvada kalıyor.yumurtladı yumurtlayalı kalkmıyor da acaba diğer yumurtalarvolur mu tekte kalırım ya da neden yapmıyor olabilir??ilk defa kanarya bakıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 365. Muhammet diyor ki:

  Kanarya ciflesti yumurta ters donmus bende kendim yağ sürerek cikarttim yumurtayı ama dışı yatiyor acaba tek yumurta diyemi yatmiyir bilgi verirmisin iz

 366. ergin diyor ki:

  yumurtaları toplamasak ne olur

 367. yusuf diyor ki:

  iyi günler dişi kanar yumurta üstündeyken öldü. şimdi 4 tane yumurtası var bu yumurtaları nasıl çıkara biliriz.yardımcı olurmusunuz.

 368. Şahin diyor ki:

  Bende bir çift manalia cinsi kanarya var, erkek le dışı kuşu yaklaşık 1,5 ay ayri tuttum yeterince kizginliga geldigini düşünerek birlestirdim. Ciftlestiklerini de gördüm bir defa. Yuva ve malzemesini astim. Dışı kuş yuvasini yaptı ve üzerinde de yatiyor. Fakat ciftleseli 15 gün olmasina ragmen hala yumurta yapmadi? Ne yapmam gerekir? Erkek de yaninda su anda 20 gündür? 🙁

 369. remzi diyor ki:

  Yuvayi erkekmi yapar yoksa disi kanaryami.birde disiyi yeni aldim.erkek ozamana kadar cik iyi otuyordu ama disiyi gordukten sonra otmuyor nedendir

 370. Ali diyor ki:

  Bir çift kanaryam var eşleştiler dişi 5 gün yuva yapmaya başladı biraz yaptıanca 6 gün yuvayı bozdu erkekle eşleşiyor ne ypmalıyım

 371. Ali diyor ki:

  Yavrular farklı günde çıkar geç çıkan yavrular açlıktan ölebilir@ergin

 372. Ferit diyor ki:

  Merhaba;benim gloster kanaryalarım yumurtladı 15 gün yattı bugün yumurtalara baktım boş ıkı yumurtayıda attım ne tekrar sağlıklı yumurtlamaları için ne yapmalıuyım tşkler

 373. Delon038 diyor ki:

  Sa arkadaslar disi kusum 13 gundur yumurta uzerinde yatiyo 3 yumurta var aceba kac gunde yavrular çıkar

 374. remzi diyor ki:

  2 cift kanaryamvar yuva yaptilar ama eslestiklerini gormedim.erkek disiyi gordukten sonra otmuyor.ayirdim suan erkek otuyor nasil eslesmeleri gerektigini anlamadim yardimm edermisiniz.birde yuvayi disimi yapar erkek mi?

 375. FERİT diyor ki:

  merhaba benim kanaryalarım yumurtladı 15 gün oldu çıkarmadı yumurtaları kırdım bozulmuşlardı şimdi tekrar sağlıklı yumurtlayabilmeleri için ne yapmalıyım tşkler.

 376. imam diyor ki:

  Slm arkadaşlarbir çift glosterim var 2 yumurta yaptı 3.cü yumurtayı 2 gün geçtigi halde yapmadı neden acaba.

 377. remzi diyor ki:

  14.15 gunde cikarr
  🙁

 378. Halil diyor ki:

  Herkese iyi günler bir çift gloster kanaryam var dişi kanaryam 1 tane yumurtlamış ve yumurtasını yemiş bi daha da yumurtlamadı bunun nedeni ne olabilir. Bi yol gösterirseniz sevinirim

 379. emre dikkat diyor ki:

  1 çift gloster kanaryam bundan 18 gün önc yumurtladı. dişi sürekli yatıyor fakat bugun 18. gün olmasına ragmen hala yumurtadan çıkan yok ne yapmalıyım sizce..

 380. Osman diyor ki:

  S.a bir çift gosterim var eşe atalı 5 gün oldu ortalama kaç günde eş olup yumurta yapar

 381. Burak diyor ki:

  Kanarya yumurtası hafif catlak olsa yani çok küçük bir yeri içeri patmış gibi olsa çıkarmı acaba . 🙁

 382. mustafa diyor ki:

  bn buqun qloster aldım yumurtasıda vardı ama dişi yatmadı ustune belciklarımda yumurtlamustı onların altına koysam bişey olurmu

 383. ömer diyor ki:

  Selamun aleykum benim bir çift kanaryam var bunları cifte attım ve simdi yavruları10-12 günlük oldu dişi çifleşme egilimi gösteriyor bende eski yuvanın karşısına bir yuva daha astım ve yuvayı örsün diye ipte verdim fakat dişi ipleri yavruların oldugu yuvaya götürüyor ipleri yeni yuvaya götürmesi için ne yapabilirim

 384. Özkan diyor ki:

  Merhaba ben yeni kuş aldım iki tane yumurtası
  vardı alırken yumurtanın üstüne yatıyordu petsopun sahibi kaldırdı vee kafese koydu sonra eve getirdim ama yumurtaların üstüne yatmıyor bide erkek ötmüyör

 385. mehmet diyor ki:

  slm dişi kanaryam yuvayı öruyor erkek alıp dışarıya atıyor ne yapmalıyım ?erkeği ayırmammı gerekiyor yumurta yokken erkeği ayırmam doğru olurmu teşekkürler

 386. edip diyor ki:

  Abi benim kanaryam 1 tane yumurtladı.Persembe sabah yumurtladi ama bugun cumartesi oldu hala 2. yumurta yok sizce bu yumurta dolu mudur?

  Lütfen cevap verirseniz sevinirim

 387. FATİH diyor ki:

  BENİM DİŞİ KANRYAM ERKEKDEN KACIYOR AYNI KAFESDE YUVALIGIDA KOYDUM AMA HALA YUVA YAPMADI

 388. tkn diyor ki:

  Slm ardslr dün öğlen bktm dişi karnarya yuvasına oturmuş yumurta yoktu sabah bkmdm akşam yumurta vardı değiştirme sahteseyle birşey olur mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗ 
😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗