ana sayfa > Üretim > Kanaryalarda Tür Islahı

Kanaryalarda Tür Islahı

Pazar, 21 Ara 2008

ÜRETİM Eşleme
Her işte olduğu gibi, Kanarya yetiştiriciliğin dede başarı, önce sevgi, ve bir başlangıcın yapılması ile mümkündür. Tecrübe ve deneyim, yetiştiriciliğe başladığınız ve devam ettiğiniz uzun yıllar içinde kendiliğinden kazanılacaktır.
Ustalar, meşhur yetiştiricilerde başlangıç yıllarında birçok zorluklarla karşılaşmışlar, hayal kırıklığına uğramışlar, kendi hayallerindeki kaliteli damızlıkları alamayıp, kaliteli diye verilen kanaryalar ile yetinmişlerdir.
Vazgeçilmesi çok zor olan kanarya sevgisi, her zorluğa rağmen onları yıldırmamış, onlar azimle araştırarak, bilgilenerek, tecrübe ve deneyim kazanarak, zor olanı başarmışlar, sadece kendi bilgi, tecrübe ve Deneyimleri ile çok kaliteli, iyi soylu kanaryalara sahip olmuşlardır.
TÜRKİYE `MİZDE KANARYA Yetiştiriciliği, MEŞHUR YETİŞTİRİCİLERDEN SATEN Alınan Kaliteli DAMIZLIKLARIN TEŞHİRİ İLE DEĞİL, O kaliteli DAMIZLIKLARDAN Alınan, BİZLERİN yetiştirdiği, EĞİTTİĞİ, VE bizlere AİT YÜZÜKLERLE, YURT İÇİ VE YURT Dışında, başarılar KAZANAN Kanaryalar İLE Gelişir

AİLE İÇİ ÜRETİM

Aile içinde Yetiştirme (üretim) metodu:
Uygulanacak Metodun amacı, ayrı soylardan gelen kaliteli damızlıkların çiftlestirilmesi, ve aile içinde üretimin devamı ile, ayrı ayrı baba ve anne genetik yapılı Kuşların elde edilmesidir.
1.SENE: 1 Numara verdiğim erkek, ve 2 numara verdiğim dişi çiftleştirilerek 3 numara verdiğim yavrular alınır.Yavrular% 50 anne ve baba kanı taşırlar.
1×2 = 3
2.SENE: 3 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek, 4 numara verdiğim yavrular alınır.yavrular, 3 / 4 anne kanı, ve 1 / 4 baba kanı taşırlar.
3Ex2 = 4
3 bir dişi, 1 baba ile çiftleştirilerek, 5 numara verdiğim yavrular alınır, yavrular 3 / 4 baba kanı, ve 1 / 4 anne kanı taşırlar orjinal numaradan.
3Dx1 = 5
3.SENE: 4 ve 5 ve dişilerin çiftleştirilmesi ile, 6 numara numaradan 50 anne ve babalarının kanını taşırlar alınır.Bu yavrular Yarı Yarıya% yavrular verdiğim erkek.
4×5 = 6
4.SENE: 5 numaradan bir dişinin, 1 numara (orjinal baba) ile çiftleştirilmesinden, 7 numara verdiğim yavrular alınır.Yavrular, 7 / 8 baba kanı, ve 1 orjinal / 8 orjinal anne kanı taşırlar.
5Dx1 = 7
5 numaradan bir erkeğin, 2 numara orjinal anne ile çiftleştirilmesinden, 8 numara verdiğim yavrular alınır.yavrular, 7 / 8 orjinal anne, ve 1 / 8 baba kanı taşırlar.
5Ex2 = 8
5SENE: 7 numaradan bir dişi, 1 numara orjinal baba ile çiftleştirilerek, 9 numara verdiğim yavrular alınır.yavrular 15/16 baba kanı, ve 1 / 16 annelerinin kanını Taşır.
7Dx1 = 9
8 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek, 10 numara verdiğim yavrular alınır.Yavrular 15/16 anne kanı, ve 1 / 16 babalarının kanını taşırlar.
8Ex2 = 10
6.SENE: 9 ve 10 numaralı kuşlar çiftleştirilerek, 11 numara verdiğim yavrular alınır.Bu yavrular yine% 50 anne, ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
5 numaralı yavrular 3 / 4 baba, 1 / 4 anne
7 ============ 7 / 8 ===, 1 / 8 Anne
9 =========== 15/16 ====, 1 / 16 anne

4 numaralı yavrular 3 / 4 anne, 1 / 4 baba
8 ============= 7 / 8 anne, 1 / 8 baba
10 ========== 15/16 anne, 1 / 16 baba

3, 6, 11 numaralı yavrular,% 50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
===========================================
Görüldüğü, ve babalarının kaliteli genetik yapılarını% 98 oranında taşıyan yavruları almak mümkün 6 yıl içinde anne gibi.
6.seneden sonra orjinal anne ve Babanin hastalık ve ölümleri göz önüne alınarak, üretimin, SOYDA çok yakın kan Bagi olmaması için, 3, 6, 11 numara verdiğim, ve% 50 anne ve babalarının kanını taşıyan kuşlarla yapılması gerekmektedir.
Bu şekli ile devam ettirilecek aile içi Üretimde, gelecek bütün nesiller birbirlerinden daha kaliteli olacaktır.
Örneğin; 3, 6 veya 11 herhangi bir nesilden, orjinal numaralı bir baba ve orjinal bir annenin seçilerek çiftleştirilmeleri, ve aile içi üretimin 1 2 kuşlarda olduğu gibi devam ettirilmesi numaralı ve.
Saygılarımla
Kaynak: Mehmet Ali karaipek

Üretim

  1. Emre
    Pazar, 11 Mar 2012 zamanında 00:42 | #1

    Ne kadar değerli bir çalışma. Ellerinize sağlık.

  1. şimdilik geri bağlantı yok
icon_wink.gif icon_neutral.gif icon_mad.gif icon_twisted.gif icon_smile.gif icon_eek.gif icon_sad.gif icon_rolleyes.gif icon_razz.gif icon_redface.gif icon_surprised.gif icon_mrgreen.gif icon_lol.gif icon_idea.gif icon_biggrin.gif icon_evil.gif icon_cry.gif icon_cool.gif icon_arrow.gif icon_confused.gif icon_question.gif icon_exclaim.gif 
*