ana sayfa > Hastalıklar > Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-2-

Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-2-

Cuma, 26 Ara 2008

 

Kuyruk Hastaligi
Belirtileri: Kanaryanin arkasında, kuyrugunun üstünde bulunan ve kanaryanin tüylerini parlatmada kullandığı yagi salgilayan bir bezin Sisme halidir.
Nedeni ve tedavisi: Kanarya saglikli oldugu devrelerde, bu salgi bezinin üzerine gagasiyla bastirarak yağ çıkartır ve bununla tüylerini Parlatır. Ancak hasta olduğu zamanlarda doğal olarak bu işlemi ihmal eder. Bunun sonucunda da Kullanilmayan yagla Dolan beze siser. Bazi kanarya meraklilarinin yaptigi gibi, bu bezeyi igneyle delerek yagi akitmak son derece yanlistir. En iyisi ilik suyla hafifçe bastirarak, beze üzerine sicak Kompres yapılmalı, da-ha sonra bu kisim kurulanarak Yumuşatıcı bir yağ, Örnegin vazelin veya bademyagi sürülmelidir. Hastalığın tedavisi için bu yeterli bir önlemdir.
 
Yumurtlamada Çekme güçlük
Belirtileri: Genel görünüm olarak kanaryalar, ilk çiftlesmeden bir hafta sonra ilk Yumurtayı verirler. Bu süre en fazla ila bir güne kadar çıkabilir Gör Gör. tarihinde ilk döllenmeden itibaren geçtiği halde bir gün yumurtlamayan disinin davranışlarını incelemek gerekir. Disi kanarya hiç tünekte tünemiyor, çoğunlukla kafes tabaninda Sıkıntılı bir vaziyette durup tüylerini kabartiyorsa “yumurtlamada güçlük çektigine” kanaat getirebiliriz.
Nedenleri: Kadinlardaki ilk doğum gibi, kanaryalarda da ilk yumurtlamada biraz zorlukla karsilasmak doğal sayılabilir. Çünkü dişi kanarya henüz gençtir, yumurtanin geleceği kanal normal genislige ve açilmamistir ulasmamis. Yardimla bu düzelebilir. Bazen de dişi kanarya yapısal bir bozukluga sahiptir ve yumurta KANALLARI yumurtanin geçemeyecegi kadar dar bulunmaktadir veya yumurta normalden fazla iridir.
Disi, kisi soğuk yerde geçirmiş ve gerekli beslenmeyi görememisse veya herhangi bir nedenle üsütmüs ve yumurta yolunda bir iltihaplanma meydana gelmişse, yine yumurtlama güçlügüyle karsilasiriz.
Tedavisi: rahatsızlık kesin olarak tanindiktan sonra yapılacak ilk olan bazi basit uygulamalarda bulunmaktir. Ürkütülmeden yakalanip avuca alinan kanaryanin karin kısmına soğuk su akitilir, böylece Gevşek karin kaslarinin bu anı ürpermeyle çalisarak yumurtanin disari atilmasi saglanmak istenir. Eger bunda başarı saglanmazsa, bu kez dişi kanaryanin arkasi, alay YANIK meydana getirmeyecek bir sicaklikta Buhara tutulur. Gevseyen ve genisleyen kanaldan yumurtanin çıkması böylece mümkün olabilecektir. Ancak bu önlem de bir yarar saglamamissa, bu kez zeytinyagina batirilan bir kuyruk tüyü yumurta kanalına sokularak yumurtanin dışarı çikabilmesi için bir kayganlik olusturulur. Bütün bu önlemler çoğu kez basarili olmakta ve disinin yumurtlayabilmesi sağlanmaktadır. Ancak bazen istenilen sonuç alinamamaktadir. Böyle durumlarda gecikilmeden bir veteriner hekime basvurulmalidir. Kanaryanin kanal yöresine Dıştan yapılan baskiyla yumurtanin kırılması, çoğu kez üzücü durumlara yol açar. Bu yönteme mecbur kalmadikça basvurmamak gerekir.
 
Kabuksuz Yumurtlama
Belirtileri: Adindan da anlasildigi üzere hastal belirtisi, tanımlayıcı başka belirtilere gerek duyurtmayacak kadar AÇIKTIR. Disinin yuvaya biraktigi yumurtanin üzerinde Kireçli kabuk olusmamis bulunmaktadir. Üzerinde yalnizca bir zar-kabuk vardir ki, bu kuluçka için yetersizdir.
Nedenleri: Tahmin edeceğiniz gibi, bütün bir kış mevsimi boyunca disiye gerekli besinin verilmemis olmasi ve çiftlesme devresine disi kanaryanin Zayıf bir bünyeyle girmiş bulunması en önemli nedendir.
Tedavisi: iyi bir DÖL için dişi kanaryanin kisi tercihen ısısı 16-17 santigratlik, temiz HAVALI ve rutubetsiz bir odada geçirmesi, karma yemlerle ve kuvvetlendirici mamalarla iyi bir beslenme görmesi gerekir. Bu mamalarin içine, yumurta kabugu, murekkepbaligi kemiği tozu gibi kireç ve fosfor bulunduran maddelerin konmasi unutulmamalidir.
 
Güneş Çarpması
Belirtileri: Güneş altında duran kafeslerde bir de bakarsiniz ki kanaryaniz kafesin dibinde boylu boyunca yatıyor, hiçbir kipirdama yok. Bu bir güneş sokudur. Hiçbir yerinin tutmadigi, Felç halının görüldüğü olaylar da vardır. Eger önlem alınmaz ve uzun süre bu durumda birakilirsa kanarya ölebilir de.
Nedenleri: Kanaryalarin direkt ışığı alan 24 ve yukari isilarda birakilmamalari gerektigine deginilmisti santigrattan yerlerde güneş. Fazla sıcaklık ve dik gelen güneş isinlari kanaryayi fazlasıyla rahatsız eder; asiri hallerde hastalanmasina neden olur.
Tedavisi: ilk is olarak kanarya direkt güneş ışığı almayan ve isin sicak olmayan bir yere alinmali. Basi, ayakları ispirtoyla islatilmali ve masaj yapılmalıdır. Serinlemesi böylece ve kan dolasiminin normale dönmesi saglanmis olur. Agzinin açilarak iki damla gliserin damlatilmasinda da yarar vardır.
 
Tüy Değişimi (karın ağrısı)
Öncelikle belirtmeliyiz ki “tüy Degisimi” bir hastalık değildir; her yil bütün Kuşların geçirdiği normal bir fizyolojik yenilenmedir. Ancak, iyi bir bakim ve beslenme olanagina sahip olmayan kanaryalar Bu devrede zarar görmeye mahkûmdurlar. Temmuz ayi ile eylül ayi arasinda geçirilen bu olay, kanarya iyi bir bakim altinda ise hiçbir iz birakmadan kolaylıkla atlatilir.
Ey yilin yavruları olan genç kanaryalar bu devreyi pek hafif geçirirler. Fazla Tüy degistirmezler. Bu nedenle de bünyeleri SARSILMAZ. Daha ileriki yaşlarda bulunan kanaryalar, önce kuyruk ve kanat, sonra vücut ve en son olarak kafa tüylerini değiştirerek yeni ve parlak tüylere sahip olurlar. Bütün bu olusumun süresi normal olarak iki ay kadardır. Bu devre içinde kanarya son derece halsizlesir. Hareketliligi azalır, ötmez olur. Tüy dökümü süresince kanaryalar çok iyi bakilmali, soguktan, hava akimlarindan, ani isi düsmelerinden titizlikle korunmali, beslenmelerine büyük özen gösterilmelidir. Özellikle serin sonbahar gecelerinden korumak amacıyla geceleri kafes üstünün hava geçiren yün örtülerle SIKICA örtülmesinde yarar vardır. Tüy dökümü süresince, Yeşillik ve meyveler azaltilir. Kenevir, turp ve hardal tohumu yemlerden çikartilir. Kuvvet Mamaları, kusyemi, dan, marul tohumu ve keten tohumu verilir. Sularına, hastaliklardan korumak üzere Terramycine ve vitamini damlatilmasinda yarar vardır. “iksir Bird Tonik”, Kuşların Tüy atimini kolaylastiran, bu süreyi kisaltan hazir bir ilaç olarak yarar saglar.
Kanaryayi Tüy degisiminden çabuk çikartmak için, bazi yetistiricilerin karşı çıktığı, bazılarının çok tuttugu bir yöntem vardır. Bizde Barbar Metodu adiyla anilan bu yöntem, tüy dökümü süresince kanaryayi, üzeri kalın bir örtüyle kapanmis bir kafesin içinde tutmaktan ibarettir. Kafesin altı temizlenmez ve beslenme çok az bir ışığın bulunduğu kafesin içinde, örtü altında sürdürülür. Bu örtü, kafesin içindeki isiyi sabit ve kafesin içini karanlık tutar. Bu iki etkenin tesiri altında kanarya, tüy degisimini bes hafta içinde tamamlar.
 
Derinin Yangisi Ve Çibanlar
Sebepleri: Başlıca dört guruba ayrılır:
l – Sebepler Mekanik (yaralar, ezikler, sürtmeler, yabancı cisimler, pislik);
2 – Fiziki sebebler (soğuk, sıcak, elektrik);
3 – Kimyasal Sebepler (asitler, alkaliler);
4 – Mikrobik Sebepler ve iltihapli Hastalıkların siçramasi sureliyle de meydana gelir.
Belirtileri: Kirmizilik, siskinlik, agri, sıcaklık, topallik, hatta bazen hasta kisminin felci dahi görülür.
Tedavi: Sebebi ortadan kaldirmakla yapılır. Yara olgunlasmamisça Başlangıçta yangiyi dagitmak için, daha sonra ise olgunlastirmak maksadiyla tentürdiyot sürülür. Ağrı varsa azaltmak için bebek aspirini verilir. Cerahat olgunlasmissa Keseleri yarmali ve cerahati iyice temizlemeli, asit borikli su veya diger antiseptikler, katranli veya Kükürtlü Sabunlar ve merhemler (Pellidoll merhemi veya Bepanthene merhemi, Anestol pomat veya Antidot pomat) kullanılmalıdır. Geregine göre sulfamit tozu veya Penisilin tozu yedirilir. inatçi çibanlari ve etrafindaki tesekkülleri cehennem taşı (Nit-rate d’argent) ile yakmalidir.
 
Urlarin Tedavisi
Belirtileri: Kusun çesitli yerlerinde (çoğunlukla kanat altı ve sirtta) küçük bir Nohut tanesi kadar urlarin hayvanı rahatsız edecek sekilde büyümesi.
Sebepleri: Tam olarak bilinmemekle beraber çoğunlukla kanaryalarda irsi ve cinse bağlı olan bu hastalikta yiyeceklerin de etkili oldugu sanilmaktadir.
Tedavi: Norvich ve Gress cinsi kanaryalarda sik görülen bu urlarin üzerine kulak çubuğu veya ucuna pamuk dolanmis kibrit çöpü ile sirke ruhu sürülmelidir. 1 hafta sonra urun üzeri kizardiktan sonra alınabilir veya kendiliginden düsecektir.
 
ishal
Belirtileri: En önemli belirti, kanaryanin diskisidir. ishal olmuş bir kanaryanin diskisi sulu ve beyaz renklidir. Bunun yanı sıra, sık sık kaka yapma, durgunluk, halsizlik devamlı tüylerini kabartarak durmasi ve yiyecek yememesi yan belirtiler olarak dikkat çeker.
Sebepleri: Kanaryanin üsümesi, soguk su içmesi, soğuk ve Islak Yeşillik yemesi, fazla oranda Yeşillik yemesi, yediği yiyeceklerin bozuk vasifli, çürümeye yüz tutmuş olması ishalin nedenleri arasında sayılabilir.
Tedavi: Ishal türü hastalıklarda kusun halsiz düşmesi ve çabuk hastalanmasi kaçınılmazdır. Bu hastalık süreci ölüme kadar dahi gidebilir. Bu konuda ALINACAK ilk önlem, verilmekte olan mama, Yeşillik, meyve gibi, bağırsak bozukluguna neden olabilecek yiyecekleri kesmek, sade bir besin düzeni uygulamaktir. Bu amaçla haşlanmış patates ve yalnizca kusyemi vermek yeterlidir. Diğer tüm yemler kaldirilmalidir. içme suyu olarak, iyice haşlanmış ve tülbentten süzülmüs pirinç suyu vermek büyük yarar saglar.
Benim boyutu önerebilecegim ilaç kendimin kullandığı etkili bir ilaç olan ENDOSIN. Bu ilaç çocuk İshali için kullanılmakta olup, eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca COXIDIN ya da TETRAMEZATIN adlı İlaçları da bu amaç için kullanabiliriz. Bu ilaçlar tavuk İshali için kullanılmakta olup, kanarya ve muhabbetkuslari içinde kullanılabilir. Bu İlacların kullanimlari ise: yarim sulugun içine 8-10 damla (tablet olanin mercimek büyüklüğünde sulugun agzina) koymaliyiz ve iki günde bir ishal bitene kadar degistirmeliyiz. ishal bitiminde ilacı vermeyi de kesmeliyiz. Bu arada B ve C vitamini vermeyi de ihmal etmemeliyiz. Bundan başka her gün tazelenmesi koşuluyla içine bes damla Terramycine ve 10 damla Sulfamezatin damlatilmis su vermek de mümkündür. “iksir Bird ishal” de, ötücü kuslar için hazırlanmış etkili bir ilaç olarak ishallerde yarar saglar. Bu arada kanaryanin diskisi dikkatle kontrol edilmelidir.
Hastalik kesildiginde önce ilaçlar kesilir. Yiyecekler tedrici usulle yavaş yavaş çesitlendirilir. Bir iki hafta Yeşillik, meyve ve mama vermemek yerinde olur.
Ayrıca kusun suluguna her gün degistirilen demli çay koymak, suyun içerisine küçük bir parça kireç (Tebeşir parçası veya duvar sivasi vs olabilir) atmak, bir süre kafese bayat ekmek koymak da kisa süreli geçici çözümler olabilir.
 
Tüy dökülmesi
Belirtileri: Kusun vücudundaki Tüyler (özellikle KAFASI ve boynundaki Tüyler) dökülür. Eger parazitten dolayi dökülme varsa sürekli bir kasinti da gözlenir. Kusun halsiz, isteksiz olması ötüsünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kusun yumurta üzerinde yattigi dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir.
Sebepleri: Kanaryalarda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir. Normalde tüy dökme mevsimleri Ağustos, Eylül aylaridir. Bu aylar dışındaki dökümlere “ara tüy dökümü” adi verilir. Kanaryanin TUYE girmesi bir kaç sebepten olabilir.
1 – Eğri kanaryanin Bulunduğu yer hava almiyorsa yani kusun sürekli kapalı bir ortamda kalmasindan dolayi olabilir.
2 – kuşa verilen yem ve yiyeceklerin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin asiri yüklenmesi olabilir.
3 – Sürekli degil ama asiri dökülme varsa hastalik kapmis olmasi ya da kasintisi varsa parazit gibi bir nedenden dolayi da tüy dökebilir.
4 – Mevsimsiz tüy dökümleri yem degisikliginden olabilecegi gibi yer degisikliginden de olabilir.
5 – Kanarya kizginlik dönemine geldiginde de tüy dökebilir, özellikle 2 gibi uzunca bir süre ese atilmamissa kus sikintisindan tüy dökebilir yil.
Tedavi: Yukarıdaki sebeplerden kusunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz.
Kusun tüyden çikmasina yardimci olmak için,
1-4 adet yemlikten Birisine kenevir tohumu, diger üçüne normal kanarya Yemi koyularak bol bol marul türü Yeşillik verilmeli.
2 – Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah degistirmeliyiz.
3 – Vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabileceginden AVISOL adlı vitamini ilacindan 15 günde bir yarim suluga 10 damla verilmeli ve Suluk iki günde bir degistirilmelidir.
4 – Eger yem değiştirildi ise eski kullanilan yeme dönülmelidir. Kusun Zayıf Düştüğü bu dönemlerde bol bol Yeşillik ve meyve ile birlikte karisik yem verilmesi iyi olur.
5 – Parazit durumunda toz ilaçlardan kullanılmalıdır haftada en az parazit dökücü ise bir kere de banyo yapması saglanmalidir.
6 – Kus havadar bir yere konulmali ancak rüzgâr alan esintili bir yere konulmamasi da kusun sağlığı açısından önemlidir.
7 – Eger uzun süredir yanliz ise eslestirmenizde kusunuzun dogal sagligi yönünden faydali olur.
 
Hastalığı Sorunuz
Belirtileri: Disi yada erkek kanaryanin sebepsiz yere bir kaç gün içerisinde ölüme varabilecek kadar zayiflamasi hirçinlasmasi ve disilerin cilk dedigimiz döllenmemis, içi bos yumurta yumurtlamasi.
Sebepleri: Çiftlesme zamanlarında çoğunlukla dişi kanaryalarda görüldüğü gibi erkek kanaryalarda da nadiren görülür.
Tedavi: Disiyi erkeğin yada erkeği disinin yanına koymaktir. Eger erkek ya da dişi kısa zamanda bulunamazsa verilen yemini degistirilerek bol bol Yeşillik verilmelidir.
 
Yaglanma
Belirtileri: Solunum güçlüğü, ötmede ve hareketlerde isteksizlik, Kusun toplu (tombalak) Görünmesi, hareketlerinin hantallastigi, ötme istek ve gücünün azaldigi, solunum güçlüğü Çektiği ile derisinin Gevşek ve burusuk olmasi. Avuca alınıp karin tüylerine üflendiginde, derisinin yağlı, kabarik sari bir görünüm tasidigi izlenir. Asiri sismanligin üremede de bazi eksikliklere ve dölleme güçlüklerine, iktidarsizliklara neden oldugu unutulmamalidir.
Sebepleri: Kuşkusuz bu durumun başlıca nedeni, dengesiz ve asiri besleme, proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir. Bunun yanı sıra, kanaryaya hareket etme olanagi tanimayan küçük kafesler de asiri yaglanmaya neden olurlar.
Tedavi: Yağlı besinler hemen kesilmeli, bol bol sebze, meyve ve Yeşillik verilmelidir.Kafesi büyütülmesi ve hayvana genis hareket alani saglanmalidir. Bu tedaviye bir ay kadar devam edilmelidir. Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli davranmak, kusun yakabilecegi oranda, dengeli bir beslenme saglamak gerekecektir.
 
Kasinti ve Bitler
Belirtileri: Kusun sürekli kasinmasi, gagasi ile tüylerini sikistirmaya çalisarak didiklemesi, tüylerini kabarik tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması.
Sebepleri: Kusun gövdesinde, tüylerinin arasında gözle görülebilen koyu renkli çok küçük Canlılar var ise bunlar kasintiya neden olan bir ***** hayvanlar yani bitlerdir. Kanaryalarin en büyük zararlilarindandir. Elimize kusu aldigimizda kanat alti ve ense tüylerini hafifçe üflersek Bitleri rahatça görebiliriz. Bu bitler kusun geldigi yerden, başka bir hayvandan ya da yeni alınmış bir kafes aksesuarindan gelebilir. Eger yavru ve yuva varsa bu kisimlarda kontrol edilmelidir. Asiri oranda üredikleri zamanlarda öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyette görme olanagi yoktur. Bunlar geceleri ortaya çikarlar. Eger kanarya besleyen kisi biraz ihmalkâr yaradilisli ve dikkatsizse, hızlı bir üreme sonucunda kanaryasi bir felâketle Karşı Karşıya kalacaktir. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çogaldiklarindan dikkatli olunmalıdır.
Kafeste bit olup olmadıgını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kanaryalar huzursuz ve kipirtili iseler bir bit hücumu karsisindalar demektir. Tehlikelidirler, özellikle yazin ortaya çıkan bu hayvanlar, AKSAMLARI kusa rahat vermezler. Kusun kanini emerek onun zayıf düsmesine ve hastalanmasina neden olurlar. Tünek basliklarindaki delikler bitlerin saklanacaklari yerlerin basinda geldiklerinden, buralarin incelenmesiyle de Varlıkları anlasilabilir. Bitkilerdeki bitler farkli olup, kuslar için zararlı değildir. Bitin varligini anlamak için kafesin köselerine, saklı bulunan alt kisimlara, dar bölgelere ve tünek kamislarinin uç kisimlarina bakilmalidir. Bitin kendisini görebilecegimiz gibi biraktigi beyaz diskilarini da noktalar halinde görebiliriz. Ayrica yuva var ise elimizi yuvaya soktugumuzda kipirtilarini ve kaynasmalarini hissedebiliriz. Daha da bilemiyorsak kafesin bir kösesine küçük bir fanila parçası ya da beyaz mendil koyarsak bir kaç gün sonra burada yuvalandiklarini görebiliriz.
Tedavi: Bu bitlerden kurtulmak için Petshop’lardan ya da kus satilan herhangi bir yerden temin edilen “bit Spreyi” kullanılmalıdır. Bu 2-3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalidir tedaviye. Bit Spreyi kusun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sikilmalidir. Kusun yüz, gaga ve göz kısmına sikilmamasina dikkat edilmelidir. Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca “Jakotin” isimli İlaç ve opigal 5 tozu, rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kâfur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek basliklarindaki deliklere, kafesin kenar kıyı köselerine serpilerek, kanaryalarin kanat altlarina dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazinabilir. Özellikle kuluçka Devrelerinde yuvaliklarin büyük bit Yuvaları olacağını; bunların yavrularin kanlarini emerek ölümlerine sebep olacağını hatirlatiriz. Yuvalarin ilaçlanmasinda yavrularin tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranilmasini tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabilecegi düşünülen eski yuvaligin alınarak yerine yenisinin konulmasidir. Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir. Özellikle kafesin köselerine, saklı bulunan alt kisimlara, dar bölgelere ve tünek kamislarinin uç kisimlarina yuvalanirlar. Bu nedenle, ya aksesuarlari sicak su ile iyice yikanmali ya da bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kisimlarina sikilmalidir ve kafes.
 
Kuvvetli Bakim (Zengin Hastaligi)
Belirtileri: Bu hastal belirtisi ayaklarda, tirnaklara yakin kisimlarin sismesi ve ayak derilerinde mantar türü görünümler ya da döküntülerdir. Bu sislikler ya da belirtiler kusun vücudunun diger kisimlarinda da gözlenebilir.
Sebepleri: Kanaryasini yedi bakimini elbette elinden geldigince iyi yapmak her insan kusunun hemen ister. Ancak her türlü yiyecekleri temin etmek ve onu vitaminlerle kuvvetlendirmek her zaman kusunuzun saglikli olması anlamına gelmez. Eger birde normal yiyeceklerin yanında uzun süreli bal gibi kuvvetli besinler verir üstüne üstelik birde yine uzun süreli vitamin takviyesi yaparsak kusumuz saglikli olmaz, aksine bu tür kuvvetli gidalar sonucu ölüme kadar uzanan bir hastalığa yakalanir. Bu hastal adi halk dilinde “zengin hastalığı” dir.
Tedavi: Tedavisi için ise öncelikle verilen kuvvetli besinler bir süre kesilmeli ve normal yemlerinin yanı sıra bol bol Yeşillik verilmelidir. Ayaklarin tedavisi için bir hafta boyunca iyileşme gözlenene kadar ayaklar alkole temizlenerek herhangi bir iyilestirici pomat (Terramcyn, Bactom, Lamisil, Exoderil vs) sürülür.
 
Çirpinma ve Dengesiz Uçma
Belirtileri: Kusun uçarken saga sola çarpması, delice çirpinmasi, kafasını aşağıya dogru 180 derece çevirmesi, yem Alırken tam alamaz, 3-5 kereden sonra alabiliyor ve
Sebepleri: Dolaşım sistemi ile ilgili bozukluktan oluşur.
Tedavi: Bu hastalık insanlarin Spastik yada kismi felcine benzer bir durumdur. Serpici degil ama tehlikelidir. Kuş uçamaz, yem yemede zorlanir ancak zorluklarla da olsa yaşamını sürdürür, yavru dahi verir. Bu hastal çaresi yok gibidir. Kusun TIRNAK kismindan kan alınarak, hastal seyrine göre birkaç kez tekrarlanmalidir. 1-2 gün yem kesilmeli, birer dilim elma ve kaynamis patates verilmelidir. içme suyuna 7 damla kadar kedi otu ruhu yada agzina bir iki damla Teinture d’opium verilmelidir. Normal yem azaltilarak tedavi olana kadar Hashas tohumu verilmelidir.
 
Kanat kırılması
Belirtileri: Kusun kanadinin sarkmasi, uçamama
Sebepleri: Çoğu kez kusun tutulması sırasında oluşur. Uzun zaman tedaviye lüzum kalmadan iyilesir.
Tedavi: Hiç vakit geçirmeden veterinere gidilmesi gerekiyor. Kirik kemiklerin bazi malzemelere ihtiyaci vardir. Acil müdahale de gerektirir. Ancak yine de evde tedavi uygulamak için, Kanat tam olarak yerine yerlestirilmeli ve ince bir Sargı bezi ile baglanmalidir. Bu çanta 4-5 cm genişliğinde olmalı ve kusun ayaklarını kullanabilmesine olanak Sağlayacak sekilde alt kısmında kusun ayakları hizasina iki delik oyulur ve kanatla birlikte vücudu sarilarak dügüm kismi Yukarida olmalıdır. Birkaç haftada kus iyilesir, ancak kirik eklem yerine yakinsa kanadini kullanamaz. Ancak bir süre sonra nesesine kavusur ve YILLARCA yasayabilir.
 
Kedi ya da Köpek Isirigi
Bakterilerin bir hayvan ağzından isirmayla geçmesi, Kuşların hayatindaki en büyük risktir. Organizmayi altüst eden bu isirik sonrası isirilan yeri Acilen Peroksit ya da oxyfresh Jelle temizlemek gerekir. Antibiyotikler, tüm isiriklara iyi gelecektir. Diger kullanabileceginiz ürünler de Silvadane krem, jel Pyoben de olabilir. Tabii ki isirik sonrası altı saat içinde veterinerde olmayı ihmal etmeyin.
 
Ev Bitkisi Yediyse
Birçok ev bitkisi Kuşların midesini bozar, kusturur. Bazı bitkiler hakikaten kuslarda zehir etkisi yaratabilir. Önce veteriner tavsiyesi ardindan ne yediginden tamamen emin olmak için genis çaplı bir arastirmaya ihtiyacınız var. Agizdan ALINACAK Pepto Bismol ya da Kaopectate (vücut agirligina göre vereceginiz dozaj miktarina dikkat edin, prospektüse uyun) verebilirsiniz.
 
Yanıklar
Yemek pisirirken onu ortamdan uzak tutmalisiniz. Ama diyelim ki bir anda kimyasal olarak ya da bir sicaklikla yandı. Hemen soğuk su ile yikiyorsunuz ve suya biraz da Oxyfresh Pet jeli ekliyorsunuz. Veya herhangi bir aloe verali ürünle de bu işlemi yapabilirsiniz. Aman dikkat! Aloe verali nemlendirici ve yagli YANIK kremlerinden uzak durun!
 
Kusma
Muhabbet kusunuzun ayna karşısında kusmasi ya da kursagindaki Yemi bosaltmasi onun bir es istediginin belirtisidir. Aynadaki görüntüyü esi kabul ederek onu beslemeye çalışır, Acilen bir es bulmalisiniz. Ancak hastalık belirtisi bir kusma var ise veterinere götürmelisiniz. Kısa süreli kusmalarda suluguna nane kaynatarak vermenizde Fayda vardır.
Kaynak: www.geocities.com / nyalin

Hastalıklar

“Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-2-” için 360 cevap

 1. Begüm diyor ki:

  merhaba admin benim kanaryam biraz tüy döküyor. Üstelik ona çok iyi bakıyoruz. Ev sıcak, sürekli havalandırıyoruz ayrıca. Ama boynundaki ve gözlerinin çevresindeki tüyler döküldü. Nedenini bilemiyorum. İkinci kanaryam ise suskun suskun oturuyor! Ne yapmalıyım???? Lütfen yardım edinn!! 😥

 2. Begüm diyor ki:

  Merhaba admin benim iki kanaryam var. Dişi olanın boynundaki ve gözlerindeki tüyleri dökülmüş ve çiftleşmiyor. Erkek olan ise sabahtan beri uyuyor ve suskun suskun oturuyor!! Lütfen yardım edinn!!! 😥

 3. admin diyor ki:

  Begüm, öncelikle kuşları ayrı kafeslere alın. Kuşlar kalorifer yanında olmasın.ışık gece yarılarına kadar açık kalırsa tüye girebilirler.ışık her akşam aynı saatte kapanmalı.kafesler rüzgar almamalı,ceryanda kalmamalı.Tüy dökülen yerlere teramyhcin krem sürebilirsiniz. haftada bir vitamin verebilirsiniz.Sağlıkları düzeldiğinde ve hazır olduklarında tekrar eşe atabilirsiniz.

 4. gamze diyor ki:

  iyi gunler admin belki konudan alakasiz olacak ama ben bi kumruvkusu buldum yagmurdan islanmis ve ucamiyordu kanadindanda yara almisti sanirim 7 gundur ben bakiyorum fakat kanadinin teki ikiye bolunmus gibi dige kanadina gore dusuk ve kanadinin altinda sislik var ates gibide yaniyr bu sisslik yeni yeni ucmaya basladi ama ne yapacagimi bilemiyorum yardimci olabiilecekmisiniz?

 5. furkan diyor ki:

  admin ben yanı aldım kuşu kanarya nasıl bakılacak ve ilk bir ay elime alsam salsam bir şey olurmu 😐

 6. yaşar diyor ki:

  slm admin.benim 1 takım kanaryam var bunları kasım ayında farklı yerlerden aldım.birbirlerine alışmaları için küçük kafese koydum birbirlerine alıştıklarına emin olduktan sonra kendi kafeslerine geri koydum bazen baktığımda erkek dişiyi ağzıyla besliyor.yuvalığı falan taktım dişi kafeste bulunan kağıt parçalarını yuvalığa taşıyordu.form sayfalarında mart ayında erkeği ayırmamız gerektiği yazıyordu bende ayırdım erkek devamlı ötüyor fakat dişi karşılık vermiyor hatta yuvalıktaki parçaları bile dışarı attı.eşleştirme için bana neler önerebilirsiniz.teşekkür ederim.

 7. admin diyor ki:

  Yaşar;
  Kuşları ayrı kafeslere alalım, erkek dik ötümdeyse, dişi ağzıyla kağıt taşıyorsa, kuşlar hazır diyebiliriz, ortam sıcaklığı en az 18 derece, ışıkda en azından 11-12 saat açık kalıyorsa, kuşları aynı kafese atıyoruz. Yuvayı takıp, yuva malzemesi verdikten sonra, gerisini kuşlar getirecektir.Birbirlerine veya yavrularına zarar vermedikleri sürece kuşları ayırmaya gerek yok. Bol yavrular almanız dileklerimle,

 8. Ata0655 diyor ki:

  merhabalar, erkek renk kanaryam şuan tüyde. bugün farkettiğim bir hastalığı var ve ne olduğunu çözemedim. kanaryanın sol göğüs kısmında ön tarafta deri altında iri bir nohut büyüklüğünde şişme var. kızarıklık morluk yemede içmede sorun yok ama tüylerinden bile bariz bir şekilde farkedilecek kadar şişlik görünüyor. ayrıca kanaryam ötmüyor sebebi bumu bilmiyorum sizce hastalığı ne yada neler olabilir?

 9. admin diyor ki:

  Ata0655 :
  merhabalar, erkek renk kanaryam şuan tüyde. bugün farkettiğim bir hastalığı var ve ne olduğunu çözemedim. kanaryanın sol göğüs kısmında ön tarafta deri altında iri bir nohut büyüklüğünde şişme var. kızarıklık morluk yemede içmede sorun yok ama tüylerinden bile bariz bir şekilde farkedilecek kadar şişlik görünüyor. ayrıca kanaryam ötmüyor sebebi bumu bilmiyorum sizce hastalığı ne yada neler olabilir?

  Ata bey görmeden birşey söylemek doğru olmaz, ama muhtemelen kuş ur yapmış.Eğerki ursa, yapabilirseniz bir falçatayla uru üstten yarıp içindeki tüy yumağını çıkartın.Teramycin kremle işlemi bitirin, Kuşu bir süre takip edin kan kaybı olmasın.En iyisi kuşu bu işlemi yapabilecek deneyimli birisine götürün.Kuşu kaybedebilirsiniz. Ur olan kuşlarda ötme sorunu pek olmaz.Kuş dişi olabilir mi? Eğerki erkekse iyi bir bakımla ötecektir.

 10. Ata0655 diyor ki:

  Kuştaki problem Ur muş haklı çıktınız. işinin ehli bir kanaryacının yardımıyla sorunu aştık, ötüm konusunda uyarınızı dikkate alacağım. ilginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim…

 11. mehmet diyor ki:

  slm,
  ben kanaryalarımı eşe attım. yuvayı koydum ve yuva malzemsinide fakat kuşum yuva örmedi benim koyduğum malzemeleri kafesin tabanında kaldı ve bi kaç gün sonra kefesin dibine yumrtladı 3 yumurtada kafesin dibinde. Ben çare oalark yuvanın içine koydum yumurtaları.
  benim ne yapmam gerek?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 12. admin diyor ki:

  mehmet :
  slm,
  ben kanaryalarımı eşe attım. yuvayı koydum ve yuva malzemsinide fakat kuşum yuva örmedi benim koyduğum malzemeleri kafesin tabanında kaldı ve bi kaç gün sonra kefesin dibine yumrtladı 3 yumurtada kafesin dibinde. Ben çare oalark yuvanın içine koydum yumurtaları.
  benim ne yapmam gerek?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Bazı durumlarda yapacağımız birşey olmayabilir.Çareleride kendimiz uğraşıp deneyip buluyoruz. Fikir olarak şunu söyleyim, Kuş tabana yuva yapmaya çalıştıkça bozun. yuvaya biraz malzeme koyun.Kuşun yuvaya girmesini sağlayın. olmazsa yuvayı kafesin tabanına koyup öyle deneyin.

 13. Ayşe Kuş diyor ki:

  Mrb molinova kuşlarımın 4 tane yavrusu oldu erkek olan kuş yavruları dövmüş 2 tanesının ayakları tutmuyor ayrıca kanatlarınada vurmus ne yapmam lazm ? yardımcı olrmusunuz tskler…

 14. admin diyor ki:

  @Ayşe Kuş

  Babayı ayrı bir kafese alın, anne yavrulara tek başına bakacaktır.

 15. Nergiz Gültekin diyor ki:

  kafesimde ikisi dişi bir erkek olmak üzere 3 kanaryam var.kafese iki yuvalık taktım.dişiler bir haftadır yuvalıkta yatıyorlar.ancak yumurtlamadılar.geçen sene de yumurtlamalarına rağmen yumurtalar boş çıktı.yuvalıkta uzun zamandır yatmalarına rağmen yumurtlamamalarının sebebi nedir.bilgi verirseniz sevinirim.

 16. admin diyor ki:

  @Nergiz Gültekin
  Geçen yılda yumurtalar boş çıktığına göre erkeği değiştirin derim. Ayrıca 2 dişiyi ayrı kafeslerde tutup eşlerseniz daha sağlıklı olur.Erkeği önce 1 dişinin yanına atıp, dişi yumurtaları tamamlasın, sonra erkeği2-3 gün dinlendirip diğer dişinin yanına atın. Erkekte sizin istediğiiniz dişinin yanında kalabilir. Tek kalan dişi yavruları tek başına büyütecektir.

 17. tayfun diyor ki:

  slm,abi ,Quiko plus kullanımıyla ilgili bilgi verebilirmisiniz haftada kaç gün yavru kaçgünlükkene verilir yardımcı olursanız svinirim

 18. admin diyor ki:

  @tayfun
  Daha önce yanıtladığım gibi, Quiko plus kullanmaya ihtiyacım olmadığından kullanımı hakkında bilgim yok.

 19. Remziye diyor ki:

  iyi günler disi kanaryamin ayaklari tutmuyo son bi kac haftadir hep tek ayagina basamiyordu dünden beri ayaklarini kulanamiyo cubukta duramiyo kafese düsüyo ve anladigim kadariyla tek ayagi mor bir renk aldi sanki kupkuru gibi bisey oldu ne yapicagimi bilmiyorum lütfen bana yardim edin ölmesini istemiyorum benim icin cok önemli lütfen acil cewap werin iyin günler

 20. admin diyor ki:

  @Remziye
  tünekleri çıkarıp, yem ve suyu tabana yakın bir koyabilirsiniz. Bazen ayaklarda felç olabiliyor. Morluk olduğu için bir yere sıkıştırmış da olabilir. veterinere gösterin derim.

 21. Serife diyor ki:

  Meraba . Benim kusum otmeyi kesti ve bir koseye cekilip surekli uyuyor . Yemlerini guzel bir sekilde yiyor ona cok iyi bakiyoruz antep fistigi marol hurma incir bal gibi yiyeceklerde veriyoruz ancak cok hareketsiz ve hic otmuyor surekli kendini temizliyor ve genelde kafesin altinda duruyor bu nedenolur ?????????????????????????? Hemen cvp verin lutfen

 22. admin diyor ki:

  @Serife
  İlk etapta beslenme düzenini değişitirin. Karışık kanarya yemi, haftada bir elma, haftada bir havuç, haftada bir brokoli veya marul, dışında birşey vermeyin, Yine haftada bir yumurtalı mama verebilirsiniz.Kuş bitlenmiş olabilir.VETERİNER HEKİM Niran ÇINAR’ arayarak bilgi ve ilaç temin edebilirsiniz.
  Tel : 0533 558 51 82

 23. ömer faruk diyor ki:

  kanaryamın iki gün önce sesi değişti ve kısıldı şimdide hiç ötmüyor ağzını açıyor kapatıyor ötmeye çalışıyor ama ötemiyor. cevap verin lütfen

 24. volkan diyor ki:

  merhaba,
  Bir çift malinua aldım. Ahşap kafeslerde birbirinden ayırdım.
  1-ahşap kafes parazite yol açar mı
  2-erkeğin ayağında siyah, çok sert olan,az sayıda nokta var ama ötümde ve hareketli. Bu siyah ve elimle çıkaramadığım noktalar parazitmidir
  3-kuşlar birbirine çok ilgili bu dönemde eşleştirmek sağlıklımı
  4-erkek tüy dökümünde koruyucu bir parazit ilacı tavsiyeniz var mı
  Saygılar

 25. begüm diyor ki:

  admin ya yine ben erkek olan kanaryam sizlere ömür.. ama dişi kanarya yaşıyor onu banyo yaptırıyım dedim üşüttü ne yapacağım? 😐 😥

 26. okan diyor ki:

  iyi akşamlar bende sarı mozaik var kanaryamın sağ kanadı biraz düştü ve eti simsiyah oldu bunun nedeni nedir teşekkürler

 27. kenan diyor ki:

  slm arkadaslar
  benim bir yavru kanaryam var yaklasik bir bucuk ay oldu.kantlari ve kafasindaki tüyler cikti ama garip bisey var sirt ve alt kismindaki tüyler kicmadi promlem ne olabilir bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim tabi cozumunu bilin varsa.

 28. kaan diyor ki:

  slm benim yeni aldığım kanarya kuşumun kafasındaki gagası etrafındaki tüyler dökülüyor kuş aynı grip insan gidi halsiz uyukluyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 29. serhat diyor ki:

  slm cennet papağanımın ayakları ikisi de büzülmüş üstüne basamıyo tüneyemiyor.neden olmuş ne yapmalı bilmiyorum bilgi verirsseniz sevinirim

 30. yavuz hami diyor ki:

  s.a admin kardeşim 1 yıl önce almış olduğum kanaryam var aldım alalı tüyden cıkmadı ne yaptıysam nafile.eninde sonunda yeni bir kanarya aldım.3 ay tam gaz öttü sonra oda diğerine bakarak ötmeyi kesdi.işte böyle admin kardeş ne yapayım.

 31. portakal450 diyor ki:

  kanaryam şu son günlerde yemek yemiyor ötmüyor ne yapabilirim 🙁

 32. yaşar güler diyor ki:

  kanaryam ağzını açıp açıp kapıyor ve zor nefes alıyoror bugünde gözlerini açamaz hale geldi ne yapyım :S

 33. bera diyor ki:

  kanaryamın başında orta büyüklükte bir tepecik oluşuyor ne yapabilirim ❓ 😥 ❓

 34. admin diyor ki:

  @bera
  ur yapmış olabilir. Eğerki öyleyse, ur kuruyana kadar sirke ruhu sürebilirsiniz

 35. Melek diyor ki:

  Merhaba admin. kanaryamın iki gün önde tırnaklarını kestim ve ertesi gün sol ayağını kullanamaz hale geldi. çok dikkat etmem rağmen canını acıtmış olmalıyım. şuan ne yapacağımı bilmiyorum. yara olan ayağına bepanten kremi sürmemi söylediler. lütfen bilgi verirmisin. maalesef başka bir kuşçunun tavsiyesi üzerine tırnağını kestim ve çok pişmanım. çok halsiz ve ötmemekte. suyuna vitamin damlattım belki güçlenir diye. cevabın için şimdiden teşekkürler.

 36. admin diyor ki:

  @Melek
  Teramycin krem sürebilirsiniz.Rahatsızlığı tırmak kesiminden ise birkaç güne kadar düzelir.

 37. ayhan alioğlu diyor ki:

  merhaba bu ur tedavisine sirke ruhu iyi demişsiniz bu nerede satılır bilen varmı.bilgi verirseniz sevinirim ayhanbg@hotmail.om

 38. admin diyor ki:

  @ayhan alioğlu
  sirke ruhu aktarlarda bulunuyor.

 39. halil diyor ki:

  merhaba arkadaslar. benım erkek kanaryamın yanına dısısını aldım ayrı ayrı duruyorforumlarda mart ayında yanyana koyun dıyor sımdıden yanyana koymak dogrumu ? bıde dısım eve saat 8 gıbı geldıgımde uyumus buluyorum ısıgı acıyorum ses fılan yapınca uyanıyor ama yıne ısık acık oldugu halde tunekte uyumaya calısıyor ve uyuyor forumlarda tunekte uyuyan dısılerı cıflestırmeyın yazıyorlar bu uyuması normalmıdır?cıftlestırmeyımmı? cevap verecek arkadaslara sımdıden tesekkurler

 40. volkan diyor ki:

  @admin
  kardeşim ayaklarının tutmasının sebebi yavrular çok korkmuş bunda telaş edilecek birşey yok sana tavsiyem bir vetrinere git vitamin iste hiç bir şeyi kalmaz 😉

 41. volkan diyor ki:

  @kaan
  kardeşim kuş soguk Algınlı gı olmuş eger tedavi görmezse zatüreye dönüşür ve ölür.

 42. Murta diyor ki:

  Arkadaşlar benimde daha bir yaşına girmemiş kanaryam vardı 2 gün önceye kadar gecen gün kanaryamı kafesinde ölü buldum. Çok üzücü br olay arkadaşlar neden öldüğünü araştırıyordum sizlerin ayzılarını gördüm size yardım edeyim dedim. Benim kölen kanaryam son zamanlarda bitlenmişti ilacını sıkıyordum bir kaç gün bitler gidiyordu sonra tekrar geliyoru banyo veremiyordum hasta olabilirler diye ve cok uyuşuk duruyordu sürekli uyuyordu gece gündür elime alıyordum kacmıyodu kafeste flan işte en son 2 gün önce ölmüs sekilde buldum. Bence bir veterinere gösterin eğer sürekli uyuyorsa ve hareketlerinde bir yavaşlık varsa ! ! ! ! !@Begüm

 43. arda izmir diyor ki:

  merhaba ;

  yaklasık 2 yasında ve cok guzel oten bir kanarya’m vardı … soguklar ıle birlikte odamda bakımına devam ediyordum…cmrtsihava guzel oldugu için biraz rüzgar almayan balkonumda havalandırdım ;daha sonrasında surekli sag yanına yatma ve basını kesik kesik saga sola sallamaya başladı ve sag ayayının uzerine oturuyordu ; tünekte duramıyor surekli zeminde duruyordu …pzrtsi sabahı mlsf öldü neden olabilir ?

 44. hakan diyor ki:

  merhaba benim kanaryalarımın iki tanesi tüyden sonra ders yapmaya basladılar sonradan tamamıyla ötüşü kestiler bir tanesi iki dönemdir böyle ne yapabilirim tekrar dik ötmeleri için şimdiden tşkr ederim yardımlarınız için

 45. uğur diyor ki:

  Merhaba admin; benim border cinsi bir cift kanaryam var. saglikkarida gayet yerinde, ancak yaklasik 3 hafta once disi olanin tienaklarini keserken hayvanin sol kulaginin altinda nohut buyuklugunde bir sislik oldugunu farkettim. bu konuda isi bilen kanarya besleyicilerini taniyorum aradim tarif ettim ur olabikecegini soykediler. ilk once teramcyn krem surdum ancak bu fayda etmedi. daha sonra sirke ruhu kuklandim 1 hafta oldu ancak sislikte degisiklik yok, kanaryalarim ciftlesti ve yuvalarinida cok guzel bir sekilde yaptilar birkac gune kadarda yumurtlayacagini tahmin ediyorum. hayvanin davranislarinda yeme icmesinde hicbir bozukluk yok. ancak bu sislikten dolayi kus zayifladi kuculdu. bu sisligin uzerinde herhangi bir iltihap, kizariklik falan yok ten rengi ile ayni renkte uzerindeki tuyler bile sapasaglam duruyor sizin bu konu ile ilgili bir fikriniz veya bilginiz varsa eger, benimle paylasirsaniz sevinirim. Şimdiden vereceginiz cevap icin tskr ederim.

 46. serkan diyor ki:

  slm admin bir cif kanaryam fakat dişinn ilk yumurtası yumurtlayamıyo ne yapmam lazım

 47. Deniz diyor ki:

  Merhaba
  Bir disi bir erkek kanarya yavru almıştım disi yaklaşık 3 hafta once ses çıkarmamaya top gibi şekil alıp durmaya
  Sanki yuvarlanıyormuş gibi hareketler yapmaya yem kabının icine sıkıştırıp kendini kafasinida kafesin demirleri arasına sokmaya çalışıyor hiçbirşey anlamıyorum yaptıgı hareketlerden her türlü yemı verdim bakım olarak ama günden güne kötüye gidiyor kendine zarar veriyormuş gibi yardımınızı bekliyorum

  Teşekkürler

 48. begüm diyor ki:

  lütfen yardım edin kanaryamın sol ayağı şişmiş sarılaşmış ve zor tutunuyor veterinere daha götümedik çünkü çok ciddi görünmüyor ne yapacağım yardım edin 😥 😐

 49. Dilek diyor ki:

  Merhaba
  Benim bir kanaryam var .. Onu elimizde severken yanlislikla ayagini incittim .. Cok pismanim ayagina basmiyor ama ayagina gips koydum gecer diye ama gecmedi ..Bir kac hafta sonra baktim tirnaklarini hepsini koparmis .. 😐 😕 :cry:ve en kotusu o ya morarmis ayagi lutfen soylermisiniz ne yapmaliliyim.. Ilgi gosterirseniz sevinirim simdiden tesekurler …

 50. furkan.s diyor ki:

  ACİL yeni dişi kanarya aldım çok yem yiyor ve dışkısı yeşil oldu normalmi çok yem yemesi…

 51. kubilay diyor ki:

  merhaba benım bır kanaryam var 2gun sanrımı aksamleyın sıcak havaya maruz kaldı ve suan ayakları tutmuyor sanırım tutanacaklara tutunamıyor ve sabıt duramıyor fakat harektlerınde bır sorun yok neşesı yerınde gıbı bunun çozumu nedır acaba

 52. muro diyor ki:

  slm benim kanaryam tüye girdi erken çıkması için ne yapabilir burdakilerden başka

 53. zehra diyor ki:

  Merhabalar erkek kanaryam bir süredir keyifsiz surekli kuyrugunu titreterek cikliyor göz cevresi tuyleri yapısık gibi,boynundada biraz acilma var nasıl bir bakım uyguluyayım.tesekkürler

 54. ahmet diyor ki:

  Admin yavru kanaryam daha bir aylık ama boynunu bir sey oldu ve felç geçirdi su anda başını yerde ve dönük düz tutamıyor ne yapa bilirim

 55. Ufuk Kaan Alıcı diyor ki:

  Merhaba Admin.Benim Malinua Kanaryam var Normalde hiç bir sorunu yok neredeyese her sese ötüyor süpürge,müzik.su sesi vb. Ama şöyle bir problemim var bazen sesi değişiyor ve yanına yaklaştımda bana kanatlarını ve azğını açıyor elimi kafesin üstüne koydum ve ısırdı normalde ürkektir ama neden böyle oldu bilemiyorum.Bir fikrin varmı acaba Eğer varsa ve söylersen şimdiden Teşekkürler.

 56. nadir diyor ki:

  Benim bir çift kanaryam vardı akşam başka odaya koydum sabah kalktığımda erkek uygarlıkta uzanmış hareketsiz yatıyor du oda sıcakta edildi ılıktı güneşte almıyordu sizce sebebi ne ?

 57. nadir diyor ki:

  Pardon yanlış yazmışım uygarlıkta deil yuvalıkta edildi deil değildi olacaktı

 58. Enis diyor ki:

  Selamlar;
  benim bakıri cinsi bir kanaryam var. Kanaryamın ötüşü harikaydı sesi çok yüksek ve devamlı öterdi. Yalnız son bir aydır ötme sıklığı azaldı. Günde bir kaç kere ötüyor o kadar. Tüyleri hafif kabarık şekilde duruyor kafeste. Bakımına dikkat ediyorum. Ama keyifsiz gibi eski tepkilerini de vermiyor. Sebebi nedir acaba? şimdiden teşekkürler.

 59. Murat diyor ki:

  Merhaba Admin , iki gun evvel disi kanaryam malesef ceyranda kaldi ,lüften acil yardimci olun cünki kusumda bi halsizlik var devamli tünüyo,ne yapmam lazim,sevgiler saygilar

 60. sami diyor ki:

  merhaba ustad kanarya onceden çok hareketli idi ve güzel otüyordu şu an hareketsiz ve otmuyor tüy dokümü isen değil kafesinde hiç tüy yok derisine baktığımda ise koyu ne yapmam gerekiyorr yardımcı olursan sevinirim…

 61. seda diyor ki:

  benim 2 kanaryam var erkek olanin boynunda tuy dokulmesi var az kizariklik var yardimci olurmusun admin acil tesekurler 😐 😐

 62. seda diyor ki:

  selam daha oncede yazdim gercekten acil ben dun komsum olacak cani aileden balkonda cok birakmis hepsi tahris olmuslar yanik vucudlari yanik icinde elimi degmeden tuyleri dokuluyor icim aciyor sirf ordan kurtulsunlar diye 5 tane anaryayi aldim cok sevincliler otuyorlarda ama vucudlari tahris olmus yanik ve gecede disarda kalmislar cok acidimsizeden yardim istedim insallah yazima donersniz

 63. ergun diyor ki:

  merhaba arkadaslar benim bir kanaryam var iki gundur tek ayaginin uzerine basamiyor kirikmi incinmis mi anlayamadim gunduzleri surekli kafesin altinda yerde ama aksam olunca uyumak icin kafesin yukari bolumune atlayabiliyor veterinere goturemedim su an beni aydinlatacak bir arkadas olursa cok sevinirim ozellikle tedavi hakkinda

 64. İlke diyor ki:

  Merba admin::Benim kusumu alali 15gun oldu suan 3kusum var fakat yeni aldigim ilk gunlerde okadar hareketliydiki dans bile ediyordu fakat hastalandi bende veterinere goturdum sohuguk almis dedi antibiyotik falan verdi jabarmasi gecti ama bu sefer daha kotu cunku kku kusum asiri hizli nefes alihemde hic durmada zayifladida bu anormal nefes alma aksamlari artiyo gunduz pek bisey yok sureklide yemek yiyo ve artik veterinerlerede guvenemiyorum 2kere goturdum ilac verdiler bide kasintisi var kontrol ettim parazit yok bu anormal davranislarin belirtisi ne olabilir

 65. ömer diyor ki:

  admin abi bnm kanryam var ama kuşun kuyruk tüyleri dökülüyo bir kere daha çıktı gine döküldü bunun sebebi nedir?

 66. Ali İhsan Aslan diyor ki:

  Selamlar Kanaryam birkaç haftadır tüy dökmesine rağmen oldukça hareketli ve ötüyordu fakat dünden beri tek ayağını karnına çekiyor, sessiz ve hareketsiz tünekte duruyor. Yeri son zamanlarda hiç değişmedi, cereyanda da kalmadı. 4 yaşında bir kuş tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı ?

 67. Bestami diyor ki:

  slm admin yavru kanaryalar ne zaman öterler benimle ilgilenirsn tşk ederim 😮

 68. ali diyor ki:

  @begüm
  çiçekcilerde bunun için sprey var bence dene..

 69. admin diyor ki:

  @Bestami
  yavru kanaryaların erkekleri 40 günlükten itibaren bıcırdamaya başlar

 70. Ahmet diyor ki:

  1 ay kadar önce bi erkek kanarya almıştım 1 hafta önce bitanede dişi aldım ilk günler birbirlerine ötüyolardı erkek galiba ishal olmuş sulu beyaz yapıyodu dışkısını pirinç kaynatıp suyunu verdim biras düzelmişti dün şeftali verdim ikisinde dişiye bisey olmadı ama erkek halsiz pek kımıldamıyo dışkısı yapışmış tam yapamamış yıkadım temizledim orasını ama hala halsiz ötmüyo kımıldamıyo uyuyo gibi gözlerini kapatıyo sürekli ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz

 71. ünal diyor ki:

  erkek kanaryanın fi’sinin şişmesi
  [IMG]http://imageshack.us/a/img845/9711/oo19.jpg[/IMG]
  bu rahatsızlık konusunda bilgi alabilirmiyim.

 72. büşra diyor ki:

  kanaryam sabahtan beri gözleri kapalı duruyor ne kadar uğraştıysamda gözlerini açmadı kör olma ihtimali var mı

 73. hatice diyor ki:

  Merhaba benim karnayamın bir gözü mantar oldu şiş durumda kapandı diyebiliriz 🙁 bana 2 tane ilaç önerdiler hangisini kullanmalıyım bilemedim lasolin merhem ile mi pansuman yapmalıyım yoksa gentagut diye bir damla varmış onu mu damlatmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

 74. dogucan diyor ki:

  Abilerim erkek kanaryam 2 gundur surekli gakliyor. Gece isigi kapattigim halde hala gakliyor ne olur acil cevap verin

 75. derya diyor ki:

  meraba admin dişi kanaryamın sol gözünün altında bi delik var gözünün etrafı morarınca fark ettim kanadının altında neredeyse hiç tüy yok bogazındaki ve basındaki tüylerde gittikçe azalıyor lütfen cvp cok endişeliyim:((

 76. metin çırak diyor ki:

  merhabalar malinuam için yanına dişi hint bülbülü koyabilirmiyim sürekli hazırmama vermek zararlı olurmu ..saygılarımla .

 77. fatos diyor ki:

  Merhaba, Bir beyaz kanaryam var, 8 yıldır bende. Cinsini ve cinsiyetini bilmiyorum. Uçamıyor sadece yürüyor, kanadında bir şey yok gibi görünüyor, çünkü alıştırmak için 1 m yükseklikten bırakıyorum kanat çırpabiliyor. Veterinere götürdüm bir şey yok dedi. Daha önce uçuyordu, ne zaman unuttu farkında değilim. 5-6 aydır kafesinden dışarı salmadım, ondan olabilir mi? Şimdi sabahtan akşama kadar odada açıkta bırakıyorum sadece gece kafese alıyorum. Uçması için ne yapmalıyım?

 78. Taylan diyor ki:

  Selam 2 tane kanaryam var sabah kalktıgımda tekı ölmustu ayrı kefestekı dıger kanaryamda herhangı bı sorun gozukmuyodu bu aksam geldıgımde fıloryamda ölmus buldum sebebı ne olabılır dıger kanaryamı nasıl koruya bılırım acıl yardım edebılırsenız sevınırım

 79. mehmet diyor ki:

  admin bakıri bir çift kanaryam var erkek sağlam ama dişi olan çok hızlı nefes alıp verıyo bır de hırıltı gıbı ses cıkarıyo hangı ılacları almamı tavsıye edersınız

 80. RM diyor ki:

  Merheba.Lutfen yardim edin.benim kanaryamin yavrulari 8-ci gunde oluyorlar.sebebi ne ola bilir??ne yapmaliyiz ki kucuk yavrular olmesin???annesi cok iyi bakiyor..

 81. mehmet diyor ki:

  Merhaba.Erkek bakıri kanaryam var alalı 10gün oluyor.Ama kuş nameli ötüşlere geçmedi bi türlü.Bu zamana kadar eve alışması ötmesi gerekmiyor muydu?Erkek olduğundan eminim kontrol ettim.2012 doğumlu olduğunu söledi satan yer yani 1-1,5 yaşında olması lazım

 82. Özvatan38 diyor ki:

  Slm kanaryam ilk aldiğımda cok güzel ötüyordu tüy dökümü geceli iki ay oldu bakımıda çok iyi eskiden hiç susmazdı şimdi çik bile demiyor tşk

 83. ramazan diyor ki:

  benim hint bülbülümün kfa dönmesi var ne yapmalıyım acil yardım edermisiniz …… ???

 84. ayhan diyor ki:

  iyi forumlar benim dişi malinua kanaryam düne kadar bir problem yokken bugün kafesin köşesine gidiyor bazen şimdi de yuvada yavruları besledikten sonra uyumaya başladı kafes köşesinde beklerken beni gördüğü zaman hemen geri hareketleniyor sanki yumurtluycak gibi halleri var ama erkeği başka kafese koymuştum çiftleşme de yok kafam karıştı acaba soğuk algınlığımı var diye düşünüyorum tedavi yapsam yavrulara da zararı olurmu birazda ishali var.

 85. barkın diyor ki:

  merhaba admin benim iki tane kanaryam var yalnız ikiside erkek bir tanesini yeni aldım yalnız aldığım yer bana bu kuşun 2 senedir tüyden çıkmadını söyledi ben onu çıkarmaya çalıştım ama olmadı ve kanarya kafesin bir ucunda oturuyor çok az ötüyür tüyleri kabarık kanatları dağınık ve onuda bügün fark ettim kanaryanın bir kanadının ucunda biraz kanıyor onun için nağapabilirim ….. ……………………………………… 🙂

 86. omer diyor ki:

  Sayin admin benim malta erkegim al mozaik kiz disim var.su an ayni kafesteler.disi yuvayi yapali bur ay oldu.disi yuvaliktan sadece yem yemek için cikiyor bazende erkek gelip yuvada besliyor disiyi.fakat hala yumurtlamadi.ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.yaklasik 20 g ndur yatiyo yuvada.

 87. Kanarya diyor ki:

  Selam admin ben bir erkek kanarya aldim gagasiyla ayagindaki muhuru uftererek dayanmiyor sonra uc hafta boyunca ayaginda siskinlik ispat ettjm ne yapmaliyim

 88. volkan diyor ki:

  Sayı Admin benim kanarya mın gagası kenardan uzamaya başladı. Bu uzayan kısmın rengide farklı ne yapmam lazım.

 89. AYKUT ÇAĞLAR diyor ki:

  Selamun Aleyküm Kolay Gelsin Öncelikle Tesekkür Ediyorum Böyle Bir Yerde Bilgi Paylasıp Bir Çok Konuda Yardımcı Oldugunuz İçin Benim Sorum Dişi Kanaryam Yuva Yaparken Gözleri Kapandı Bunun Sebebi Ne Olabilir Az Acıp Hemen Kapatıo 2 sinide Görünce Yüreğim Parcalanıyor Birde Erkek Kanaryam Besliyor İyice Deli Oluyorum Lütfen Yardımcı OLun Nedense Bu Tür Konularda Yeterince Bilgi Verilmemiş Bir Çok Yerde… TESEKKÜRLER

 90. Haydar diyor ki:

  Mrb admin benim iki tane bakır kanaryam var çift sıkıntı ise gece ışık açık olduğu halde kaşınmaları ne yapmam lazım yada bu ne demeye geliyor tşklr

 91. admin diyor ki:

  @Haydar
  gece ışığın kapalı olması gerekiyor. Kaşınmalarıda bitlenmiş olabilirler mi.

 92. @erbilek diyor ki:

  kanaryam kuluçkada hırıltılı sesler çıkarıyor sürekli bi arkadaşa sordum üşütmüştür dedi üşütme ilacı tavsiye etti, ne yapabilirim tedavi kuluçkayı bozar mı? ya da bir an önce yumurtalardan vazgeçip kuşu mu tedavi etmeliyim?

 93. gokhan diyor ki:

  bnm 1 cft kanaryam var yumurtladı ve sureklı yumurtalar bos cıkıyo ne yapmam gerekıyo lutfen yardımcı olun 🙁

 94. Fevziye Yılmaz diyor ki:

  selamun aleykum admin benim timbrado cinsi bir kanaryam var. tüy dökmeyi çoktan atlattığı halde bir haftadır hastaydı, hiç kıpırdamıyor yerde duruyordu kuşçudan damla ve vitamin aldım ve söylendiği gibi uyguladım. bir haftadır hareketli olmasına rağmen çabuk yoruluyor ve çok uyuyor. ilaç kullanımına ara verdim sizce nesi olabilir?

 95. CAN diyor ki:

  Merhaba kanaryamın yemesinde ve hareketliğinde bir durgunluk yok ama sanki mantar olmuş gibi dökülmeler ve kellikler var mantar olmuş kanarya nasıl olur ve davranışları nelerdir.Teşekkürler

 96. barkın diyor ki:

  merhaba admin benim kanaryam tek ayağını kullanamıyo tek ayağında can yok kafesin içindeki çubuklara ben yardım etmeden çıkamıyo ve ayagin morluk var neden olabilir ve tedavisini söylersen sevinirim

 97. ZEKİ diyor ki:

  merhabalar benim kanaryamın gözünde hafif şişlik var gözünün etrafı ve kafasında kelleşme var kuş gayet hareketli ama sebebi nedir ve tedavisi nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

 98. sare siyah diyor ki:

  Selamun aleykum.benim kanaryam cok guzel oterdi.ama son 12gundur bisiler oldu kusuma tuy dokuyor asiri bi sekilde otumu tamamen durdu.yemek yiyor elhamdulillah ama alt kismi tamamen dokuldudiyebilirim.hatta kuscuya sorduk elinzle yolun dedi zaten hafif cekiorum geliyor.ne yapabilirim lutfen yardim edin. 😥 🙁

 99. omni diyor ki:

  Kanaryam 1 yaşında ve suluğuna pisliyor yada kusuyor tam anlayamadık suluğun içinde pislikler oluyor ne yapmalıyım

 100. süleyman diyor ki:

  Merhabalar, Kanayanın boyun kısmında hava doluyor ve balon ğibi şişiyor.
  Şişliğin içindeki havanın derinin delinmesiyle iniyor,ançak;1,2 ğün içinde yeniden balon gibi tekrar şişiyor.Tedavi nasıl olur yardımcı olurmusunuz.

 101. hakan diyor ki:

  mozaik türü kanaryam dişiden ayrı.şimdi kafesin içinde ağzı açık soluyor.dişiye ve erkeğe azdırıcı ve mama verdim (satınalma )lütfen yardım

 102. ali diyor ki:

  kanaryamın ayagını ipdolaşmıştı ipi çıkardım ama ayagı iltihaplanmıştı iltihap geçti ayagı iyileşti ama ayagının üzerine basmakta güçlük çekiyor ve ayagını sürekli yukarı çekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 103. shu diyor ki:

  Merhaba. Benim de bir cift kanaryam var. Ese attim ve disi kusum bu sabah 2. Yumurtasini yapti. Az once kafese baktigimda kafesin dibinde kabugu olusmamis bir yumurta vardir. Daha bu sabah yumurtlamasina ragmen neden bole yapmis olabilir. Ilk yumurtadan itibaren yuvada yatmaya basladi ve hala yatiyor. Kafesin dibindeki kabuksuz yumurta neden olabilir??

 104. HOOKİPA diyor ki:

  MERHABA KANARYAM TAM EŞE GELDİ DİYE HAZIRLIKLARA BAŞLAMIŞTIM . DİŞİM HAZIR AMA ERKEĞE BİR HALLER OLDU. KAFESİN ALTINDA GEZİNİYOR TÜNEKLERE ÇIKAMIYOR VE ZAYIFLADI NE OLDUYSA 1 HAFTA İÇİNDE OLDU. MAMAYA DEVAM EDİYORUM. SUYUNA TERRAMICIYE+ VİTAMİN VERDİM AMA 5. GÜN DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI KUŞUN BURUN VE GÖZ ÇEVRESİNDE AKINTI YOK İSHAL DE DEĞİL AYAKLARI VE TIRNAKLARI YERİNDE.. İNTERNETİ ALT ÜST ETTİM CEVAP YOK KUŞÇU ARKADAŞIMA GİTTİM BİR ŞEYİ YOK DEDİ. ARKADAŞLAR 15 GÜN OLDU TOPLAMDA …BÖYLE BİR SORUNLA VE ÇÖZÜM KULLANAN ARKADAŞLAR LÜTFEN YAZARMISINIZ ACİL TARAFINDAN….

 105. cagrı diyor ki:

  bakiri kusum vAR dısı malta suan yumurtlama donemınde benım sorunum erkek bakırının bogaz altında tuy dokulmesı var cıplak halde yaklasık 1 aydır boyle bakıyorum hep kel kel yenılenmıyor bunun ıcın acıl bı cevap beklıyorum ve ne yapmalıyım

 106. cemal diyor ki:

  kanaryamın gagasının kenarlarında kırmızılıklar oluştu..gözleri de ufaldı..bazen gördüğünden bile şüpheleniyorum..dolayısıyla kafasını tüneğe sürtüyor..neşesi yok..3 aylık..

 107. güler diyor ki:

  slm benimkusum muhabbet kusu ve gözunun çevresinde tuy dokulmesi var ne yapmalıyım lutfen yardımcı olun en kısa surede 🙁

 108. güler diyor ki:

  lutfen acele edin olur dıye korkuyorummm

 109. 3clips3 diyor ki:

  Bu bir mantar başlangıcı ve önlem alınmazsa soluk borusu dahil olmak üzere şişlikler meydana gelecek. 2 ilaç ile kolayca atlatabilirsin bu hastalığı, 1 antibiyotikli göz pomadı her eczaneden temin edebilirsin. 2nci ilaç ise bebeklere verilen antibiyotik yine eczanelerde kolayca bulabilirsin suluğuna çay kaşığının sapı ile küçük bir parça at.@cemal

 110. emrah diyor ki:

  meraba admin benm kanaryam tepeli yaklasık 2 aydır otmuyo cık yapıyo duruyo bi kere yerini değiştrdim ondan sora bole oldu napmam lazım bilgilendirirmisin beni …

 111. Funda diyor ki:

  6 aylık tepeli kanarya aldık. Geldiğinde tepesindeki tüyler dökülmüştü. Şimdilerde bu dökülen yerler isilik gibi kabarık ve kızarık. Mantar dediler avipom sürüyorum ama geçmiyor gibi. Ötmüyorda. Lütfen bir yardımcı olsanız…

 112. murat diyor ki:

  iyi günler benim kanaryalar ayaklar toplalıyor ve çok derin derin nefes alıyorlar sebebi nedir

 113. aysu diyor ki:

  slm admin. dişi kanaryamın gözünün yanında derisi kabarık ve kırmızı. erkek kanaryamda da sırtında ve başında belli belirsiz kırmızılıklar var. ne olabilir? teşekkürler

 114. Ceyhun diyor ki:

  Slm. Mrb kardeş benım bır cıft kanaryam var dışı olan sureklı gece gündüz gagasını taktaya surtuyor acaba neden olabılır bı sıkıntısımı var acaba bana yardımcı olursanız sevınırım

 115. Cansu diyor ki:

  @furkan
  Lütfen yardım edin benim kanaryalarım 2 hafta kadar oldu geleli üstelik hiçbir sorunları yoktu. Uçuyorlar ötüyorlar falan bu gece birinin sesine uyandım.. Inip şişiyordu karnı hızlı hızlı ve tuhaf bi ses çıkarıyordu astım hastası gibi sesi de kısık yardım edin ne yapacağım

 116. Betül Haskol diyor ki:

  Merhaba. Yaklaşık 4 ay önce teyzem memlelete gitmeden kanarya cinsi kuşunu bize bıraktı. Kuşun keyfi bizdeyken pek ala yerindeydi, ötüşü mükemmeldi. Bizde bayram için bi 10 günlüğüne komşuya bıraktık ama geldiğimizden beri kuştan ses seda yok. Sanki ötüyor gibi ağzını açıyor ama sesi çıkmıyor. Ses tellerine bişey olmuş olabilir mi? Ya da klima? İnternetten araştırdım tüy dökme dönemi olabilirmiş.. Sizce durum nedir? Ne yapmamız gerek eski haline dönmesi için? Şimdiden teşekkürler..

 117. öznur diyor ki:

  Mrb. Lütfen yardım edin. Kuşum ağzını hiç kapatmıyor sürekli acı çekermiş gibi bağırıyor. Ne oluyor kuşuma. Yumurtladıktan sonra çok kilo almıştı. Tüyleri döküldü. Aralarda kıl gibi tüyler uzamaya başladı. Şimdi ne olmuş olabilir.

 118. Emrah Akdeniz diyor ki:

  Merhabalar benim malinua çiftim var. Dişi iki kez yumurtladi Ama ikisini de kırdılar. Şimdi 3. Yumurta oldu ve dişi yumurtanın üzerine yatmaya başladı. Acaba erkeği ayirmali mıyım yavrular çıkana kadar ? Yada napmaliyim yardimci olursaniz çok mutlu olurum teşekkürler

 119. Hakan diyor ki:

  Merhaba admin bende bir erkek bir dişi olmak üzere iki kanarya var ikisinin çiftleştiklerini gördüm fakat dişi aylardır yuvasında yumurta için yatmasına rağmen yumurtlayamadı acaba sebebi ne olabilir kanaryalardan çok fazla anladığımda söylenemez yardımcı olursan sevinirim

 120. yasin akbaş diyor ki:

  Merhaba benim kanaryam var erkek dişi ama erkek dun akşam bişey yoktu sabah Bi kalktım olmuş sebebi ne olabilir

 121. Doğancan IŞIK diyor ki:

  Merhaba.4 tane kanarya bakıyorum 1 senedir. ev değişikliği yaptım ve yeni bir ortama getirmiş oldum hayvanları. biri gece kafasını tüylerinin arasına gömüp uyurken tüylerinin arasına aldığı ayağını sık sık tekme atar gibi aşağıya salıp çekmeye başladı. şimdi de bir başka kuşum bunu yapmaya başladı. nedeninin ne olabileceğini düşünüyorum ama işin içinden çıkamadım. herhangi bir sorun var mı varsa nedir nasıl bir çözüm üretebiliriz.

 122. admin diyor ki:

  Emrah Akdeniz :
  Merhabalar benim malinua çiftim var. Dişi iki kez yumurtladi Ama ikisini de kırdılar. Şimdi 3. Yumurta oldu ve dişi yumurtanın üzerine yatmaya başladı. Acaba erkeği ayirmali mıyım yavrular çıkana kadar ? Yada napmaliyim yardimci olursaniz çok mutlu olurum teşekkürler

  yumurtaları erkeğin kırdığını düşünüyorsanız, erkeği ayırın.

 123. admin diyor ki:

  Hakan :
  Merhaba admin bende bir erkek bir dişi olmak üzere iki kanarya var ikisinin çiftleştiklerini gördüm fakat dişi aylardır yuvasında yumurta için yatmasına rağmen yumurtlayamadı acaba sebebi ne olabilir kanaryalardan çok fazla anladığımda söylenemez yardımcı olursan sevinirim

  kuşlar bu aylarda zaten tüy değişimine giriyor. kuşları ayırıp mart ayı gibi hazır olduklarında tekrar eşe atabilirsiniz

 124. admin diyor ki:

  yasin akbaş :
  Merhaba benim kanaryam var erkek dişi ama erkek dun akşam bişey yoktu sabah Bi kalktım olmuş sebebi ne olabilir

  bazen böyle ani sebepsiz ölümler olabiliyor

 125. admin diyor ki:

  Doğancan IŞIK :
  Merhaba.4 tane kanarya bakıyorum 1 senedir. ev değişikliği yaptım ve yeni bir ortama getirmiş oldum hayvanları. biri gece kafasını tüylerinin arasına gömüp uyurken tüylerinin arasına aldığı ayağını sık sık tekme atar gibi aşağıya salıp çekmeye başladı. şimdi de bir başka kuşum bunu yapmaya başladı. nedeninin ne olabileceğini düşünüyorum ama işin içinden çıkamadım. herhangi bir sorun var mı varsa nedir nasıl bir çözüm üretebiliriz.

  bit kontrolü yapabilirsiniz

 126. Yagmur diyor ki:

  ❓ Merhaba Allahin salami üzerinize olsun.Bbenim 3-cift kanaryamvar.2cifti devamli yumutluyorlar bir senedenberi lakin,birsenede sadece 2 yavru alabildim.1 cifti Albino olan kanaryam yavrularina bakmiyorlar bende bakikici kanaryama veriyorum cünki es zamanli yumurtluyorlar neyeyarararki,3 günden sonra yavrular yemek yemeyi birakiyorlar agizlarindan nefes alipvererek ölüyorlor.Disi Kanaryalarim erkek Kanaryalari dövmeye basladilar yavrular ölmeye basladigindan beri. lütfen bunun nedeni,caresini varsa ilacini neolursa denedim zorla besledim sadece 2 gün fazla yasadi ölümlerime dayanamazoldum.Allahaeanetolun.

 127. ceren diyor ki:

  merhaba benim kuşum limon kuşumun sol kanadında kan var ama sebebini bilmiyorum ve açık yarada göremiyorum ayrıca kuşumun vücut ısısı parmağımı rahatsız edecek sıcaklıkta ne yapmalıyım lütfen yardım eder misiniz limonun canı yanıyor 🙁 🙁 🙁

 128. hazan diyor ki:

  Merhabalar bizim kanryamizdan bir yavrumuz var yaklaşık 5gunluk oldu ancak bugün tam kafasının sağ alt tarafında büyük bir şişlik var ne yapmalıyım lütfen yardım edermisiniz.

 129. Elif diyor ki:

  Benim bir erkek kanaryam var.2-3 aydan beri sürekli türlerini kabartıp gagasıyla tüyleri temizliyor.Biraz agresif ve saldırgan.Ayrıca bir haftadan beri bunlara ek olarak titreyip duruyo ve birkaç günden beri kakasını yaparken çok fazla zorlanıyor. Karın deriside mosmor.Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardım edin lütfen.

 130. elif diyor ki:

  benim malınıua cinsi 6 aylık erkek bir kanaryam var aksam deli gibi kendını yere atmaya basladı ve kafasını tutamaz hale geldi pet shopcuya goturduk felç oldugunu soyledi ve vitamın verdi suan kusumun durumu daha iyi ama her seyden korkar oldu ve kafasını suya sokup hızlı bı sekılde gagasını carpıyo ve hıc otmuyo hala travmasını atlatadamı ne yapmamız gerek yardımcı olurmusunuz Şimdiden teşekkürler… 😕

 131. elif diyor ki:

  @hazan
  veterınere goturmelisin 😐

 132. betul diyor ki:

  Merhaba Admin.dişi kanaryam tahminen 1 yaşında.geçen kış hastalığı sebebiyle ara tuy doktu.Fakat bu donem tuy dokumu gerçekleşmedi.sebebi ne olabilir ne yapabilirim acilen beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.simdiden çok teşekkürler.

 133. aylin diyor ki:

  Merhabalar benim dişi bir kanaryam var. Tam olarak yaşını bilmiyorum 3-4 yaşlarında olması gerekiyor. Kafesle birlikte balkonda besliyordum 2 gün önce balkonun camı açık kalmış sanırım. Bugün farkettim yem yiyemiyor, su içemiyor, ayakta durmakta güçlük çekiyor düşüyor, sürekli yan yatıyor, kendini sağa sola vurup duruyor. Ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen 😥

 134. yasin diyor ki:

  kanaryam çiftleştigi halde neden ötmüyor ve ne yapmam gerek

 135. Mustafa diyor ki:

  Erkek kanaryamın ayağı kapıya sıkışma nedeni ile kurudu koptu. Ötmesinde sıkıntı yok tek ayakla yaşıyor. Eşe atılır mı? Eşleşmede sıkıntı olur mu?

 136. Admin204 diyor ki:

  Merhaba benim kanaryamın sağ ayağı kızardı ve hafif şişlik var. Diğer ayağında sorun yok. Başka bir problemi yok gibi gözüküyor. Sebepleri neler olabilir?

 137. Batuhan diyor ki:

  Merhabalar. Erkek gloster cinsi bi kanaryam var.Geçenlerde kanadının üst başlangıç yerinde tüylerinin içinde birşey fark ettim.Baktığımda nohut büyüklüğünde kis gibi bir cisim olduğunu gördüm.Ötümünde , yemlenmesinde herhangi bir problem yok.Fakat bu rahatsızlığı canımı sıktı.Bunun tedavisi için ne gibi birşey yapmam gerek.?

 138. Cem Yıldız diyor ki:

  Merhabalar.
  Erkek malta kanarya 1 yıllık olmasına rağmen ötüşe geçemedi.Yeni farkettim boyun altında kesik gibi simetrik iki delik var bu yüzden midir?bunlara anlam veremedim.Teşekkürler

 139. mehmet diyor ki:

  kanryamın ayağı iltihap topladı sebebi ve tedavisi nedir acilll cevaplarsanız sevinirim tşk ederim

 140. mehmet diyor ki:

  MRB BEN MEHMET kanryamın ayağı iltihap topladı sebebi ve tedavisi nedir acilll cevaplarsanız sevinirim tşk ederim

 141. özge diyor ki:

  mrb arkadaşlar benım kanaryanın boynunda beze oluşmus bana acıl yardımcı olurmusunuz

 142. MESUT diyor ki:

  öncelikle selamlar benim bir çif kanaryam var ayrı kafesteler erkekde sorun ok ama dişi tüyden çıktıktan sonra boynunun altında bir misket genişliğindeki alanda tüy cıkmadı kuş hep domuşup duruyyor hep tüneme pozisyonunda ama yemesinde içmesinde problem yok ne yapmam gerek ilginize teşekkürler.

 143. ismail diyor ki:

  Arkadaşlarr acilll kuş olecek kafasinin yaninda buyuk bi baloncuk oldu icinde yedigi yem ve sular gozukuo ne yapimm acil bildigin ora balon gibi sisti icinde su ve yem var gercekten igrenc ne yapimm yaa cok korkuyorumm!!!

 144. kuş sever diyor ki:

  kuşum çok mutsuz ve suskun ve tüyleri çok dökülüyor eğer o ölürse yaşayamam ben ona bişey olcak diye çok korkuyorum 🙁

 145. fatma bulut diyor ki:

  Merhaba benim kanaryamın ayagında bir ur çıktı kus bakimindan anlayan bir arkadasimiz uru patlatti ıçinden iltihab çıktı simdi ise antibiyotikli merhem sürüyoruz bunun yaninda bir ilaç vermemiz gerekiyormu kusumuz anormal zayıfladi çok üzgünüz yardimci olursaniz çok sevinim

 146. sefa diyor ki:

  bi çift bakırım var ama dişşi yi bir türlü kızdoramıyorum ne yapmalıyım

 147. berk diyor ki:

  Bende 2 tane kanarya var 1disi 1 erkek dışı yuvayı orordu yatıyo ama altında yumurta yok ne zaman tlar bide dişinin sırtında şişlik var bu şişlik bayadan beri var sizce yumurta ne zaman yapar ve bu şişlik ne olabilir acil

 148. Cengiz diyor ki:

  Merhaba,
  benim kanaryamın sıdt bölgesin de dökülme ve “tüylerde” zayıflama gördüm. çok üzgünüm.
  sebebi ve tedavisi nedir? lütfen yardımcı olurmusunuz..

 149. Erdem diyor ki:

  Benim Malinua kanaryam var 1 çift erkek kanaryam tek ayak üzerinde tünekte zor duruyor titriyor.bazen 2 ayak üzerindede dururken zorluk çekiyortünekte dönerken dengesi sarsılıyor ayakalrında bir sorun var gibi ama çözemedim ne olabilir.Çaresi nedir.

 150. hülya diyor ki:

  Merhaba ben yeni kanarya aldım ilk kez kuş besleyeceğim ve ona hak ettiği bakımı göstermek istiyorum nasıl bir anne çocuğuna bakıyorsa aynı o sşekilde bakmak istiyorum daha alalı 2 gün oldu ama biz kuşcudan değilde babamin bir arkadasindankafesiyle birlikte aldik yani kendi kafesinde hala ama ben o kafesinden çıkartmak istiyorum uçsun istiyorum ama kafesinden çıkarttığımızda uçup jer seferinde duvara çarpıyir ve yerine geri koyğumuz kalbi çok fazla atıyor deli gibi karşıdan kalbinin attığını hissedebiliyoruz oderece hızlı atıyor ve bize kuşu veren abi bal verdiğini söyledi bu balı ne zamanlar vermeliyim.bir açıklamada bulunursanız çooookkk sevinirim

 151. Hasan Mete diyor ki:

  Merhaba admin.Benim 2 yaşında dişi 3,5 yaşında erkek malinuam var.Erkeği alalı 3 hafta oldu.ötmüyor.Yuvalık taktım fakat dişi bir şey taşımadı. sürekli yuvanın içine pisliyorlar.ne yapmalıyım.Yardımınızı bekliyorum
  SAYGILAR

 152. mustafa Şimşek diyor ki:

  selam benim hint bülbülümün erkeği aniden öldü gayet sağlıklıyken altında 5 civciv var acaba dişisi büyütürmü 🙁 acil olarak cevaplanabilirmi..

 153. aysu cülha diyor ki:

  İyi akşamlar. benim ik tane kanaryam vardı. Önce aynı kafesteydiler fakat yumurtlama olmadı. kuşçu bana onları ayırmam gerektiğini ocak şubat gibi kızgınlaşma varsa aynı kafese almam gerektiğini söyledi. vakti geldiğinde kafesteki kağıdı parçaladığını gördüm ve erkek ile dişi kanaryamı aynı kafese aldım. fakat ertesi gün dişi kanaryam ölmüştü. eşi öldürmüş olabilir diye düşünüyorum. yine eş almalımıyım

 154. Serhat diyor ki:

  Verdiğin bilgiler için şimdiden teşekkürler.
  Bende gloster cinsi kanaryamda ara tüyde girdi ama bu tüydeğişimi hala devam ediyor. Baktığımda bazı yerlerimde tüy çapak Ları hala devam ediyor.
  Ikinci glosterde ise gırtlak kısmında tüy dokulmesıyle bırlıkte , nefes Alıp verirken zorlanmaktadır. İstersenizde foto yollarım bana yardımcı olursanız sevinirim
  Iyi hafta sonları.

 155. sadettin diyor ki:

  Merhaba arkadaslar benim bi takim malinova var ik yavru cikardi kuslarim 20 25 gubluk arasi oldu yavrular ama anne yavrunun tuylerini yoluyor yavrular daha yem veya mama yiyomiyorlar ayirdik disiyi dogru mu

 156. sedat diyor ki:

  Merhaba dostlar 2 adet sari kanaryam var yaklasik 1 yildan beri kipir kipir hareketliydiler sabah onlarin sesiyle kalkiyorduk aksama kadarda guzel guzel otusuyorlardi son gunlerde geceleri kafesten sesler geliyordu ben kavga ettiklerini dusunuyordum ama oyle degilmis sonradan hareketleri yavasladi otusleri durdu ve halsizlestiler elime alip baktigimda bitlendiklerini farkettim bit spreyi alip kafeslerini degistirdim ama hala iyilrsmediler ne yapmami onerirsiniz. 🙂

 157. Koray diyor ki:

  Merhaba admin yeni aldığım kanaryam geçen senenin yawrusu şu geçtiğimiz 1 ay içerisinde 3. Kez oldu bi anda kuş kendini yere salıyor ve çırpınmaya başlıyor boğulur gibi oluyor baştan yemden şüphelendik değiştirdik ancak tekrar aynı olayı yaşadık nedeni ne olabilir veya başına gelmiş biri var mı yardımcı olursanız sewinirim. Teşekkürler

 158. admin diyor ki:

  sedat :

  Merhaba dostlar 2 adet sari kanaryam var yaklasik 1 yildan beri kipir kipir hareketliydiler sabah onlarin sesiyle kalkiyorduk aksama kadarda guzel guzel otusuyorlardi son gunlerde geceleri kafesten sesler geliyordu ben kavga ettiklerini dusunuyordum ama oyle degilmis sonradan hareketleri yavasladi otusleri durdu ve halsizlestiler elime alip baktigimda bitlendiklerini farkettim bit spreyi alip kafeslerini degistirdim ama hala iyilrsmediler ne yapmami onerirsiniz. :smile:

  vitamin ve mama takviyeli besleme yapabilirsiniz

 159. admin diyor ki:

  Koray :

  Merhaba admin yeni aldığım kanaryam geçen senenin yawrusu şu geçtiğimiz 1 ay içerisinde 3. Kez oldu bi anda kuş kendini yere salıyor ve çırpınmaya başlıyor boğulur gibi oluyor baştan yemden şüphelendik değiştirdik ancak tekrar aynı olayı yaşadık nedeni ne olabilir veya başına gelmiş biri var mı yardımcı olursanız sewinirim. Teşekkürler

  insanlardaki sara nöbeti gibi bişey. ara sıra yapar ama ölmez.

 160. Twi diyor ki:

  Merhaba Admin kanaryamın ayağı bilmediğim bir sebeple hasta tatilden dönünce bıraktığımı kişiden geri aldık o günden beri ayağını karnına çekiyo veterinere götürdük teramisin verdi ama parmağı morardı ve kurudu kopar mı koparsa da yaşar mı bir de tüyleri dökülüyor ne kadar zamana çıkar acik cevap lütfen

 161. mehmet akın diyor ki:

  Kanaryam bir yıldan beri ishal ve ayaklarında titreme var tavsiye ve yardımlarınızı için şimdiden tşkler.

 162. demet diyor ki:

  Kanaryayi yikadiktan sonra yan düstü ve agzini acip kapamaya basladi gözlerini kapatip öylece durdu ne yapmam lazim

 163. Müge diyor ki:

  Kanaryam sabahları tüylerini koparıyordu bit spreyi be parazit kremi kullandım ancak boyun bölgesindeki tüyler tüye girdiği için azaldı sarıya dönük beyaz renkli küçük kepek tarzı şeyler çıktı gün geçtikçe sayısı azaldı ama ne yapmam lazım sprey kullanımına devam edeyim mi bir de bitkenmiş olabilirmi sprey sıktım geçmemişmidir lütfen yardım çok önemli

 164. Müge diyor ki:

  Kanaryam kaşınıyordu veterinere götürdük parazitve mantar kremi berdi avixol sanırım adı sonra derisi kepek kepek küçük yara yara oldu kremi bıraktım biraz parazit ve it spreyi kullandım şuan kaşınmıyor ama hala bitli olabilirmi lütfen yardım edin

 165. Erol ERGÜN diyor ki:

  Merhaba kanaryanin ayağında bir şişlik oldu tünekte tek ayağını kaldırıyor bununla ilgili ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 166. ahmet güven diyor ki:

  Selam ya benim 2 tane kanaryam var. 1 kız 1 erkek. erkek olan ağzı hep açık acaba hasta olmuş olabilirmi. ve hasta olduysa tedavisi nedir. şimdiden teşekkürler… 😈

 167. Sinan Gök diyor ki:

  Merhaba Admin kuşcudan manulıo erkek kanarya aldım ötüyor dedi eve getirdim 2 gün oldu ötmedi nedendir bilgi verebilrseniz sevinirim…

 168. Yunus diyor ki:

  Meraba floryam vardı çok güzel otumu vardı ama ses telleri bozuldu ötmeye devam ediyor ama sesi kısıldı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 169. Yunus diyor ki:

  Meraba benim floryam var çok güzel ötumu vardı ama sesi kısıldı neden olabilir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

 170. Hilal diyor ki:

  Merhaba yeni kanarya aldik gekdiginde iri bir kustu eski kusumuza gore devamli yem yiyor sebebi nedir hastami acaba

 171. Hasan Yavuz yüksel diyor ki:

  Merhabalar kanaryamın gözünün üstünde sivilce gibi bir yara çıktı ne yapmam lazım

 172. şafak diyor ki:

  merhaba kanaryam yem yemiyor suyunu da içmiyor. tüyleri kabarık uyuklar vaziyette öylece duruyor dünden beri. bugün tek gözü yaşlanmış. ne yapabilirim lütfen yardım edin acillllll

 173. Yurttaş diyor ki:

  Kolay gelsin.Bende gloster cinsi erkek bir kanarya var.Dün itibariyle uçamıyor,kafesin zemininde dengesiz bir şekilde yürüyüp başını tuhaf bir şekilde sürekli çeviriyor.Yem yeme konusunda da sıkıntı yaşıyor.Ne yapmam gerekiyor.Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 174. kata diyor ki:

  Selam yardımcı olursanız sevinirim benim dişi glosterim tüylerini kapartip kafasını kanadının altına katıyor ne yapmaliyim yumurtaları boş çıktı ondan olabilirmi

 175. kata diyor ki:

  Selam benim dişi gloster kanaryam tüylerini kapartip kafasını kanatlarının altına katiyor karın bölgesine baktım bi sorun yok yumurtaları boş çıktı attım çöpe ondan keyfî kaçmış olabilirmi

 176. Sevgi diyor ki:

  Merhaba benim kuşumun bir gözü açık bir gözü kapalı neden lütfen cevabı

 177. kanarya üreticisi diyor ki:

  @Ufuk Kaan Alıcı arkadaşım kuşun kızmış yani üremek istiyor ona bir dişi alirsan yavru alirsin sana tavsiyem bir disi almak

 178. İbrahim diyor ki:

  Slm erkek kanaryam otmeyi kesti ve sürekli kafesin tellerini gagaliyor iş isiriyor nedendir acaba

 179. memet diyor ki:

  merhaba benim kanaryam rahatsız karın altında kızarıklık var şişlik var hazır çifte ama yumurtlamıyor yuva yapmadan kuluçkaya yatıyor boş yani yumurta yok yardımcı olursanız sevinirim

 180. Bubuli58 diyor ki:

  Selam admin mart 5 te erkek kanaryama disi aldim bir hafta ayri kafeslerde kizistirmak icin koydum 4 gunde birbirlerini gorecek sekilde koydum ve sonrada ese attim ciflestiler yuvayida ordu 15 gun odu hala ciftlesiyorlar ama yumurta yok arka tarafta kizariklik ve sisme var yardimci olurmusun

 181. Bubuli58 diyor ki:

  Cvp verirseniz sevinirim

 182. Bahar diyor ki:

  Merhaba admin, bende saka-kanarya kirmasi bir kus besliyorum. Bir kac gundur sol ayagini surekli kaldiriyordu.bugun de sag ayagini ayni sekilde kaldiriyor ama sag ayagini daha cok tunege vurur gibi kaldirip indiriyor ve sanki dengesini kaybediyor gibi kanat cirpiyor ayrica cok garip davranislar sergiliyor 🙁

 183. Bahar diyor ki:

  Birde eslestirmek istiyoruz ama denizli de es bulamadim kirma oldugu icin ? butun patshoplar sakin cinsin bozmayin dediler

 184. Büşra Damar diyor ki:

  Dişi kanaryamın rengi Ağardı neden olmuş olabilir

 185. Engin diyor ki:

  Kanaryam 1.5 aylık yavrudur.kafesi yere düştü gözü darbe aldı şimdide şişmiş ne yapmalıyım gözü şimdilik görmüyor ne yapmaliyim veterinere sordum krem sür diyo sürdügümde daha kötü oluyor

 186. Engin diyor ki:

  Be olur yardimci olun rica ediyorum

 187. Engin diyor ki:

  Ne olur admin bey ne yapabilirim teşekürler.

 188. ali diyor ki:

  Gloster kanaryam akşam hiç bisi yoktu ama sabah baktığımda olmus neden olabilir acaba

 189. beyza diyor ki:

  merhaba benim kanaryam yaklaşık 3 haftadır hasta uçamıyor ötmüyor kafasını çeviriyor düşüyor çırpınıyor bu durum bizi gerçekten çok üzüyor hastalığı ne olabilir ve ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 190. samira diyor ki:

  :roll: merhaba arkadaşlar benim 2tane muhabbet kuşum var sürekli titriyorlar lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

 191. samira diyor ki:

  merhaba arkadaşlar lütfen yardım edin benim muhabbet kuşum çok hastadır sanırım solunum yolu hastalığına tutulmuş suyuna ilaç katıyorum ama hale aynıdır lütfen bu konuda bilgisi olan varsa yardım etsin

 192. bülent diyor ki:

  iyi günler kanarya besliyorum 2 tane yumurta yatı ama kendisi kırıp yiyo sebeb nedir

 193. Mehmet diyor ki:

  Arkadaşlar benim bir çift maniula kanaryam var bir yuva yavru aldım ikinci yuvaydılar aldığım esnafa Birgül öncesinde erkek kanaryamın birşeyi yoktu mamayı yapıp verdim erkek mamayı yeyıp yavruları güzelce besledi ertesi sabah erkek kanaryam ölmüş ani ölümün sebebi ne olabilir

 194. Bade diyor ki:

  Muhabbet kusumun goz cevresı kızarık ve gozlerı şiş gozlerını acamıyor yem yemıyor kuyrugunu sallıyor ayakları mor halsız ve ıshal sebebı ne olabılır ve nasıl ıyıesır

 195. Mira diyor ki:

  Benim kanaryamin ayak bilegi sismis ve uzerinde cok kucuk delik var ne olduğu bilmiyorum yardım eder misniz

 196. mehmet diyor ki:

  Bir cift gloster kanaryam var tepeli ve tepesiz olarak fakat 4 yumurtadan

  3 tanesi bos cikiyor NEDEN

 197. murat diyor ki:

  merhaba benim yavru kanarya ya annesi bakmadi siringa ile bakıyorum ama boynunun üst kisminda sisme oldu acaba hava kacmis olabilir mi

 198. Feryal Doğanay diyor ki:

  Benim 4-5 yaşında bir muhabbet kuşum var.Tatile çıkarken komşuma bırakmıştım .Döndüğümde inler gibi ses çıkarmaya başladığını farkettim .Önceleri gündüzleri ara ara böyle ses çıkarıyordu.Şimdi gece-gündüz sürekli inler gibi.Yemesi aynı ,hareketleri değişmedi.Neden olabilir?

 199. Etka diyor ki:

  Merhaba biz şehir dışına gidicektik kuş u komşuya vermiştim 1 aylığına komşuda kapalı bir yerde tutmuş geri aldığımda baya tüy dökmüş ve şimdide hiç ötmüyor artık tüy dökmüyor ama hala ötmüyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin ????

 200. gurkan baskan diyor ki:

  kanaryamin ayaginda bi kizariklik var ve her gecengün büyüyor neden olabilir bi bilginiz var mi

 201. Nuran diyor ki:

  Merhaba benım kanaryam gayet saglıklıydı bugun evın ıcıne saldım onu gayette mutluydu hatta evdekı herkesın üzerıne bıle kondu sonra tekrar yuvasına koydum aksam eve geldıgımde ölü buldum mafoldum resmen neden ölmüs olabılır

 202. Serhan diyor ki:

  Merhabalar arkadaşım bir çift sarı mozaik kanarya hediye etti.bende kanaryaları biraz araştırıp öğrenmeye başladım fakat yetersiz kalıyorum.aklıma takılan bir kaç
  Soru var.birincisi dişi erkek ayrı kafeste fakat aynı odadalar birbirlerini görmeleri seslerini duymaları sıkıntı olur mu.ayrı odalara mı alayım?2.dişi gagasını kafesin Demir’ine sürtüyor ara ara mantar mı var dedim gagasında ama normal duruyor bunu neden yapar?3.sü ara ara kabarık oturmaları normal mi bu kuşların.4.erkeğe youtube dan video açıyorum ötüm videoları ötmeyi öğrenmesi için bu işe yarar mı?en çok merak ettiğim dişinin gagasını kafese sürtmesi

 203. Coşkun diyor ki:

  LÜTFEN YARDIM EDİN :(erkek kanaryamın kafası sürekli bir tarafa kayıyor ve tek gözünü kapatıyordu iki gündür şimdi hiç görmüyor sanki yemesi felan çok güzel ama.. ne yapmalıyım

 204. muammer diyor ki:

  kuş tünekte uyur ve kafa sallanıyor tünekte zor duruyor gözleri küçülmüş

 205. Ozge diyor ki:

  Kanaryam ağzı açık şekilde nefes alıyor yere yan yetti hiçbişey yemiyor. Ölecek diye çok korkuyorum. Ne yapabilirim nolur yardımcı olun ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗ 
😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗