ana sayfa > Beslenme > BİRA MAYASI

BİRA MAYASI

Cuma, 22 Oca 2010

Louis Pasteur; Avrupali bira imalatçilarindan daha kaliteli bir bira yapabilmek amaciyla gelen istekler üzerine, bira mayasi üzerine arastirmalar yapan ilk ünlü kisidir. Aslinda bira mayasi; bir tip tek hücreli mantarin (Saccharomyces cerevisiae) hücrelerinin ezilip toz haline getirilmis ve kurutulmus halidir. Üstteki fotografta (oldukça büyütülmüs) bira mayasi hücrelerinin nasil tomurcuklanarak çogaldigini görmektesiniz. Bira mayasi; B-kompleks vitaminler ve proteinler (tüm esansiyel amino asitler dahil- vücutta üretilemeyen ve disaridan alinmasi zorunlu amino-asitler), mineraller (özellikle krom) açisindan zengin bir kaynaktir.
BIRA MAYASI VE KANARYALAR
”Son yillarda tip ilmi,insanlarin sihhati ve beslenmeleriyle ilgili bir çok önemli kesiflerle bir hayli ilerledi.Elverisli bir gida rejimi tayininde Dünya’nin bilgisinde önemli bir ilerleme oldu.
Mütehassislar ve ilim adamlari,beslenme ve diger sahalarda mümkün olan her ilerlemeyi tatbik ederek kanaryalari incelediler.Norveç’te,Ingiltere-Britanya adalarinda-kus yetistirme merkezlerinde,New York ve Rochester’deki laboratuvarlarda kanaryalar için hangi gidalarin en elverisli oldugu ve hayatlarina,sihhatlarina ve seslerine tesiri meselelerinde bilimsel arastirmalar en uygun biçimde tatbik edildi.
Bu inceleme ve deneylerde;bira mayasinin kanaryalara lüzumu kanaatinda;örnek gelisme degerinde muntazam ilerlemeler oldu.Bu genis sahanin bildigi gelisme her ne kadar basit ve az masrafli ise de,bes yil kadar bir zaman,yüzlerce kanaryayi deneysel bir inceleme ve tatbiklere tabi tutmayi icap ettirdi.Kanaryalara bira mayasinin lüzumunun tam degerini anlamak için,yapilan tesebbüslerde kaldirilmamis bir tas kalmamistir.Eger bir mahzura rastlanirsa,bu ihmal ki beslenme hatasindan olacaktir.
Kanaryalar için bira mayasinin sasirtici faydalari:Kuslarla bilimsel ve deneysel çalismalar 1917’de,insanlarin beslenme problemlerini incelemekle basladi.Pirinç yemek bütün bütün imkansizlastigi zaman;Beriberi’ye engel olmak için,ceviz ve bademin dis kabugunda bulunan bir maddenin lüzumlu oldugunu bu deneyler gösterdi.Beriberi bir sinir sistemi hastaligidir.Bununla beraber kabuklu pirinç,kabuksuz pirincin yerini tuttugu zaman bu hastalik görünmüyordu.
Eksikligi Beriberi hastaligina sebep olan muayyen maddelerle muvazeneli gidalarda,buna benzer gerekli maddelere vitamin denmeye baslandi.Vitaminlerin mahiyeti hakkinda bilgi arttikça,bunlarin tabii olarak mevcut bulunduklari çesitli gida maddelerine ait bilgi de genisledi.Bira mayasi,balikyagi,yesil sebzeler gibi bazi gidalarin vitamin bakimindan zengin olduklari kesfedildi.Bira mayasinin,B vitamininin kuvvetli menbai oldugunu ispat edildi,bunun kus bisküvisine ilave edilebilmesinden hasil olacak fayda mülahazasi ile kanaryanin gidasina böyle bir ilavenin degerini belirtmek için deneylere baslandi.
Bu beslenme deneyleri üç kanarya neslinde dikkatle devam etti.Bira mayasi bisküviye katilmasiyla,kanaryalar için koruyucu bir gida haline geldigi denemelerde sabit bir sekilde açikca görüldü.Bu gida sindirimi kolaylastiriyor,istah açiyor,barsaklardaki lüzumsuz maddelerin disari atilmasina yardim ediyor,üsütmeye ve diger alelade rahatsizliklara karsi vücudun mukavemetini artiriyordu.Bira mayasi hayatin ve sesin uzamasina yardim eden vitaminleri temin ediyordu.
Yetistirme denemelerinde:Bira mayasi ile beslenerek daha fazla sayida kanarya yetistirilebiliniyordu.Özel bir yavru kus gidasi ile beslenen kanaryalarin sayisi asagida gösterildigi gibi iki mislinden fazla artmistir.Kus bisküvisine bira mayasi ilave edilmekle;
a) Disi kus tarafindan yumurtlanan yumurta sayisi çogalir.
b) Yavru veren yumurta sayisi artar.
c) Çikan yavrucuklarin yasama nisbeti fazlalasir.
d) Disi kus tarafindan yetistirilen yavru sayisi yükselir.
Kuslarin mudat gida rejimlerinde normal olarak mevcut olandan daha fazla,bol miktarda B vitamini verildigi takdirde bu sonuçlar önceden kesin olarak bilinebilir.
KAYNAK:KANARYANIZ (Çeviren:NERMIN ERKMEN-1964 )

Beslenme

“BİRA MAYASI” için 13 cevap

 1. ozan diyor ki:

  merhaba,

  kuşların mamasına katılacak bira mayasının hangi formu kullanılmalı?
  marketlerde toz ve yaş maya var. ayrı bir ürün ise marka tavsiye eder misiniz?
  teşekkürler.

 2. İsmail yiğit diyor ki:

  Açıklama için teşekkürler

  Hamur Mayası ile Bira yapılırmı ve ya nerede bulabılırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗ 
😉 😐 😡 😈 🙂 😯 🙁 rolleyes.png 😛 😳 😮 mrgreen.png 😆 💡 😀 👿 😥 😎 ➡ 😕 ❓ ❗