ana sayfa > Hastalıklar > Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-1-

Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-1-

Cumartesi, 27 Ara 2008
 

 

 

Kuruma:
Bu hastalık halsizlik ve Göğüste kuruma olarak çoğunlukla ölüm halinde görülür. Kesin tedavisi olan bu ilaçlarla aynı zamanda Baytiril’in çözemedigi problemler için de etkilidir. Çok genis etkili birçok hastalığa iyi gelen bir antibiyotiktir.

Biteral tablet: Bir tablet 8 eşit parçaya bölünür, bir parça bir sulukta eritilerek 8 gün boyunca kuslara verilir. (Her gün 1 / 8 verilir.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Soğuk Alginligi 

 

 

 

Sogugun etkisiyle kuslar, geçici rahatsizliklara, fakat bezende tedavisi zor ve hatta ölümle sonuçlanan Hastalıklara yakalanirlar.
Belirtileri: Önceliklerde kuslarda bir durgunluk hali gözlenir, bunu uyusukluk takip eder. Hayvan tüylerini kabartir, bir köseye çekilip tertop olmuş bir durumda titrer her türlü yem ve yiyecegi reddeder ve. Kafesin bir kösesine çekilir ve başını Tüyleri arasına sokar. Ani isi degisikliklerine maruz kalan kanaryalardaysa, soguk alginligi, bir sok etkisi göstererek kusun bayilip tüneginden düsmesine varan belirtilerle ortaya çıkabilir. Kusu, karin bölgesi tüylerini ALINIZ üfleyerek derisini kontrol ediniz elinize. Derinin rengi kirmizi ve kus titremekte ise hayvanın soğuk alginligi var demektir. Karin derisi doğal rengini yitirip kizarir ve morarir. Bu belirtiler soğuk alginligini belirlemekle birlikte, eger iyi tedavi edilmez ve tüm arazlar giderilmezse, bronsit, ASTIM, zatürree ve hatta verem gibi Hastalıkların baslangici olma özelliğini de taşır.
Sebepleri: Kanaryalar Duyarlı yapıya sahip varliklardir. Gerçi 16-17 san-tigratlik sabit bir isi saglandiginda saglikla yasayabilirler. Ancak 22-23 santigrad isidan bu derecelere ani düsüslerde hastalanmalari olasılığı doğar. Gece ve gündüz arasindaki büyük isi farklari veya kafesin sıcak odadan soğuk bir odaya taşınması gibi nedenlerin yanı sıra, geç saatlerde yaptirilan bir banyodan sonra geceyi nemli tüylerle geçirme, soğuk suyla yaptirilan banyolar soguk alginligina neden olabilmektedir. Kısaca Hava akımı, Kis Sartlari, ŞİDDETLİ isi ve ortam değişiklikleri, çok soğuk banyo nedenlerdir diyebiliriz.
Tedavi: ilk önlem olarak, kanarya isidaki bir odaya getirilir, verilen yem kesilir, normal yerine kaynatilmis bir dilim patatesten verilir. Kanaryanin ağzı, ucu inceltilmis bir tüy sapiyla açilarak bir damla kadar da bal konulur. Bu bir damlalik bal, kanaryayi susatacak ve su içme isteği yaratacaktir. Bu istegini gidermek için içecegi suya 100 c.c. için 15-20 damla kadar Sulfa Mezathine eriyigi ile yarim çay kaşığı Bikarbonat de Soude birlikte konulur. Leblebi büyüklüğünde veya terramycin Egg Formula konularak karıştırılır. Bu İlaçları yenilemek suretiyle bir hafta devam edilir. Bu arada karma ve kuvvetli yem verilmemeli, kısa bir süre için haşlanmış patates kürü uygulanmalıdır. Dogal olarak bu süre içinde Terramycine verilmeye devam edilmeli ve kanarya mümkün oldugunca sabit bir sicaklikta tutulmalidir. Bu amaçla, ilk günler için kafesin içine hava girmesine engel olmayacak yün bir örtü kullanılması ve kafesin bu örtüyle siki sikiya örtülmesi yerinde bir tedbir olacaktir. Kanaryaniz biraz kendini toplayıp soğuk alginliginin kuvvetli etkilerini atmaya basladiginda, vitamin degeri yüksek besinlerle vücudun direnci artirilmali ve bünyesi, besin degeri yüksek yemlerle Takviye edilmelidir.
Eger Yukarida belirtilen tedavi yapilamiyorsa nemli ve sıcak bir ortamda bulundurmakta hastalığı hafifletir. Bunun için 25-30 derecelik bir oda içerisine kaynar suya batirilmis bezler asilmali veya kaynar bir çaydanlık bir süre oda içerisinde birakilmalidir.
iyileşme başladığı zamanlarda kusa Pişmiş ve ögütülmüs Tohumlar verilir. Bu arada kusun peklik çekmemesine özellikle dikkat edilir. Peklik durumunda bu Yiyecekler kesilir. Bu tedbirlerden sonra da kusta hala bir düzelme görülmez ise hayvanın solunum yollari hastalığı veya hafifinden bir nezleye yakalandigi düsünülmelidir.

Nezle
Belirtileri: Kanaryanin burnunda akinti, gözlerinde çapak görüldügünde, bunların nezlenin ilk ve temel belirtileri olarak kabul edilerek derhal tedaviye baslanilmasi gerekir. Hastalık ilerledikçe burnun tikandigi, gözlerin çapaklandigi ve kanaryanin soluk almakta zorluk Çektiği görülür. Eger önlem alinmazsa, ağır oksijen yetersizliginin ve mikrobik olan nezlenin yaptığı yüksek ateş sonucunda kanaryanizin ölmesi söz konusu olabilir.
Nedenleri: Hastalık, mikrobik olması nedeniyle başka kanaryalardan geçmesi mümkündür. Bununla birlikte, Yukarida degindigimiz soguk alginligina bağlı olarak üsütme sonucu oluşması daha yaygın olarak gözlenen bir haldir. Ani isi değişiklikleri ve bazen de aksamüstleri yaptirilan banyo sonucunda Islak veya nemli tüylerle bir gece geçiren kanaryanin siddetle üsüterek nezleye tutuldugu çok görülmüştür.
Tedavisi: ilk önlem olarak, kanarya isica daha sıcak bir yere alinmali ve eger baska kanaryalarla birlikteyse onlardan ayrilmalidir. Gözlerindeki çapaklar ve akinti asitborikli suyla silinmeli, soluk almakta zorluk çektirecek oranda bir burun tıkanıklığı varsa, tuzlu suya batirilmis küçük bir tüy parçası burun deliklerine sokularak bu tikaniklik giderilmelidir. Bundan sonra, burun çevresine ve gözlere Sigmamycine merhemi sürülmeli, ancak burun deliklerinin tikanmamasina ayrıca özen gösterilmelidir. Kusa, B ve C vitamini yüksek besinlerin verilmesinde, suyuna bal karistirilarak vücut tirencinin artirilmasinda yarar vardır. Bu arada, hastalık geçinceye degin suyuna her-gün bir damla Terramycine konulmalıdır. Hastalik arazlari kaybolduktan sonra, kafesin sodali sıcak sularla veya asitborikli suyla Güzelce yikanip GÜNEŞLE kurutulması mikroplarin öldürülmesi açýsýndan yararlidir. Tedavide kuslar için hazırlanmış “iksir Bird nezle-Astım” suruplari olumlu sonuç verir.

Bronsit
Belirtileri: Bronsitli kanaryada gözlenebilecek en belirgin Araz, soluma güçlüğü, sik sik nefes alma ve Soluk Alırken duyulan hiriltidir. Hastal ilk Devrelerinde yüksek ateş görülür. Eger önlem alinmazsa hastalık kanaryanin ölümüne yol açabilir.
Nedenleri: ŞİDDETLİ üsütme ve soguk alginligi sonucunda ortaya çıkan, solunum yollarinin iltihapla tikanmasi şeklinde tanımlanması mümkün olan bir hastalıktır. Soguk alginligina ve nezleye neden olan etkenlerin erken önlem alınıp giderilmedigi takdirde bronsite dönüsme olasılığı kuvvetlidir.
Tedavisi: Tedavisi, soguk alginligi ve nezle tedavisine paralel özellikler taşır. ilk önlem olarak, kanarya daha sıcak bir yere taşınır. Gagasindan içeriye bir damla bal damlatilarak susamasi sağlanır. içecek olarak da içine bir damla Terramycine damlatilmis ve ilitilmis sudan verilir. Nezlede oldugunca B ve C vitaminlerinin direnç artirici ve iyilestirici etkisinden yararlanilmalidir. Bu amaçla, vitamin ihtiva eden ampullerden bir damlalik araciligiyla birer damla alınarak içme sularına Terramycine’le birlikte damlatilmasindan Fayda görülecegi kuskusuzdur. Kaynatilmis keten tohumu suyu da bu hastalikta yararlanilan sifa verici bir ilâçtir. Bu amaçla, “iksir Bird-nezle Astım” dan yararlanilabilir.

ASTIM
Belirtileri: Kanaryanin soluk Almada zorluk çekmesi, sik sik ve hiriltili solumasiyla kendini belli eden bir hastalıktır. Astimli kus ötmeye karşı isteksizdir ve Otus kalitesinden çok sey kaybetmistir. Genellikle uzun süren bronsitlerden sonra ortaya çıkması tanitici bir niteligidir.
Nedenleri: Bu hastalik, yerlesmis nezle ve bronsitin, bakimsizlik, Kirli, dumanlı hava, tozlu yem, tozlu ortam gibi elverissiz koşullar ve tedavisizlik gibi etkenlerle solunum organlarinda kronik, iyilestirilmesi güç bir rahatsizliga dönüsmesidir.
Tedavisi: Maalesef kroniklesmis durumlarin kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığı, henüz bronsit halindeyken veya hastal henüz baslangicindayken, Yukarida Sayilan elverissiz kosullarin ortadan KALDIRILMASI, iyi ve sürekli bir bakimin saglanmasiyla önlemek mümkündür. ASTIM baslangicinda, bronsit tedavisinin yanı sıra, mentol, nane ruhu, Okaliptüs bugulari yapilmasi, soluk açmada ve iyileşme sürecinin kisaltilmasinda yararli olur. Buğu yapma şu şekilde uygulanır: Sıcak bir tuglanin üzerine oturtulan madeni bir kap içindeki kaynar suya ADLARI anilan soluk açicilardan biri damlatilir. Astimli kanaryanin bulunduğu kafes bu kabin yanına yerleştirilir ve her ikisinin üzeri tek bir örtüyle örtülerek, hasta kusun bundan en büyük yarari görmesi sağlanır. Bu arada soluk AÇICI İlacların kanaryanin rahatsız olacağı ölçüde fazla damlatilmamasina dikkat edilmelidir. Bunun için ilk denemeyi kendinizde yapmali, sizi rahatsız edecek kadar keskin ve yoğun bir buguyu hasta kanaryaya uygulamamalisiniz.
Kroniklesmemis astimlarda hazir olarak satilan kanarya ASTIM ilâçlarindan da yarar saglamak mümkündür.

Ses Kisikligi
Belirtileri: Kanaryada ötüsün azalması, Sesin kisilmasi veya tümüyle kaybolmasi ile taninir.
Nedenleri: Ses kisikliginin nedenleri çesitli olmakla birlikte bunlari birkaç noktada toplamak mümkündür.
1. Soguk alginligi, nezle, bronsit gibi rahatsizliklarin ses tellerini etkilemesi.
2. Asin ötme, sürekli ötme sonucunda ses tellerinin arizalanmasi.
3. Asiri korku, panik ve sok hallerinin sonucunda ses kaybı.
4. Ötücü kanaryalarin yanlış besleme sonucu seslerini yitirmeleri.
Tedavisi: Dogal olarak Yukarida anilan degisik nedenlere bağlı olarak görülebilen her ses kisikligi veya ses kaybı olayinda ayri bir tedavi yöntemi uygulamak gerekir. Bunlari yine aynı sıra içinde tek tek ele alalım.
1. Soguk alginligi, nezle, bronsit gibi rahatsizliklarda, ses tellerinin etkilenmesi sonucunda Oluşan ses kayiplarinda, anilan hastalıklarda alinan önlemler aynen uygulanır. Bunun yanı sıra gagasindan günde bir iki damla çiy taze yumurta Sarısı damlatmak yarar saglayacaktir.
2. Asiri ötme sonucu ortaya çıkan ses kayiplarinda, hasta kanarya digerlerinden ayrilarak sessiz, kendisini ötmeye teşvik edecek herhangi bir uyaricinin bulunmadığı, geldigi yere es isida, cereyansiz, havadar, huzur duyacagi bir odaya alinir. Kesin istirahati sağlanır. Ses güçlendirici ve vitamince degerli besinlerle kuvvet Mamaları verilir. Suyuna B ve C vitamini karıştırılır. Bu amaçla hazırlanmış özel suruplardan da yararlanilabilir. “iksir Bird Tonik” iyilesmesini hizlandirilir.
3. Eger kanarya; bir korku, bir panik veya bir sok sonucu sesini yitirmisse, ikinci sikta görülen önlemler alınarak kanaryanin huzuru sağlanır, geçirdiği soku atlatmasi beklenir. Bu arada saglik yemlerinin bulunduğu karma yemlerden verilmesi yarar saglayabilir. Uygulanan yanlış besleme sonucunda da kanarya ses kisikligi geçirebilir. Bu gibi durumlarda ses kisikligina neden olan proteince yüksek besinler ve unlu Yiyecekler kesilir. Daha Düsük degerde besinler, sağlık tohumları, ötücü kanaryalara verilen özel karma yemler kullanılır. Başlangıçta kısa bir süre perhiz yaptırmak da yarar saglayacaktir. Bu amaçla meyve ve Yeşillik verilebilir. Bütün bunlardan başka sik sik degindigimiz, kanaryalarin hava akimlarina maruz kalması, soğuk suyla banyo yapması, soğuk su içmesi, rutubetli yerde bulunması, bulunduğu yerin havasinin kirli, tozlu, dumanlı, sigara kokulu olmasi diger olumsuz etkilerin yanı sıra ses kisikligina neden olabilir.

Romatizma
Belirtileri: Romatizmali kanarya, tünek üzerinde tutunamaz, düşer. Yürümekte zorluk Çektiği, yürüyemedigi, Düştüğü yerde kaldığı, ayağa kalkamadigi görülür.
Nedenleri: Bu hastalık, nem orani yüksek, serin ve rutubetli yerlerde sürekli yasamak zorunda bırakılan kanaryalarla, banyo yapip geceyi Islak veya nemli tüylerle geçirmeyi bir alışkanlık haline getiren kanaryalarda görülür.
Tedavisi: Hastalığın oluşmasına olanak tanimamak, hastalığı tedaviden çok daha kolay olduğu için, Yukarida anilan Sakıncalı DURUMLARI yaratmamak ve romatizmaya meydan birakmamak en iyisidir. Bununla birlikte, hastalikli kanaryanin içinde bulunduğu sakıncalı ortamdan kurtarilmasi, serin havalarda banyo yapmasina izin verilmemesi, geceleri Islak ve nemli tüylerle birakilmamasi ALINACAK ilk önlemlerdir. Kafesin, güneş isinlarinin direkt vurmadigi bir yere asilmasi, güneş gören bir odada kafes tabaninin sürekli olarak kuru kumlarla örtülü olması ve kafesin nemli birakilmamasi yerinde bir tedbirdir. Tedavi olarak kanaryanin ayaklan saf alkolde eritilmis kâfuru ile Övül-malt ve her gün tazelenen içme suyunda çeyrek aspirin eritilerek verilmelidir. Bu arada, içinde balikyagi bulunan kuvvet mamasindan da yarar beklenebilir.

Aksirma
Belirtileri: Kanaryayi rahatsız eden, inatçi, bir türlü giderilemeyen aksiriklar halinde kendini belli eder.
Nedenleri: Genellikle grip, nezle veya üsütmeyle kendini gösteren burun AKINTISI sonucu, kanaryanin burun deliklerinin tikanmasiyla ortaya çıkar.
Tedavisi: Tuzlu suya batirilmis ince bir tüy araciligiyla burun delikleri AÇILIR ve böylece tedavi saglanmis olur. Eger akinti sürekliyse, doğal olarak nezle tedavisini de birlikte uygulamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken nokta, burun deliklerinin temizlenmesi sırasında kusun korkmasini asgari düzeyde tutmak ve burunu tahris etmemektir.

iştahsızlık
Belirtileri: Kanaryada yem yemeye karşı genel bir isteksizlik ve durgunlukla kendini belli eder.
Nedenleri: Çoğunlukla kanaryanin daha önce Alışık olduğu yemin dışında bir besin Rejimi uygulanması veya tekdüze bir yemle beslenmesiyle görülür. Bundan baska, bazi Hastalıklara bağlı olarak görülen istahsizliklar da vardir.
Tedavisi: Kanaryanin arzu ettiği yemlerin verilmesi, çok bölmeli yemliklerde çesitli yemler sunularak yem seçiminin kanaryanin tercihine birakilmasi, İştah AÇICI Yeşillik ve meyvelerin verilmesi yararlidir, iştah açma amacıyla hazırlanmış kanarya suruplarindan yararlanmak da mümkündür. Eger iştahsızlık belli bir hastal etkisiyle ortaya çıkmış bulunuyorsa, öncelikle onun ortadan KALDIRILMASI gerekecektir.

Zafiyet
Belirtileri: Kanaryanin son derece halsiz, güçsüz ve mecalsiz olmasiyla; eski hareketliligini, canliligini kaybetmesiyle, ötmeye ve yeme karşı hissedilir oranda isteksiz davranmasiyla taninir. Hastalığın ilerlemesi halinde karin derisinin rengi koyulasir, kirmizi ve hatta giderek mor bir renk alır.
Nedenleri: Kötü yaşama koşulları, kötü, işli, dumanlı, sigara kokulu, havasiz yerler, tek türde ve yetersiz beslenme, soğuk alginligiyla ilişkili hastalıklarda çok uzun süren nekâhat devreleri; bu Devreler içindeki Beslenme Bozuklukları zafiyeti nedenleyen etkenler arasında sayılabilir.
Tedavisi: Kanaryayi elverişli kosullara kavusturmak ve iyi bir beslenme saglamak, ALINACAK başlıca önlemlerdir. Bu amaçla kanarya, temiz HAVALI, isik alan, rutubetten uzak, bir yere alinir normal ısısı. Iştah AÇICI Yem ve Yeşillikler, meyveler, karma yemler, kuvvet mamalariyla dengeli bir beslenme sağlanır. “iksir Bird Tonik” de, ötücü kuslar için uygun vitamin-mineral bilesimiyle zafiyetin atlatilmasinda yararlidir.

Kabizlik
Belirtileri: Kanaryanin her zamanki canliligi kaybolur. Eskisi Gibi tünekten tünege siçramaz; o köseden bu köseye uçusmaz, durgunlasir. Yeme karşı isteksizlik gösterir. Sik sik tüylerini kabartir. Eger kafesteki tek kussa, diskisinda büyük bir azalma olduğunu ve bu diskinin normalden çok sert bulundugunu gözlemek mümkündür.
Nedenleri: Kanaryanin beslenmesinde bir denge unsuru olarak önemli bir yer tutan çesitli yesilliklerin ve meyvenin düzenli bir sekilde ve haftada iki kez olarak verilmemesi halinde kabizlik bas gösterebilir. Bu arada verilen tohum karmalarinda, unlu tohumlarla yagli Tohumlar arasında iyi bir denge saglanamamasi da kabizligin nedenlerinden biri olarak gösterilir.
Kabizligin bir başka nedeni de, taneli yiyeceklerin ögütülmesinde gerekli bulunan kumun saglanmamis olmasidir. Tasliginda, taneli yiyecekleri ögütmede yararlanacagi Kumdan yoksun bulunan kanarya, sonuç olarak yiyecekleri ögütülememis biçimde ve kati olarak disariya atar. Bunun bir başka olumsuz yanı da bağırsak iltihaplanmasina neden olabilmesidir.

Tedavi: Tedavi olarak kanaryanin eksikligini duyduğu şeyler verilir. Yeşillikler, her mevsim bulunan özellikle hemen Kıvırcık salata bolca verilebilir. Bunun yanı sıra bol oranda verilecek keten tohumu, bagirsaklarin islemesini saglayacaktir. Dogal olarak bu arada diger Yiyecekler kabizlik hali düzelin-ceye degin kaldirilmalidir. içme suyuna bir miktar madensuyu karistirilmali veya küçük bir çay kaşığı silme olarak karbonatla doldurulup içme suyun da eritilerek verilmelidir. “iksir Bird Kabizlik” bu hastalikta olumlu sonuç vermektedir.
Asiri kabizlik hallerinde, gaga açilarak iki damla kadar zeytinyağı damlatmak gerekir. Bu da ise yaramazsa, tecrübeli bir kanarya Meraklısı veya bir veteriner hekimin yardımıyla lavman yapılabilir. Bu lavman, küçük bir tüyün hint yagina veya zeytinyagina batirilarak çok dikkatli bir biçimde ve zorla-maksizin kanaryanin anüsüne sokulmasi, böylece diskisini yapmasina yardimci olunmasindan ibarettir.

Bağırsak iltihaplanmasi
Belirtileri: En kesin belirti, diskilarinin yeşil renkte, kokulu ve bazen de kanlı olusudur. Karin tüylerine üflendiginde, derisinin koyu kırmızı, hatta mor renkte olduğu görülür. Bunların yanı sıra genel kanaryada bir keyifsizlik, durgunluk, ötmeye ve yeme karşı isteksizlik hali göze çarpar.
Nedenleri: Kötü beslenme, tozlu, temizlenmemis, Kirli Tohumlar, bozuk nitelikli sebze ve meyveler, kokusmaya yüz tutmuş mamalar bağırsak iltihaplanmalarinin belli basli nedenleri arasında sayılabilir. Bundan başka çok önemli bir neden de, taneli besinlerin ögütüldügü taslikta yeterine kum bulunmamasi ve ögütülemeyen yem tanelerinin hastalığa sebebiyet vermesidir.
Tedavisi: Bağırsak iltihaplanmasi geçirmekte olan kanarya, diger kanaryalardan ayrılır. Yeşillik ve meyve verilmez. Temizlenmis özel kanarya kumu saglanarak, tasligin kum gereksinmesi karşılanır. Yem olarak bir süre için yalnizca patates haslamasi ve iyilesmeyi saglamak için düzenli bir sekilde her gün degistirilen sularına 10 damla Terramycine, 10 damla Fema-zatine damlatilir.

Bağırsak Parazitleri ve Şeritler
Belirtileri: Hastalığın kesin tanimi, diskida solucanlarin veya seritlerin görülüp taninmasiyla yapılır. Bu Parazitler, kanaryanin bagirsaginda yasayan; onun tüm gücünü, üreyip çogaldikça sömüren; zayiflamasina, halsiz düsmesine ve giderek ölümüne neden olan zararlilardir. Solucanlar azami bes mm. boyunda, ince, iplikimse parazitlerdir. seritlerse BUÇUK bir-iki santim boyundadir.
Nedenleri: Genellikle bozuk besinlerle, iyice temizlenmemis, parazitlerden arindirilmamis yesilliklerle gelir, düzenli bir temizlige sahip bulunmayan kafes ve salmalarda pek çabuk ürerler.
Tedavisi: Diskisinda parazit görülen kanarya derhal diger kanaryalardan ayrılır. Bir gün hiç yiyecek verilmez ve yirmi dört Saatin bitiminde, gagasi açılıp bir damlalikla dört-bes damla zeytinyağı içirilerek bagirsaklarin temizlenmesi sağlanır. Bundan başka, her gün tazelenerek ve günde 10 damla Sulfamezatin damlatilarak suları verilmelidir.

Difteri
Belirtileri: Hasta kus genellikle yemlik civarında durur. Yem yiyemez ama diger Kuslari da buraya yanastirmaz. Tüyleri kabarik, Karni iskete ve diskisi beyaz renktedir. Gagasi açılıp agzina bakıldığında agzinin içinde ve bogazinin tüm çeperinde, açik sari renkte, Gevşek, peltemsi görünümde, lekeler halinde benekler izlenir. Bu lekelerin her biri virüs yuvasidir. Bunlar hastal gelismesiyle solunum organlarina degin ilerleyebilir. Yutkunma ve soluma güçlükleri ortaya çıkarır. Bunun sonucu olarak da kısa bir süre içinde kanaryanin ölümüne neden olur.
Nedenleri: Hastalığa neden olan virüs çoğunlukla başka Hayvanlardan, pislikle bulasir.
Tedavisi: Kanaryalar arasında son derece bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastalikli kanaryalar hemen digerlerinden ayrılır. Henüz hastalık görülmeyenler ayrildiklari yerde dikkatle gözlenir ve hastalığa yakalananlar ayrima tabi tutulur. Saglikli kanaryalara besi ve vitamin degeri yüksek Yiyecekler verilerek bünyeleri güçlendirilir. Çünkü bu hastaliktan ancak güçlü bir bünyeye sahip olanlar kurtulma sansina sahiptir. Hastalığın tedavisi zor ve zahmetlidir. Ancak bir veteriner hekimin basarabilecegi beceriyi gerektirir. Birer virüs, kanarya zedelenmeden bir Nester araciligiyla alinir ve yok edilir onu leke olan YUVASI. Yaralar her gün iyotlu gliserinle temizlenir. içme sularına Terramycine damlatilir ve bünyeleri vitaminle Takviye edilir.

Bacaklarin Pullanmasi
Belirtileri: Genç kanaryalarda rastlanilmayan bu rahatsızlık çoğunlukla yasli kuslarda bacak ve ayaklarin asiri pullanmasi, ileri hallerde ayaklarin sismesi, kabarmalarin ve iltihaplanmalarin ortaya çikmasiyla belirlenir. Hasta kanarya nesesizdir. Hareketlerinde ve davranislarinda huzursuzluk sezilir. Tünegin üzerinde durmakta, tünegi kavramakta zorluk çeker. Bu nedenle Kafes tabaninda durdugu sureler tünekte durdugu sürelerden daha fazla olmaya başlar.
Nedenleri: Hastalığı olusturan bir tür virüstür. Kanaryanin direncinin azalması, vitamin ve besin yetersizligiyle pislikten kaynaklanan bir hastalıktır.
Tedavisi: Hasta kanarya derhal digerlerinden ayrilmalidir. Bulunduğu Kafes sodali veya permanganatli suyla dezenfekte edilerek GUNESTE kurutulup havalandirmalidir. Hasta kusun tedavisine gelince, kanarya saglik kosullarina uygun bir yerde bulundurulmalidir. Ayaklara ve bacaklara her gün% 3’lük asitborikli suyla banyo yaptirilmali, iyice kurulandiktan sonra da Kükürtlü vazelin yumusatilarak dökülen Pullar temizlenmelidir. Çünkü virüsler bu pullarin arasına girip yuvalanmistir. Yapilan temizleme isleminden sonra bacaklara ve ayaklara Terramycine merhem sürülmelidir. Bu işlemi, hastalık arazlari kaybolduktan sonra, daha bir süre sürdürmek gerekir. Bu arada hasta kanaryanin besinine büyük özen gösterilmeli, vitamin degeri yüksek besinler ve Yeşillik verilmelidir.

Damla Hastalığı (Nikris)
Belirtileri: Hastalığın ilk belirtisi, parmaklarin oynak yerlerinde gözle görülebilen sisliklerin olusmasidir. Bu agrili bir sisliktir. Kanarya son derece rahatsız ve huzursuzdur. Tünekte durmakta ve yürümekte zorluk çeker. Rahatsız olan ayagini yukarıya dogru toplar. Giderek uçmakta dahi sıkıntı Çektiği görülür. Tüylerinin rengi degismeye, esmerlesmeye yüz tutar.
Nedenleri: Bu hastalık çoğunlukla yaşı ilerlemis kanaryalarda görülmekle birlikte, nedeni, yanlis ve elverissiz koşullarda yaşamaktır Beslenme. Rutubetli yerlerde, çok dar kafeslerde hareket etme olanagindan yoksun olarak yasayan, sürekli yüksek degerde besin alan ve bunlari yakamayan kanaryalarda bu hastalığa daha sık rastlanır.
Tedavisi: Hasta kanarya derhal genis bir kafese alınarak daha fazla hareket etme imkânı taninir. Mamalar ve proteince yüksek besinler kesilir. Bol miktarda Yeşillik verilir. Bu olanaklar tanindiginda hasta kanaryada hızlı bir iyileşme görülür.

Altı dil Hastaligi
Belirtileri: Bu hastalığa tutulan kanaryanin yem yiyemedigi ve ötmedigi görülür.
Nedeni: Çoğunlukla kanaryalara verilen yemlerin temizlenmemis ve Tozlu olusuyla, içinde yabancı maddelerin bulunması bu hastalığı nedenler. Yem içinde bulunan tahris edici maddeler, kanaryanin dilaltini tahris eder; bazen de iltihaplanmasina neden olur.
Tedavisi: Eger hastalik henüz birinci asamadaysa, yani yalnizca tahris olma söz konusuysa, kanaryanin gagasindan içeriye, Dilinin altına değecek biçimde bir iki damla limon suyu damlatmak ve sularına birkaç gün limon damlatarak vermek iyi gelecektir. Tabii bu arada yemlerin uygun nitelikte olmasına da dikkat edilir. Eger dilaltinda iltihaplanma varsa, bir igne iyice yakılır, ucu saf alkolle silinir ve çok dikkatli olma koşuluyla bununla iltihapli kistin delinerek cerahat akitilir. Suyuna Sulfamezatin damlatilir.

Kaynak: www.geocities.com/

 

Hastalıklar

“Kanaryalarda Hastalık;Belirtileri Nedenleri ve Tedavileri-1-” için 57 cevap

 1. kıvırcık salih diyor ki:

  Arkadaşlar her nekadar sizlerden biri olmasamda bende sizler gibi hayvan sevgisi olan bir bireyim bende güvercin sevgisi var ama sizlerde oldugu gibi benim kuşumun birtanesinde bu kuruma dedigi miz bir ilete yakalandı kurtarmak için sizlerden yardım bekliyorum yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim ADANA

 2. mehmet diyor ki:

  kanaryamı dışarı çıkartmıştım 3 4 saat sonra geldiğimde ölü buldum güneşe direk maruz kalmadığı halde birde sırtında garip bişey vardı ne olduğunu bilemediğim acil yardıma ihtiyacım var dier kuşumada sıçramasından korkuyorum ex kuşumun fotoğrafının linkini atıyrum bakıp acil yardım adin lütfen http://g1207.hizliresim.com/z/d/9nm36.jpg http://g1207.hizliresim.com/z/d/9nm6n.jpg çok acilen lütfen foruma nasıl ulaşa bileceğimi bilmiyorum

 3. Sezgin diyor ki:

  Kana,ryamın kafasında tam gagasinin uzerinde sert bir sislik var nedenini merak ediyorum yardim ederseniz sevinirim

 4. Can diyor ki:

  Arkadaşlar bende bir kanarya var gaga taşı aldım hiç ilgilenmiyor gagasını tüneğe sürtüyor naapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim…:)

 5. erkan diyor ki:

  benim kanaryamda tüyler dökülüyor derisinin üstü sıyaha çalıyor kuş halsiz yardım edin eğer kuruma hastalığı varsa ilaç nasıl kullanayım.. 😥

 6. sercan diyor ki:

  kanaryam ötuyor fakat bozuk bi şekilde nedendir acaba ne yapmalıyım
  şimidi den tşkr

 7. ahmet diyor ki:

  beyaz kanaryalarım zayıf tüşüyor yeşillerde böyle sorun yook neden zayıf duşuyorlar

 8. ibo diyor ki:

  Kuşlara mama hazırlamanız gerekir (bademi,fındığı ve fıstığı) kuş yiyebileek kadar küçük parçalara ayırın.Sonra onu balla karıştırın bal pahalı olmasın çokda ucuz olmasın.Sonra onla işe gidiyorsanız onla ilgilenmiyorsanız size küser asla konuşmaz kendini şişirir sonrada siz onun yanına gidince size yüzünüze bakmaz yüzünü çevirir.Ötmesi için ders verin hergün veya haftada bazı günler telefonunuzdan , televizyonunuzdan veya bilgisayarınızdan kanarya sesi alın veya eğitim cd si alın. Benim şuan elim 3 kanarya var 1 yavru 3 aylık 1 iskoç süslü kanarya ve 1 de malinua kanarya yavru ve malinua çok güzel ötüyor ama iskoç süslü bana küstü ben onlara hergün aynı saatte banyo ve her hafta mama hazırlıyorum sizde öyle yaparsanız hiçbirr sıkıntı kalmaz…

 9. begüm diyor ki:

  @sercan
  bir ara beni kanaryamda da böyle bir problem yaşamıştık o yüzden biraz tecrübem var diyebilirim 🙂 öncelikle sesinde bozulmalar varsa soğuk algınlığı var demektir bu yüzden ona bol bol yeşillik ve vitaminli mama verin bu onun sesinin düzelmesine yardımcı olur ve kafesi kesinlikle rüzgar alan bir yere koymayın. umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂 🙂

 10. remziye diyor ki:

  Iyi gunler kanaryamin boğazi ağrıyor sanki geceleri hapsirip ses cikartiyor sanki nefes alıp vermekte güçlük cekiyormus gibi
  Tüm gece nerdeyse uyuyamiyor bid e kafasindaki tuyleri cikartmis bunlarin sebebi ne olabilir
  Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin 😥

 11. mustafa diyor ki:

  arkdaşlar lütfen çabuk yardım edin ne kdar hızlı yardım ederseniz kanaryam okadar kolay kurtulur 🙂 kanaryam kabarık ve kuyruğunu yukarı aşağı sallıyo ama aktif sağa sola bakınıyo tünekte duruyo yemeğini yiyo.. yinede bu kuşa napmam gerekir sıcak bi ortamda tutmay çalışsam sürekli sıcak olan bi odam yok. Napmalıyım ne gerekirse yaparım yeterki o iyi olsun lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim 🙂

 12. ergün erkmener diyor ki:

  kanaryam sağ ayağını çekiyor ve o tarafa doğru yan yatıyor şimdi biraz daha düzeldi ama tünege çıkmıyor sürekli dengesini kaybediyor ne yapabilirim

 13. Bera diyor ki:

  lütfen yardım edin kanaryam engelli gibi haraketler yapıyor seyrek seyrek canlılık belirtisi gösteriyor ağzı köpürüyor internetten araştırdık ve soğuk algınlığı hastalığı ile aynı değerleri taşıyor ama bu haraketler normalmi lütfen yardım edinnnnnn 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥

 14. atmaca diyor ki:

  slm kanaryam sadece 1 yumurta yaptı 5 gündür yemini yeyiyor ama tüyü kabarık başını kanadın altında uyuyor brazda şişmanlaşmış acaba yumurtamı içinde kalmış ola bilirmi

 15. HALNECDEM diyor ki:

  malinua kanaryam bir aydır ötüşünü çok azalttı.kafesin bir köşesine çekilip yere yapışıyor.istediği vakit hareketleniyor ama deamını getirmiyor bazen hırıltılı kısık kısık bir ses çıkarıyor.gerekli,bütün tedaviler uygulanıyor ama eskiye dönüş yok.ne yapabilirim.

 16. Ediz diyor ki:

  Kanarya kafasını 180 derece çeviriyor..devamlı galasına açıp kapatıp acayip acayip bakıyorum rahatsızlığı nedir nasıl tedavi olur

 17. yağız diyor ki:

  kanaryam sadece ağzını açıp kapatıyor ama başka hiç bir şeyi yok ne yapmalıyım

 18. Sitenizi çok sevdim harika

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗ 
😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗